Fülszúrás – mikor van rá szükség?

Fülszúrás – mikor van rá szükség?

Dr. Holpert Valéria Módosítva: 2021.06.09 14:50

A gennyes középfülgyulladás veszélye a dobhártya átszakadása. Ezt nem célszerű kivárni, ezért, ha ilyen eset lehetősége fenyeget, az orvos fülszúrást javasolhat. A dobhártya átszúrásával kapcsolatos tudnivalókról dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniátert, a Fül-orr-gége Központ orvosát kérdeztük.

Fokozatosan romló tünetek

A heveny gennyes középfülgyulladás kezdetben enyhe tüneteket okozhat. A betegeknél hőemelkedés, hallásromlás, esetleg időszakos nyilalló fájdalom jelentkezik. A tünetek általában néhány napon belül, de néha rapidan egy éjszaka alatt is rosszabbodhatnak, a fájdalom erősödik, a dobüregben felhalmozódó genny miatt a hallásromlás fokozódik. A dobüreget kitöltő genny következtében a dobhártya felülete domborúvá válik, ahogy a nyomás fokozódik, úgy nő a dobhártya átszakadásának kockázata. Ezt a lassan elviselhetetlenségig fokozódó fülfájdalom jelzi, amihez rossz közérzet, nyirokcsomó duzzanat és magas láz társulhat.

Fülszúrás – életet menthet

Ilyen esetekben van szükség fülszúrásra.A fokozódó nyomás miatt a dobüregben felgyülemlett genny előbb utóbb utat tör magának. Szerencsésebb esetben ez a dobhártya átszakadásával történik, a genny távozását követően a perforáció záródik, a teljes gyógyulás általában 3-4 hét. Bizonyos esetekben az átszakadás és a gyulladásos tünetek megszűnése után sem gyógyul be a dobhártya. Komoly veszélyt jelent azonban, ha a gyulladás az agy felé, a koponyán belül felfelé terjed. Ilyen esetben életveszélyes szövődmények is kialakulhatnak, előfordulhat például agyhártyagyulladás, mastoiditis (a csecsenyúlvány gyulladása) is. Ezt megelőzendő, az orvos dönthet a fülszúrás mellett.

Ilyen jelek mutatják, hogy fülszúrásra van szükség

Az orvos otoszkóp segítségével megvizsgálja a dobhártya állapotát. A kis méretű eszköz által jól látható a dobhártya és a mögötte felszaporodott váladék is. Emellett a beteg tünetei is segítenek annak eldöntésében, hogy szükséges-e a fülszúrást elvégezni. Nagyon erős fülfájdalom, magas láz és a dobhártya elődomborodása esetén a fülszúrás erősen javasolt. Hányás, szédülés és erős fejfájás esetén is indokolt az elvégzése.

Ez történik a fülszúrás során

A hallójáratba egy hegyes eszközt vezet az orvos, amivel apró lyukat ejt a dobhártyán. Ez lényegesen kisebb, mint ami a dobhártya átszakadása során keletkezett volna, sokkal jobban is gyógyul. A beavatkozás rövid ideig tart, de a szúrás fájdalommal jár, ezért – különösen gyerekek esetében – javasoljuk az érzéstelenítőt. A fülszúrás után a gennyes váladék távozik a dobüregből, a beteg szinte azonnal megkönnyebbül, a fájdalom majdnem teljesen megszűnik.

Téma szakértője

  • Dr. Holpert Valéria

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, foniáter, hangképzési specialista
  • Specialitások:
    • globus szindróma kivizsgálása - gombócérzés a torokban
    • torok gyulladásos megbetegedéseinek kezelése, nehezített nyelés 
    • hangképzési zavarok kezelése
    • rekedtség, hangszalag bénulás
    • középfül specialista
    • középfül, arcüreggyulladás 

     

    További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • gyermek és felnőtt fül-orr-gégészeti magánrendelés
    • Gyermekellátás 3 éves kortól

    Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk

     

    Rendelési információ:

    • Széll Kálmán tér: H, Sze
    • Kolosy tér: Cs

Orvos válaszol

Kisfiam 7 éves. Ki akarják venni az orrmanduláját. Borzasztóan rosszul alszik. Levegőért kapkod, légzéskimaradása is van néha. Mintha mindig taknyos lenne. Ha kifújja is, pár perc múlva újra van váladék. Vagy nem jön semmi, viszont lehet hallani a tortyogást. 26 nappal ezelőtt savós fülgyulladás miatt felszúrták a fülét. Most megint nem hall rendesen. A kérdésem. Csak a megnagyobbodott orrmandula okozhatja ezeket a tüneteket? Vagy táplálék esetleg légúti allergia is?

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész
Tisztelt Regdonyné Kubinyi Éva!

A leírt panaszok hátterében általában az orrmandula megnagyobbodása áll, de természetesen kb 5-10 %-ban az Ön által felsoroltak és a reflux is állhat a panaszok hátterében. Amennyiben alvászavara van mindenképpen javasolnék alvásvizsgálatot is.


Üdvözlettel,

Dr Holpert Valéria

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Professzionális

"Nagyon köszönöm orvosuk professzionális hozzáállását, türelmét, figyelmét, körültekintését, gondosságát."

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Sokan a fűtés miatti száraz levegőt okolják az orrszárazságért, holott sok más oka is lehet ennek a kellemetlen, akár kínzó érzésnek. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ allergológusa, fül-orr-gégész azokra az esetekre hívta fel a figyelmet, amelyek orvosi kivizsgálást és szükség esetén kezelést igényelnek.

További részletek
Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.

További részletek
Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, hangképzési specialista
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész, horkolás specialista
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, szédülés specialista
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK