Apró, kontaktlencse méretű szűrő segítheti az allergiásokat a jövőben. A jelenleg kereskedelmi forgalomban még nem kapható termék, az eddigi vizsgálatok során már bizonyított.
Napjainkra az allergiások száma világszerte eléri az 500 milliót, így a tavasz kezdetével egyre többen küzdenek a pollenallergia tüneteivel. A szervezetbe jutó allergének allergiás reakciót indítanak el: amint a levegőben megjelennek az első pollenek, az arra érzékenyeknél tüsszögés, orrfolyás, szem- és orrviszketés, a szénanátha klasszikus tünetei jelentkeznek – magyarázza dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa. A kutatásban bemutatott termék a vizsgálatok során hatékonyan előzte meg, hogy a pollenek a beteg szervezetébe kerüljenek, ilyen módon pedig természetesen a tünetek is csökkentek.
A Journal of Allergy and Clinical Immunology közlése szerint az eszköz egy mini-filter, amely az orrlyukakba helyezve – a filter anyagsűrűségétől függően – különböző nagyságú részecskéket szűr ki a belélegzett levegőből. Dán kutatók további vizsgálatoknak tervezik alávetni találmányukat, az eddig elvégzett eredmények azonban bíztatóak: a filter használata nem okoz kényelmetlenséget a betegeknek, miközben hatékonyan csökkenti a tüneteket. A szűrő érdekes módon még a torokban jelentkező allergiás tüneteket is csökkentette annak ellenére, hogy használata közben a betegek leginkább szájon át lélegeztek. A torok irritációja jelentősen mérséklődött, átlagosan 75 százalékkal volt alacsonyabb a szűrőt alkalmazók körében, szemben a placebo filtert használó csoporttal, akik nem tapasztaltak különbséget.
Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.
Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.