Fülzúgás és torokfájás: a fesztiválszezon velejárói?

Fülzúgás és torokfájás: a fesztiválszezon velejárói?

Dr. Fülöp Györgyi Módosítva: 2023.11.23 14:17

Zajvédő füldugó is kerüljön a táskánkba, ha több napos fesztiválra indulunk – tanácsolja dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus. A Fül-orr-gégeközpont ebben az időszakban sokan kérnek segítséget a zajos napok után sem szűnő fülzúgás, vagy egyéb felső légúti panasz miatt.

Fülzúgást és halláskárosodást is okozhat

Egy átmulatott éjszaka után mindenki tapasztalta már, hogy a zajos szórakozóhelyet elhagyva, zúg, cseng a füle. A fülcsengés ezután szerencsés esetben egy nagy alvás után elmúlik, de akár napokig is tarthat, vagy állandósulhat. Ha rendszeresen, nagy hangerőn hallgatjuk kedvenc zeneszámainkat, akkor a fülzúgás mellett azzal is számolnunk kell, hogy a hallásunk is romolhat. „A tartós, 85 dB feletti hangerő valóban maradandó halláskárosodást okozhat, de tudnunk kell, hogy pl. egy koncerten nem egyszer 110 dB-el terhelik a fülünket.”

Online Bejelentkezés

Dr. Fülöp Györgyi

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Mit tehetünk a megelőzésért?

A mindennapi zenehallgatással kapcsolatban dr. Fülöp Györgyi azt tanácsolja, hogy a zajártalom elkerülésének érdekében biztonságos hangerősséggel - 85dB alatt, lehetőleg ne füldugóval, hanem fejhallgatóval, vagy leginkább hangfalból – hallgassunk zenét. A nagy zajban eltöltött időtartamok is összegződnek, idővel megjelenhetnek a kellemetlen tünetek, de éppen ezért zajterhelés után hagyjunk időt a kellő regenerálódásra hallóidegünknek! Koncertekre érdemes zajvédő füldugóval készülni, illetve élni a lehetőséggel, hogy két koncert között félrevonuljunk és a fesztiválokon elérhető csendesebb programokat is meglátogassuk.

Mikor forduljunk orvoshoz?

Ha a fülzúgás nem múlik el néhány nap alatt, vagy társul mellé halláspanasz, vagy torz hallás is, akkor mindenképp forduljunk orvoshoz. Ilyen panaszok esetén ügyeljünk az elegendő folyadékbevitelre, pihenésre, mert sokszor önmagában ez is segíti a keringést és így a panaszok spontán javulását. Rövid ideje, vagyis max. 10 napja fennálló fülzúgás, vagy halláspanasz esetén rendszerint gyógyszerekkel – szteroiddal és keringésjavítókkal – lehet kezelni a problémát. Az utóbbi két évben egy magyar fejlesztésű orvostechnikai eszközzel is gyűlnek a jó tapasztalok- mondja dr. Fülöp Györgyi.

Nagy háttérzaj, por és hideg italok

A fentiek közül egyik sem kedvez a toroknak, a hangszalagoknak, melyek fájdalommal és gyulladással reagálhatnak ilyenkor. Egyszerű és többnyire kéznél lévő megoldás, ha ilyen esetben torokfertőtlenítő tablettákat szopogatunk, de a gyógyszeres kezelésnél talán fontosabb, hogy kerüljük a fájdalmas nyálkahártya további irritációját! Ha már van panasz, akkor nem tesz jót sem a forró, sem a hideg, sem a szénsavas, de a csípős ételek, maró italok is elnyújtják a panaszokat. Emellett természetesen mindenki tartsa szem előtt, hogy egyéb ismert betegségei miatt milyen étkezési, italozási, életmódbeli megszorításokat kell betartania, hogy egy koncert, vagy fesztivál ne kellemetlenségek, hanem a jó zene, szórakozás miatt maradjon emlékezetes!

Mikor forduljunk orvoshoz torokfájás miatt?

Ha a torokfájás pár napon belül nem javul, esetleg társul mellé rossz közérzet, étvágytalanság, fejfájás, láz vagy nyirokcsomó duzzanat, akkor javasolt orvoshoz fordulni.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt F-O-G Központ!

Május elején egy vírusos fertőzés következtében bedagadt a garatom és másnapra bedugult a jobb fülem. A fertőzés viszonylag hamar elmúlt, a füldugulás azonban sajnos maradt. Rengeteg vizsgálaton estem át (hallásvizsgálat 3x is + tympanometria ép hallás eredménnyel, MR, oto-neuorológia, nyaki röntgen, szemészet, labor, neurológia, nyaki UH), szerencsére mind negativ eredménnyel. Kezelőorvosom diagnózisa szerint mechanikus dugulás nincs a fülemben, hanem arról van szó, hogy a dobüregben lévő idegsejtrostok sajnos még nem regenerálódtak. Ehhez sajnos idő kell, gyakran hónapok. A fülem nem fáj szerencsére, de nagyon zavaró a dugulás-érzés, amitől rosszabbul hallok, és szorongok, hogy valóban elmúlik-e. Kezelőorvosom nagyon jó, megbízható, de mivel ritka betegséggel állunk szemben, ezért kiváncsi lennék az Ön véleményére is, hogy találkozott-e ilyen jelenséggel és ha igen, mik a kilátások.

Köszönettel várom válaszát: Zsuzsa

Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi
Kedves Zsuzsanna!

Bár olvasom, hogy számos vizsgálaton átesett már, nem ír arról, hogy történt-e pl. a szokásos frekvenciákon kívül is -1500 és 3000 Hz-n hallásvizsgálat. Ezt ilyen esetben pótolni kéne.
Meg kéne nézni, hogy esetleg csökkent-e a kellemetlenségi küszöbe, mert ez is utalhat hallóideg károsodásra még ép hallás mellett is!
Nem írt az eddigi kezelésekről sem! Ilyen esetben van néhány mód a keringés javítására, akár lokálisan is!

Üdvözlettel,

Dr. Fülöp Györgyi

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Kedves és szimpatikus

"Nagyon kedves és szimpatikus volt Dr. Fülöp Györgyi! Általában 30perc jut egy betegre, de velem több mint 50 percet foglalkozott fülcsengés megoldása miatt. De szerencsés is voltam mert előttem nem volt senki, így 10 percel hamarabb bemehettem és 10 percel később is jöttem ki. Kb 1 hónap múlva kell kontrollra mennem, remélem addig javul az állapotom."

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek
Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek
Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK