Füldugulás rendszeres füldugó használat miatt?

Füldugulás rendszeres füldugó használat miatt?

Dr. Holpert Valéria Módosítva: 2023.11.30 14:45

A füldugó hasznos segítség, ha az éjszakai pihenést a horkoló alvótárs zavarja, vagy zajos, esetleg idegen környezetben, hosszabb utazás alatt szeretnénk pihenni. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniátert arról kérdeztük, okozhat-e és ha igen, milyen problémákat a gyakori füldugó használat.

Nyugodt alvás füldugóval

A környezeti zaj néha megzavarhatja az alvást. Például, ha egy hálószoba egy forgalmas utcára néz, befolyásolhatja az alvás időtartamát. A zavart alvás azonban problémát jelenthet akkor is, ha különböző környezetben, például repülőgépen szeretnénk aludni. A füldugók tehát jelentősen csökkentik a fülbe jutó hang mennyiségét, ami segíthet pihenni a zajos környezetben.

Online Bejelentkezés

Dr. Holpert Valéria

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Természetes segítség

Egy korábbi kutatás is kimutatta, hogy a füldugók és a szemmaszkok együttes alkalmazása jelentősen javítja az alvás minőségét. Segítségükkel növelhető a mély alvás ideje, emellett a füldugók használatával nő a melatonin - hormon, amely segít a könnyed elalvásban, javítja az alvás minőségét – szint is. A nyugodt alvást elősegítő módszerek közül a füldugó alkalmazása tehát egy természetes, és hatékony megoldás. Lehetséges azonban, hogy gyakori használat hosszú távon kisebb problémákat okozhat, például fülzsír felhalmozódást.

Problémák a füldugó használatával kapcsolatban

Több típusú füldugó kapható, ezek különböző anyagokból készülnek. A hallójáratba helyezve észrevehetően csökkentik a külső zajokat. Alkalmazásuk biztonságosnak mondható, ám kevés információ áll rendelkezésre arról, hogy a füldugók hosszú ideig történő, gyakori használata miként befolyásolhatja a fülek egészségét. Az egyik lehetséges kockázat a fülzsír felhalmozódása. A fülzsír viaszos anyag, amely védi és megtisztítja a hallójáratot a bekerülő kórokozóktól és szennyeződésektől, tehát fontos a fül egészségének megőrzéséhez, de néhány esetben problémákat is okozhat.füldugó használat és a fülfájás

Fülzsírdugó és fertőzések

A fülzsír normál esetben kifelé távozik a hallójáraton keresztül. Ám ha ezt rendszeresen elzárjuk a füldugókkal, akkor belül a fülzsír felhalmozódhat, fülzsír dugó alakulhat ki. Ezt az alábbi tünetek jelezhetik:

  • viszketés a fülben
  • fülzúgás , fülcsengés
  • hallási problémák
  • szédülés

A füldugók rendszeres használata kapcsán fülfertőzés kialakulása is lehetséges. Ez akkor fordulhat elő, ha a helytelen, erőltetett behelyezés kapcsán sérül a hallójárati bőr védő rétege és a bőr felszínén lévő kórokozók valamint a füldugóról a baktériumok a bőrfelszín alá kerülnek .

A fülfertőzés tünetei:

  • fájdalom
  • fülfolyás
  • halláspanasz
  • szédülés

A füldugók tehát hasznos segítséget nyújtanak, hogy nyugodtan aludjunk, ám a használatuk során fontos a megfelelő időközönkénti tisztításra és a füldugó cseréjére figyelni. Lényeges az alapos fülhigiénia, a fül megfelelő módon történő tisztítása. Ha fülzsírdugóra vagy fertőzésre utaló tüneteink jelentkeznek, forduljunk szakemberhez

Téma szakértője

  • Dr. Holpert Valéria

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, foniáter, hangképzési specialista
  • Specialitások:
    • globus szindróma kivizsgálása - gombócérzés a torokban
    • torok gyulladásos megbetegedéseinek kezelése, nehezített nyelés 
    • hangképzési zavarok kezelése
    • rekedtség, hangszalag bénulás
    • középfül specialista
    • középfül, arcüreggyulladás 

     

    További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • gyermek és felnőtt fül-orr-gégészeti magánrendelés
    • Gyermekellátás 3 éves kortól

    Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk

     

    Rendelési információ:

    • Széll Kálmán tér: H, Sze
    • Kolosy tér: Cs

Orvos válaszol

Tisztelt dr. úr, nő!

Panaszom a következő. 3 hete reggel még volt hangom, napközben viszont egyre rekedtebben tudtam beszélni, estére teljesen elment és azóta sem jött vissza átmenetileg sem. Voltam orvosnál már többször is, de gondoltam itt is kérek véleményt mert nagyon aggaszt a dolog. Először a doktornő antibiotikumot írt fel és paxirazolt mert enyhe hurutos köhögésem is volt és van azóta is. 1 hét után semmi változás nem történt, ezután elküldött a főorvos úrhoz a kórházba. Mindketten azt állapították meg, hogy a mellékhangszál duzzadt, ill. a hangszálak duzzadtak. Egy spryt írt a dr. úr, de az nem kapható így a gyógyszertárban kaptam helyette Septolete extrát és Isla szopogatós tablettát is írt. Javasolják többen, hogy menjek másik orvoshoz is, de nem tudom kihez érdemes fordulni.

Válaszát előre is köszönöm!

Tisztelettel Kelemen istván

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész
Tisztelt Kelemen István!


Sajnos érdemben csak egy alapos vizsgálat után tudnék nyilatkozni. Dohányos? Amennyiben nem szűnnek panaszai ismételt vizsgálat lenne szükséges.



Üdvözlettel

Dr Holpert Valéria

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Ügyesen kezeli a gyerekeket

"A doktornő nagyon kedves volt és ügyesen kezelte a kislányom, aki nem félt a vizsgálat alatt."

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Sokan a fűtés miatti száraz levegőt okolják az orrszárazságért, holott sok más oka is lehet ennek a kellemetlen, akár kínzó érzésnek. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ allergológusa, fül-orr-gégész azokra az esetekre hívta fel a figyelmet, amelyek orvosi kivizsgálást és szükség esetén kezelést igényelnek.

További részletek
Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.

További részletek
Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, hangképzési specialista
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész, horkolás specialista
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, szédülés specialista
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK