Gombócérzés a torokban: ez a leggyakoribb kiváltó ok

Gombócérzés a torokban: ez a leggyakoribb kiváltó ok

Dr. Holpert Valéria Módosítva: 2024.01.22 15:10

A gombócérzés a torkunkban kellemetlen jelenség. Lehet teljesen elviselhető, de fullasztó is. Ha már hosszú ideje tart az állapot, érdemes orvoshoz fordulni és feltérképezni, mi állhat a háttérben, tanácsolja dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa.

Gombóc a torokban – milyen érzés?

Különböző formában jelzik a betegek, az érzés nagyon sokrétű. Valaki azt mondja, hogy egy gombóc van a torkomban, vagy mintha egy hajszál lenne, valami, ami összeszorítja a torkom, idegentest érzetem van – sorolja a betegek jellemző panaszait dr. Holpert Valéria.

Online Bejelentkezés

Dr. Holpert Valéria

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Pár napos panaszokkal még nem indokolt az orvosi kivizsgálás, de néha a gombócérzés akár hónapokig is eltarthat. Ha már hosszabb ideje fennáll, forduljunk orvoshoz, ilyenkor ugyanis rendszerint olyan probléma áll a háttérben, amely kezelhető, sőt bizonyos esetben a korai diagnózis életmentő lehet.

Ez a leggyakoribb kiváltó oka

Dr. Holpert Valéria kifejtette, hogy a gombócérzés lehetséges okait egyetlen betegség csoportba nem lehet beleszorítani. A stressztől kezdve az akut fertőzésen át, a nyálkahártya szárazságot előidéző gyógyszermellékhatásig sok kiváltó oka lehet. Pajzsmirigybetegségek tüneteként is gyakran jelentkezik ilyen panasz. Érdemes ebbe az irányba is vizsgálódni, különösen, ha fáradékonyság, idegesség, hízás vagy fogyás, hajhullás, bőrszárazság is jelentkezik.

Az egyik leggyakoribb probléma, ami a tünetek mögött megbújik, a reflux betegség, garati reflux formája. Emellett azonban felmerülhet a gégében, torokban vagy a pajzsmirigyben lévő daganatos elváltozás gyanúja is, ezeket pedig, ha mielőbb felfedezzük, akkor akár a teljes gyógyulásra is jó esélyünk van. A kivizsgálást ezért nem érdemes hónapokig halogatni.

Személyre szabott kezelésgombócérzet hátsó garati csorgás

A gombócérzés kezelését általában nem egy szakember oldja meg, hanem a kivizsgálás dönti el, hogy milyen irányba is menjünk. A terápia is minden esetben egyénre szabott, a kiváltó ok függvényében.

Gyakran valamilyen krónikus gyulladás szövődményeként jelentkezik. Garat-, mandula-, vagy arcüreggyulladás, hátsó garatfali csorgás miatt érzékenyebb lehet a garat nyálkahártya. Ha itt nem látható elváltozás, akkor az egyik leggyakoribb kiváltó ok, a túlzott gyomorsav termelődés gyógyszerekkel kezelhető.

A kezelés egyik pillérét az életmódváltás, illetve a stresszoldás képezi. A megfelelő táplálkozás, folyadékbevitel és az is lényeges, hogy megtaláljuk azt a módot, amivel a felgyülemlett stresszt, a feszültséget le tudjuk vezetni.

Téma szakértője

  • Dr. Holpert Valéria

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, foniáter
  • Specialitások:
    • globus szindróma kivizsgálása - gombócérzés a torokban
    • torok gyulladásos megbetegedéseinek kezelése
    • hangképzési zavarok kezelése
    • rekedtség, hangszalag bénulás
    • középfül specialista

     

    További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • gyermek és felnőtt fül-orr-gégészeti magánrendelés

    Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk

    Rendelési információ:

Orvos válaszol

Kedves Dr Holpert Valéria!

Július 26-án reggel arra ébredtem, ahogy fordultam az ágyban, hogy szédülök. Aztán felkeltem, és úgy is szédültem. Mindenhogy szédülök imbolygó szédüléssel azóta is. A körzeti orvos Betasercet írt fel. Azt szedem, de továbbra is szédülök, csak mintha csökkent volna a gyógyszertől némileg, de nem szűnt meg. Meg tudná mondani, mi lehet ez? Fülprobléma egyáltalán? Szemészeten voltam, a szemem rendben. Hallásom rendben. Magas vérnyomásom kezelve. Normális. Koponya mr csütörtökön lesz, nyaki Dopplerre is beutaltak. Nyaki gerincsérvem is van. Neurologus szerint nem attól van. Még megyek majd reumatológiára is ezzel.
Ön szerint belsőfül probléma lehet? Vagy más?
Kőszönettel: Ági

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész
Tisztelt Ágnes!

A kezdeti szédülés egyértelműen BPPV-re utalhat, ami az egyensúly szervben lévő kristályok elmozdulásából adódhat. Ennek a terápiája torna. A neurológiai vizsgálat ezt meg tudja állapítani és a tornát is elsajátíthatja. Az imbolygó jellegű szédülés egy ideig még fennállhat és remélhetőleg kb. 1 hónapon belül megszűnik. Fül eredetű szédülés fülgyulladás kapcsán alakulhat ki, akár krónikus, akár akut a gyulladás. Ezt a szédülésen kívül egyéb tünetek is jelzik. Belsőfül probléma csak szédülést nem okoz.

Üdvözlettel
Dr. Holpert Valéria

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Minden remek volt

Minden remek volt! A Doktornő nagyon precíz, mindent el magyarázott, és teljesen megnyugtatott a problémámmal kapcsolatban. Bármikor bizalommal vissza mennék hozzá.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek
Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek
Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK