Gond van a hallásommal – kihez forduljak?

Gond van a hallásommal – kihez forduljak?

Audiológiai vizsgálat Módosítva: 2022.08.18 17:49

Hallásproblémára utalhat, ha az utóbbi időben egyre hangosabban hallgatja a televíziót, többször visszakérdez egy beszélgetés során, vagy egy koncertet követően nem szűnik a fülzúgása. A felsorolt tünetek kapcsán érdemes hallásvizsgálatot végeztetni. Gazdag Gábor, a Fül-orr-gége Központ audiológiai szakasszisztense elmondta, hogy hová forduljunk ilyen esetben.

Hallásának őrzői: audiológus és hallásakusztikus

A hallásproblémák kivizsgálása és kezelése komplex feladat. A kiváltó okok feltérképezéséhez szükség van fül-orr-gégészeti kivizsgálásra, amit fül-orr-gégész, audiológus szakorvos tud elvégezni. A hallásvizsgálatot pedig audiológiai szakasszisztens, hallásakusztikus végzi. Ő állítja be a hallókészüléket is.

Kihez forduljak?

A hallásvizsgálatot hallásakusztikus végzi.Elképzelhető, hogy a beteg első körben orvoshoz fordul a panasza miatt, és a fül-orr-gégész javaslatára történik a hallásvizsgálat elvégzése, de az is lehetséges, hogy valaki a hallásproblémái miatt elsőként hallásvizsgálatra érkezik. A hallásakusztikus azonban ilyen esetben is tovább küldheti fül-orr-gégészhez a pácienst, még a vizsgálat előtt, ha olyan körülményt tapasztal, amely a hallásvizsgálat elvégzését akadályozza.

 

Előfordulhat, hogy egy fülzsírdugót el kell távolítani a vizsgálat előtt, vagy a betegnél egy olyan krónikus gyulladás jelei mutatkoznak, ami miatt első körben orvosi kezelésre van szüksége, a hallásvizsgálattal csak a felépülést követően tudunk foglalkozni – magyarázza Gazdag Gábor. Ha azonban nincs semmilyen akadálya, akkor a diagnosztikát, a hallásvizsgálatot az audiológiai szakasszisztens elvégzi, az eredményeket pedig az audiológus szakorvos értékeli ki, ő végzi a diagnózis megállapítását is.

Gyógyszer, műtét vagy hallókészülék

A halláscsökkenés kezelése annak típusától és kiváltó okától függően történhet gyógyszerekkel, de bizonyos esetekben műtétre is szükség lehet. Ha azonban egyéb ok kizárható, nincs szükség orvosi kezelésre, és a hallókészülék jelenti a megoldást, akkor ismét a hallásvizsgálatot végző szakemberhez vezet a páciens útja. A hallókészülék beállítását az audiológiai szakasszisztens, hallásakusztikus végzi.

Téma szakértői

Dr. Csóka János

Dr. Csóka János

fül-orr-gégész, fej-nyak sebész, horkolás specialista
Dr. Holpert Valéria

Dr. Holpert Valéria

fül-orr-gégész, foniáter, hangképzési specialista
Dr. Fülöp Györgyi

Dr. Fülöp Györgyi

fül-orr-gégész, audiológus, szédülés specialista

Orvos válaszol

Szép napot Doktor Nő!
A bal fülemmel napok óta tompábban hallok, ha egészen csend van, akkor zúg, illetve mintha félszer jobban hallanék rá attól függetlenül hogy tompa. Érzékeny egyes hangokra, és egészen fájó, ha esetleg hangosabban beszélnek körülöttem, stb. Ez mitől lehet? - Nem voltam, vagyok megfázva, reggelre jelentkezett a panasz, előző este nem mostam hajat sem, tehát olyan szinten nem érte víz.
Előre is köszönöm válaszát.

Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi
Kedves Dóra!
Javasolt lenne mihamarabb elvégeztetnie egy hallásvizsgálatot, fülcsengés bemérést és kellemetlenségi küszöb meghatározást!
A tünetei alapján felmerül hallóideg károsodás lehetősége, melyre jellemző, hogy a halláscsökkenés mellett egy fokozott zajérzékenység is kialakulhat.
Addig is igyon sok folyadékot!
Üdvözlettel,
Dr. Fülöp Györgyi

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Sokan a fűtés miatti száraz levegőt okolják az orrszárazságért, holott sok más oka is lehet ennek a kellemetlen, akár kínzó érzésnek. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ allergológusa, fül-orr-gégész azokra az esetekre hívta fel a figyelmet, amelyek orvosi kivizsgálást és szükség esetén kezelést igényelnek.

További részletek
Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.

További részletek
Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, hangképzési specialista
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész, horkolás specialista
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, szédülés specialista
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK