Foniátriai vizsgálat: stroboszkóppal a hangbajok nyomában

Foniátriai vizsgálat: stroboszkóppal a hangbajok nyomában

Dr. Holpert Valéria Módosítva: 2023.11.30 14:04

A foniátriai vizsgálat során a szakember a hangképzési zavarok okát kutatja és kezeli. A pontos diagnózist segíti a stroboszkópos vizsgálat. Menetéről és arról, hogy milyen tünetek kapcsán indokolt az elvégzése, dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa nyilatkozott.

Mikor forduljunk foniáterhez?

Mi a közös pont az ügyfélszolgálatos, a tanár és a színész munkájában? Az, hogy mindannyian sokat használják a hangjukat, nélküle dolgozni sem tudnak. Egy ilyen munkakörben gyorsan feltűnik, ha a hang könnyen fárad, gyakori rekedtség, torokfájás jelentkezik, azonban más foglalkozási körben dolgozók vagy akár gyermekek esetében is érdemes figyelni a hangképzési zavarra utaló jeleket.

Online Bejelentkezés

Dr. Holpert Valéria

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

„Nem természetes, ha egy kisgyermek rendszeresen túl hangosan beszél, szinte kiabál vagy túl mély, magas hangon szólal meg. Ha a munkahelyen napközben vagy estére rendszeresen berekedünk, szintén intő jel. A hang gyors elfáradása beszéd közben, fátyolossá váló hang, de gyakori némasággal járó légúti betegségek vagy a már ismert hangszalag betegségek kezelésében és a kiújulás megelőzésében is tud segíteni a foniátriai kivizsgálás.”

A foniátriai vizsgálat fontos eszköze: a stroboszkóp

Hangproblémák kivizsgálása foniéternél.Ha szakemberhez fordulunk, akkor első körben kérdésekre készüljünk. A kivizsgálás szempontjából lényeges információk:

- mikor kezdődtek, mihez kötjük a panaszok kialakulását?

- dohányzunk-e?

- munkákban aktívan használjuk-e a hangunkat?

- van-e egyéb betegségünk, (például pajzsmirigy gond, asztma vagy reflux) ami kihatással lehet a hangunkra is?

- szedünk-e rendszeresen gyógyszereket?

Ez után következik a fül-orr-gégészeti vizsgálat, akár videoendoszkóp segítségével is. Ha a páciens régóta elhúzódó rekedtségre panaszkodik, vagy valamilyen egyéb, hangképzéssel összefüggő problémája van, akkor stroboszkópos vizsgálatra is sor kerül.

„A stroboszkópos vizsgálat a hangszalag olyan mozgását is láthatóvá teszi, amit szabad szemmel nem látunk. A pontosabb diagnózis felállításához nyújt segítséget. Elvégzésével megállapíthatjuk, hogy a rekedtséget kifáradás, a hang túlerőltetése vagy krónikus gyulladás okozza-e. Szabad szemmel például nem tudjuk megmondani, hogy a hangszalag mozgásképtelenségét egy valódi bénulás, vagy az egyik kisízület gyulladása miatt kialakult mozgásképtelenség okozza-e. Fontos információkat nyújt annak eldöntésére is, hogy a hangszalagon kialakult csomó még kezelhető konzervatív módon, vagy mindenképpen sebészi beavatkozásra van-efoniátriai vizsgálat szükség. Kis daganatos elváltozások nagyon hamar rezgéskiesés képében mutatkoznak meg, így a felismerés is gyorsabb.”

Panaszok, amelyek kapcsán a kivizsgálás javasolt

Az alapos fül-orr-gégészeti kivizsgálás, melynek része lehet a foniáter által végzett stroboszkópos vizsgálat is, az alábbi esetekben mindenképp javasolt:

  • elhúzódó, több hete fennálló rekedtség esetén,
  • egyéb tünet nélkül jelentkező torokfájás,
  • hamar elfárad a hangja,
  • ha elégedetlen a hangszínével (túl mély, vagy magas),
  • nyaki műtét után jelentkeztek a hangproblémái,
  • gombócérzés a torokban.

Téma szakértője

  • Dr. Holpert Valéria

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, foniáter
  • Specialitások:
    • globus szindróma kivizsgálása - gombócérzés a torokban
    • torok gyulladásos megbetegedéseinek kezelése
    • hangképzési zavarok kezelése
    • rekedtség, hangszalag bénulás
    • középfül specialista

     

    További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • gyermek és felnőtt fül-orr-gégészeti magánrendelés

    Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk

    Rendelési információ:

Orvos válaszol

Tisztelt Dr.nő!
Lányom 11 éves, az orra kb 1 hete be van dugulva, véres rózsaszínes a váladék. Izotóniás sprayt használok nála ca, és c vitamint adok neki, de a dugulás nem múlik, az alsó orrkagylója is gyakran meg van nagyobbodva ami miatt nem tud levegőt venni. Főleg éjjel jelentkezik. Mit tudok a gyógyulás érdekében tenni? köszönöm válaszát.

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész
Tisztelt Katalin!

Javasolnék a sóoldat mellett éjszakára valamilyen vasoconstrictor orrsprayt / nasivin, otrivin... /4-5 napig. Amennyiben a panaszai nem enyhülnek mindenképpen vizsgálat lenne szükséges.


Üdvözlettel

Dr Holpert Valéria

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Nagyon alapos

Azonnal fogadtak, a kérdőív kitöltése után kb. 5 perccel már a vizsgálóban voltunk. A főorvos asszony nagyon alaposan vizsgálta meg a gyereket, közérthetően és részletesen elmondta a diagnózist, a kezelés módját és a gyógyulás várható folyamatát, időtartamát.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek
Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek
Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK