Jelentkezhet egyik vagy mindkét fülben. Levegő kifújásánál, ásításnál is hallható a pattogó hang, mely az idő múlásával egyre zavaróbbá válik. A fülpattogás megszüntetése kapcsán, kérdéseinkre dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gégeközpont orvosa válaszolt.
Nem ritka, hogy a téli-tavaszi megfázás után jelentkező fülpattogás hosszú ideig megmarad. Ha egyéb tünet nincs, a fülpattogás önmagában fájdalommal ugyan nem jár, ám hosszú távon nagyon zavaró, idegesítő tud lenni, így a betegek idővel orvoshoz fordulnak a panaszukkal.
Az orrot a füllel a fülkürt köti össze. Ez a vékony csövecske biztosítja a szellőzést, a dobüregben a nyomás kiegyenlítését. A pattogó hangot a fülkürt megnyílása okozza, ez természetes jelenség, mindenkinél előfordul. Nátha, megfázás esetén azonban a nyálkahártya duzzanat és a fokozott orrváladékképződés miatt a fülkürt működése nem megfelelő, fülkürthurut alakulhat ki, ez okozza az immár jól hallható fülpattogást.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
„Ha a fül-orr-gégészeti vizsgálat alapján egyértelmű az összefüggés a nátha szövődménye és a pattogó hang megjelenése közt, akkor a fülkürthurut kezeléséhez és a fülpattogás megszüntetéséhez orrspray-t, nyákoldót, esetleg antihisztamint adunk.”
A fülpattogás megszüntetése bizonyos esetekben jelentheti a légúti allergia kezelését is. Előfordulhat ugyanis, hogy a fülpattogás hátterében orrnyálkahártya-gyulladás áll, ezt pedig nagyon gyakran allergia okozza.
„A nem, vagy nem megfelelően kezelt allergia krónikus gyulladást hoz létre az orrnyálkahártyán, az orrdugulás, orrfolyás miatt a fülkürt működése nem megfelelő, ez is lehet a fülpattogás oka.”
A tartós orrnyálkahártya-gyulladás esetén a reflux lehetőségét is vizsgálni kell, ugyanis ez is okozhat légúti tüneteket. A nyelőcsőbe visszaáramló savas gyomortatalom egészen a garatig feljuthat, tartós rekedtséget, torokfájást okozva. Gyakran ez áll az orrnyálkahártya-gyulladás, a kiújuló orrpolip hátterében is.
„Ha a betegnél a fül-orr-gégészeti vizsgálat során nem találunk egyéb okot, ami az orrnyálkahártya gyulladását magyarázná, akkor refluxra is gondolni kell, különösen, ha egyéb panaszai – gyomorégés, mellkasi égő érzés, rossz szájíz, gyakori böfögés, rekedtség, torokfájás – is vannak.”
A dobhártya választja el a külső fület a középfültől. A dobhártya mögött a dobüreget az orrgarattal összekötő fülkürt található. Náthás tüneteket, orrdugulást és orrfolyást okozó betegségek esetén a fülkürtön keresztül a kórokozók a középfülbe is eljuthatnak, de a fülkürt el is záródhat. A zavaró pattogó hang a fülben emiatt is jelentkezhet.
„A középfülgyulladást rendszerint egyéb tünetek is kísérik. Láz, fülfájás, füldugulás, halláscsökkenés vagy a fül váladékozása esetén mindenképp forduljunk orvoshoz!”
Fontos tudni, hogy a fülpattogás hátterében nem mindig mutatható ki fül-orr-gégészeti elváltozás. Első körben ennek lehetőségét kell kizárni, ám ha nem találunk olyan okot, ami ebben közre játszhatna, vagy a kezelés ellenére a fülpattogás továbbra is zavarja a beteg mindennapjait, további kivizsgálás javasolt. A fül felé kisugárzó panaszokat okozhatnak a nyaki gerinc elváltozásai, de akár állkapocsízület rendellenesség is lehet a háttérben. Amennyiben pedig felmerül a reflux lehetősége, akkor gasztroenterológus bevonására van szükség, az eredményes kezeléshez.
További vélemények Dr. Augusztinovicz Monikáról >>>
Rendelés típusa:
További vélemények„Korrekt, alapos vizsgálat után számomra érthetően kaptam ismertetést az eredményekről és javaslatot a további kezelési lehetőségre.”
Sokan a fűtés miatti száraz levegőt okolják az orrszárazságért, holott sok más oka is lehet ennek a kellemetlen, akár kínzó érzésnek. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ allergológusa, fül-orr-gégész azokra az esetekre hívta fel a figyelmet, amelyek orvosi kivizsgálást és szükség esetén kezelést igényelnek.
Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.
Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.