Szilveszter éjszakáján sokan fogadják meg, hogy a következő évtől kezdődően füstmentesen élnek. A dohányzás azonban függőség, így a leszokás kellemetlen mellékhatásokkal, elvonási tünetekkel is járhat. Ezekkel kapcsolatban kérdeztük dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniátert, a Fül-orr-gége Központ orvosát, aki azt is elmondta, hogy milyen esetben járhat gombócérzéssel a dohányzásról leszokás.
Aki a füstmentes élet mellett dönt, már rövid időn belül észlelheti a kedvező változásokat. A szervezet terhelhetősége nő, csökken a szív- és érrendszeri betegségek kockázata, javul a szaglás és az ízérzés, könnyebbé válik a lélegzetvétel. Sajnos azonban a megvonás kedvezőtlen hatásokkal is jár.
A nikotinfüggőség miatt az tünetek már 30-120 perccel az utolsó szál cigaretta elszívását követően jelentkezhetnek. Feszültség, ingerlékenység, fejfájás, rosszullét, szédülés, étkezési zavarok is előfordulhatnak. Egyeseknél a leszokással járó tünetek között gombócérzés jelentkezéséről is beszámolnak, melynek több oka is lehet.
Dr. Holpert Valéria elmondta, hogy a gombócérzésről eltérő formában számolnak be a betegek, az érzés nagyon sokrétű. Valaki azt mondja, hogy egy gombóc van a torkomban, vagy mintha egy hajszál lenne, valami, ami összeszorítja a torkom, idegentest érzetem van.
A gombócérzés nem jár fájdalommal, inkább egy állandó nyomás érzést jelöl. Hátterében több kiváltó ok is állhat, okozhatja például hátsó garatfali csorgás, a hang túlerőltetése vagy reflux betegség, de ha a dohányzással összefüggésben jelentkezik, mindenképp komolyan kell venni a panaszt.
A gombócérzést kiválthatja a nyaki izmok feszessége, ami a stressz gyakori velejárója. Ilyen esetben a nyaki, állkapocs és torok területén lévő izmok ellazítása segíthet orvosolni a problémát. A leszokás idején feszültebbek, stresszesebbek lehetünk, ezért ez is állhat ilyen esetben a háttérben.
Nem szabad azonban elbagatellizálni a problémát, hiszen a dohányzásról tudjuk, hogy növeli a rosszindulatú daganatok kialakulásának kockázatát. A felső légúti daganatok közül a torok, algarat és a gégerák tünete is lehet a gombócérzés, amennyiben tehát ilyen panaszunk jelentkezett, mindenképp forduljunk orvoshoz! A gombócérzés mellett intő jel az elhúzódó rekedtség is, ilyen esetben sem szabad halogatni az orvos felkeresését!
Dr. Holpert Valéria hangsúlyozza, hogy semmiképp ne vegyünk úgy, hogy a leszokás után jelentkező tüneteket a dohányzás abbahagyása okozta. Épp ellenkezőleg.
Nagyon gyakori eset, hogy a dohányzás elfedi a már kialakult betegségek tüneteit. Aki dohányzik, nem tulajdonít különösebb jelentőséget annak, ha a hangszíne megváltozik, elhúzódó rekedtsége jelentkezik. A reggeli köhögés, a napközbeni gyakori krákogás is természetessé válik, pedig ezek a tünetek súlyosabb betegségek kezdeti jelei is lehetnek: a rosszindulatú daganatos elváltozás mellett például hangszalag problémát, COPD-t, is jelezhetnek.
További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>
Rendelés típusa:
Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk
Rendelési információ:
További véleményekAzonnal fogadtak, a kérdőív kitöltése után kb. 5 perccel már a vizsgálóban voltunk. A főorvos asszony nagyon alaposan vizsgálta meg a gyereket, közérthetően és részletesen elmondta a diagnózist, a kezelés módját és a gyógyulás várható folyamatát, időtartamát.
Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.
Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.