Hazánkban 2015 óta kötelező az újszülöttek hallásvizsgálata. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy így egy objektív eredményt adó, kifejezetten a gyerekek hallásszűrésére kifejlesztett eszközzel, már a születést követően meg lehet állapítani, ha gond van a pici hallásával. Arról, hogy ez miért fontos és hogyan zajlik a vizsgálat Gazdag Gábor, a Fül-orr-gége Központ audiológiai szakasszisztense, hallásakusztikus nyilatkozott.
Korábban az újszülöttek hallásvizsgálata döntően szubjektív hallásvizsgálati módszerekkel zajlott. Ez azt jelenti, hogy a picik hang hatására bekövetkező viselkedésváltozását figyelték meg, tehát ha például egy csörgővel a füle mellett jobb oldalon hangot adtak ki, a gyermek pedig abba az irányba fordult, akkor a hallását jónak tekintették.
Ma már korszerű technika áll rendelkezésünkre az újszülöttkori hallásszűrés elvégzéséhez. Az objektív módszer neve BERA, ez egy angol nyelvű rövidítés, ami a Brainstem Electric Response Audiometry kezdőbetűiből adódik. Ez jelenleg a legpontosabb eredményt adó vizsgálati mód újszülöttek hallásvizsgálatára. A készülék az agykéregben hanghatásra keletkező hullámokat képes mérni és az esetleges eltéréseket felismerni, ezáltal már újszülöttkortól megkezdődhet a halláscsökkenés kezelése.
A legtöbb elváltozás esetében igaz, hogy a korai felismerés és kezelés javítja a kezelés eredményességét. Igaz ez a halláscsökkenés esetében is. Ha a diagnózisra csak később, 2-3 éves kor körül vagy az óvodában kerül sor, akkor a gyermek több területen is lemaradásba kerülhet kortársaihoz képest. Az ép hallás ugyanis alapfeltétele a hangok felismerésének, a nyelv elsajátításának, a beszédfejlődésnek, fontos része a lelki és szellemi fejlődésnek, de kihat a társas kapcsolatokra is.
A BERA vizsgálat során a gyermek homlokán és füle mögött helyezik el az elektródát, szondát és a kis fülhallgatót, amin keresztül hangokat hall. A készülék az ezekre adott agyi reakciókat, a hallópályák működését képes mérni. A vizsgálat lebonyolításához a legideálisabb, ha a baba nyugodt állapotában történik, például etetés után, alvás közben.
Gazdag Gábor elmondta, hogy amennyiben a hallásvizsgálat eredménye valamilyen okból eltér a normálistól, akkor a szűrés kontrollvizsgálatára kerül sor. Ha az ismételt vizsgálatok is a halláscsökkenés gyanúját igazolják, akkor sor kerül további műszeres, és fül-orr-gégészeti vizsgálatokra.
Sokan a fűtés miatti száraz levegőt okolják az orrszárazságért, holott sok más oka is lehet ennek a kellemetlen, akár kínzó érzésnek. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ allergológusa, fül-orr-gégész azokra az esetekre hívta fel a figyelmet, amelyek orvosi kivizsgálást és szükség esetén kezelést igényelnek.
Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.
Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.