A közelmúltban megdöbbentő hír jelent meg az énekessel kapcsolatban. Egy nap arra ébredt, hogy elvesztette, majd rövid időn belül orrcseppek segítségével visszanyerte a hallását. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológust, a Fül-orr-gége Központ orvosát arra kértük, segítsen értelmezni, hogy mi állhat az eset hátterében.
Az eseményeket hírmorzsákból követve az alábbiakra lehetünk figyelmesek: Nemrég estem át egy hurutos megfázáson, és ennek következtében az egyik fülemre szinte teljesen, a másikra pedig részlegesen elvesztettem a hallásomat – nyilatkozta korábban az énekes a Blikknek.
A későbbiekben elmondottak alapján pedig az is kiderül, hogy mi oldotta meg a problémát: „Az orvos felírt nekem különböző cseppeket, amelyeket két-három hétig kell alkalmaznom, hogy teljesen meggyógyuljak. Néhány napja reggel a szokásos módon használtam az orvos által felírt orrcseppet, és éreztem, hogy mintha pattant volna egyet a fülem, és újra jól hallottam.”
Felső légúti hurutot, náthát követően gyakran alakul ki füldugulást, átmeneti halláscsökkenést okozó fülkürthurut. Az esetek többségében nem súlyos, de gyakran hosszan tartó betegség - ha nem kezeljük megfelelően - akár középfül-gyulladáshoz is vezethet.
A fülkürt a középfület az orrüreggel összekötő cső. Feladata, hogy a dobüregben a megfelelő légnyomást biztosítsa. Ha náthásak vagyunk, az orrgarati részen és a fülkürtben található nyálkahártya megduzzad, ezáltal beszűkül, sőt el is záródhat a fülkürt nyílása. A dobüreg szellőzése ezáltal romlik, és a kiegyenlítetlen légnyomás miatt a dobhártya behúzódik, a hallócsontok mozgása korlátozódik. Ekkor megjelennek a betegek által érezhető tünetek: a fül enyhe fájdalmával kísért feszülés, dugulás érzés és halláscsökkenés, a fülkürt időnkénti megnyílásakor pattogó érzés.
Ferónál tehát nagy eséllyel fülkürthurut zajlott. A náthához kapcsolódóan romlik a fülkürt funkciója is, nem szellőzik a dobüreg, negatív nyomás alakul ki, behúzza a dobhártyát, nem megy ár a hangrezgés a hangátviteli rendszeren a dobhártya- hallócsont láncolaton keresztül. Ez az állapot további szövődményekhez vezethet, ha ugyanis nem javul meg a fülkürt működése, savó áramlik a dobüregbe és középfülgyulladás alakul ki – magyarázta el a háttérben álló okokat dr. Augusztinovicz Monika.
Ha megjavítjuk orrcseppel az orrlégzést, megjavul a fülkürt működése, normalizálódhat a dobűri nyomás és a beteg újra hall. A megelőzés érdekében, akinél légúti betegségek kapcsán visszatérő panasz a fülkürt hurut, lényeges, hogy már a náthás tünetek kezdetén fordítson figyelmet a nyálkahártya duzzanat csökkentésére. Panasz esetén orrcsepp, orrspray használat mellett hasznosak a gyulladáscsökkentő helyileg ható készítmények vagy antihisztamin tartalmú gyógyszerek is.
Dr. Augusztinovicz Monika hozzátette, hogy mindig fontos elkülöníteni a fülkürthurut miatt létrejövő halláscsökkenést a hallóideg eredetű perceptiós hallás csökkenéstől, ami szintén követhet egy vírusos hurutot. A beteg csak azt érzi, hogy nem hall. Fontos a vizsgálat a kettő elkülönítésére.
További vélemények Dr. Augusztinovicz Monikáról >>>
Rendelés típusa:
További vélemények„Korrekt, alapos vizsgálat után számomra érthetően kaptam ismertetést az eredményekről és javaslatot a további kezelési lehetőségre.”
Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.
Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.
Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.