A gombócérzés a torkunkban kellemetlen jelenség. Lehet teljesen elviselhető, de fullasztó is. Ha már hosszú ideje tart az állapot, érdemes orvoshoz fordulni és feltérképezni, mi állhat a háttérben, tanácsolja dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
Különböző formában jelzik a betegek, az érzés nagyon sokrétű. Valaki azt mondja, hogy egy gombóc van a torkomban, vagy mintha egy hajszál lenne, valami, ami összeszorítja a torkom, idegentest érzetem van – sorolja a betegek jellemző panaszait dr. Holpert Valéria.
Pár napos panaszokkal még nem indokolt az orvosi kivizsgálás, de néha a gombócérzés akár hónapokig is eltarthat. Ha már hosszabb ideje fennáll, forduljunk orvoshoz, ilyenkor ugyanis rendszerint olyan probléma áll a háttérben, amely kezelhető, sőt bizonyos esetben a korai diagnózis életmentő lehet.
Dr. Holpert Valéria kifejtette, hogy a gombócérzés lehetséges okait egyetlen betegség csoportba nem lehet beleszorítani. A stressztől kezdve az akut fertőzésen át, a nyálkahártya szárazságot előidéző gyógyszermellékhatásig sok kiváltó oka lehet. Pajzsmirigybetegségek tüneteként is gyakran jelentkezik ilyen panasz. Érdemes ebbe az irányba is vizsgálódni, különösen, ha fáradékonyság, idegesség, hízás vagy fogyás, hajhullás, bőrszárazság is jelentkezik.
Az egyik leggyakoribb probléma, ami a tünetek mögött megbújik, a reflux betegség, garati reflux formája. Emellett azonban felmerülhet a gégében, torokban vagy a pajzsmirigyben lévő daganatos elváltozás gyanúja is, ezeket pedig, ha mielőbb felfedezzük, akkor akár a teljes gyógyulásra is jó esélyünk van. A kivizsgálást ezért nem érdemes hónapokig halogatni.
A gombócérzés kezelését általában nem egy szakember oldja meg, hanem a kivizsgálás dönti el, hogy milyen irányba is menjünk. A terápia is minden esetben egyénre szabott, a kiváltó ok függvényében.
Gyakran valamilyen krónikus gyulladás szövődményeként jelentkezik. Garat-, mandula-, vagy arcüreggyulladás, hátsó garatfali csorgás miatt érzékenyebb lehet a garat nyálkahártya. Ha itt nem látható elváltozás, akkor az egyik leggyakoribb kiváltó ok, a túlzott gyomorsav termelődés gyógyszerekkel kezelhető.
A kezelés egyik pillérét az életmódváltás, illetve a stresszoldás képezi. A megfelelő táplálkozás, folyadékbevitel és az is lényeges, hogy megtaláljuk azt a módot, amivel a felgyülemlett stresszt, a feszültséget le tudjuk vezetni.
További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>
Rendelés típusa:
Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk
Rendelési információ:
További vélemények"A doktornő kedves, alapos, gyerekcentrikus, türelmes és igazán meggyőző volt pozitív kisugárzásával. Mindenkinek csak ajánlani tudjuk ezt a magsasszintű szolgáltatást. A rendelő felszereltsége is kifogástalan. Köszönjük a lehetőséget és további jó munkát kívánunk!"
Sokan a fűtés miatti száraz levegőt okolják az orrszárazságért, holott sok más oka is lehet ennek a kellemetlen, akár kínzó érzésnek. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ allergológusa, fül-orr-gégész azokra az esetekre hívta fel a figyelmet, amelyek orvosi kivizsgálást és szükség esetén kezelést igényelnek.
Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.
Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.