Kellemetlen, ha az ünnepek alatt tör ránk a fülfájás. Ilyenkor első körben házilagos kezeléssel próbálkozunk, amíg megfelelő orvosi ellátáshoz nem jutunk. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégészt, a Fül-orr-gégeközpont orvosát a fülfájás otthoni kezeléséről kérdeztük.
A téli hónapokban főként nátha szövődményeként jelentkezik fülfájás. Megeshet, hogy az ünnepek előtti rohanásban nem volt ideje rendesen kikúrálnia a nátháját, az elhúzódó orrdugulás miatt azonban az orrot a füllel összekötő fülkürt nem tudott megfelelően szellőzni. A kiegyenlítetlen légnyomás következtében a dobhártya behúzódott, amiből Ön most csak azt érzékeli, hogy fülfájás jelentkezik, melyet dugulásérzés, enyhe halláscsökkenés is kísérhet. Ez az állapot a fülkürthurut, amit azért fontos kezelni, mert ha tartósan fennáll, akkor középfülgyulladás is kialakulhat.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
Ha nátha kapcsán jelentkezik fülfájás, akkor először is fontos, hogy a szabad orrlégzést biztosítsuk, hogy a fülkürt is megfelelően tudjon szellőzni. Patikában vény nélkül kapható orrcsepp, orrspray segíthet ebben, használjuk az előírás szerinti adagolásban. A kezdődő fülfájdalomra szintén recept nélkül is kapható gyulladáscsökkentő, fájdalomcsillapító hatású gyógyszert szedjünk.
A fájdalom csökkentésében segíthet a fül melegítése. Infralámpát használjunk naponta többször, de egy alkalom ne tartson tovább 20 percnél! Ha nincs otthon infralámpa, akkor a rég bevált módszer is segíthet: egy tányérban melegítsünk sót mikrohullámú sütőben, majd a meleg sót kanálazzuk egy zokniba és ezt tegyük a fájó területre.
A recept nélkül kapható fülcseppekkel inkább bánjunk óvatosan. Amíg fül-orr-gégész nem vizsgálta át a fület, nem tudhatjuk, hogy milyen állapotban van például a dobhártya. Amíg az épségéről nem vagyunk meggyőződve, inkább semmit ne csepegtessünk a fülbe, mert többet ártunk vele, mint használunk.
A népi gyógyászat ajánlja a kövirózsát fülfájásra, innen is ered a „fülbecseppentő növény” elnevezése. Aszparaginsav és fenolkarbonsav tartalmának köszönhetően gyulladáscsökkentő, hűsítő és érösszehúzó hatású. Kipréselt, zselés nedvét kell a fülbe csepegtetni, így fejti ki a hatását. Használatával kapcsolatban gondot szintén az jelenthet, mint a fülcseppeknél: orvosi vizsgálat nélkül nem tudjuk, hogy a dobhártya milyen állapotban van.
További vélemények Dr. Augusztinovicz Monikáról >>>
Rendelés típusa:
További véleményekMind a doktornő, mind a recepción dolgozók modora, kedvessége, kiegyensúlyozottsága, türelme, hozzáértése, figyelmessége.
Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.
Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.