Figyelmetlen gyerek? Nem, csak rosszul hall!

Figyelmetlen gyerek? Nem, csak rosszul hall!

Dr. Holpert Valéria Módosítva: 2023.11.30 14:17

Ősszel és télen gyakran jelentkezik náthás betegség szövődményeként középfülgyulladás. Ennek egy speciális, főként gyermekeket érintő formája a fájdalom nélkül is hosszú ideig fennálló savós középfülgyulladás, melyre gyakran csak a hallás csökkenése hívja fel a figyelmet. Kivizsgálásáról és kezeléséről dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa ad felvilágosítást.

Náthától a fülfájásig

Az orrüreget a füllel az Eustach-kürt köti össze. A fülkürt csatorna különösen kisgyermekeknél igen keskeny, a nyílása könnyen elzáródhat, például egy náthás betegség következtében az orrnyálkahártya és az orrmandula duzzanata miatt is kialakulhat ez az állapot. Ha elzáródik, a nyomás kiegyenlítés a fül és az orrüreg között nem tud megfelelően működni, emiatt a dobüregben negatív nyomás alakul ki.

„Ha a fülkürt hosszabb ideig nem tud megfelelően működni, a negatív nyomás miatt a fülkürt ereiből savó lép ki, ezért nevezzük ezt a betegséget savós, heveny középfülgyulladásnak.”

Online Bejelentkezés

Dr. Holpert Valéria

Kolosy téri rendelő - 1036 Budapest, Lajos utca 66. Buda Square Irodaház 'B' lépcsőház, V. emelet

A savós középfülgyulladás tünetei

A kezdetben fülfájással járó betegségnél a fájdalom rendszerint egyre csökken, ezzel együtt fokozódik a fül teltségérzete. A savós folyadék mennyisége egyre nő, míg végül az egész dobüreget kitölti. Előrehaladottabb állapotban a fül teltségérzete, a füldugulás érzése állandóvá válik. A halláscsökkenés folyamatosan következik be, kezdetben a beteg fejtartásától függően változhat, idővel azonban az érintett fülére a gyermek rosszabbul hall.

„Ősszel és télen sok gyermek megfordul a rendelőben ilyen panaszokkal. Az óvodában, iskolában figyelnek fel rá rendszerint. A gyermek szétszórt, késik a feladatokkal, vagy nem azt csinálja, amit a többiek, mert nem értette. Úgy tűnik, figyelmetlen, pedig valójában a hallásával van probléma. A középfülben lévő folyadék ugyanis a hangvezetést gátolja, emiatt rosszabb a gyermek hallása. Nem azért nem teljesíti és reagál az utasításokra, mert engedetlen vagy figyelmetlen, hanem nem érti tisztán azokat.”

A tympanometriás vizsgálat

A savós középfülgyulladás kivizsgálása során akár endoszkóppal is áttekintjük az orrüreget és mikroszkóppal fület. Így ki lehet zárni, hogy nincs-e esetleg olyan szervi elváltozás – például orrsövényferdülés vagy orrmandula nagyobbodás - amely a tartós fülkürt elzáródást fenntartaná.

Annak eldöntésére, hogy a dobüregben valóban negatív nyomás alakult-e ki, egy objektiv hallásvizsgálati diagnosztikát végzünk. A dobüregi nyomást a tympanometria mutatja meg. A vizsgálat fájdalmatlan, gyerekeknél is elvégezhető. A kapott eredményeket a gyermek tüneteinek függvényében a kezelőorvos kiértékeli.

A = normális, ép állású, rezgőképes, nem lyukas dobhártya B = folyadék a dobüregben, 25-30dB nagyothallás C = közel normális, behúzódott, de mozgó dobhártya, 5-10 dB, elhanyagolható nagyothallás.nagyothalló gyerek

A kiváltó ok kezelése

Ha a vizsgálatok alapján igazolódik, hogy a gyermek figyelmetlenségének a hátterében a savós középfülgyulladás miatti rossz hallás áll, akkor meg kell keresni, hogy mi az, ami ezt előidézte.

„A savós középfülgyulladás lehet nátha szövődménye is, ám egyéb elváltozás is állhat a háttérben, amit a gyógyulás érdekében először kezelnünk kell. Az orrnyálkahártya tartós gyulladását és a fülkürt elzáródását légúti allergia és reflux betegség is előidézheti. Orrsövényferdülés és orrmandula nagyobbodás is állhat a háttérben. Orrmandula nagyobbodás esetén felmerülhet a tejallergia szerepe is, ezt is érdemes vizsgálni, ilyen esetben étrendi változtatással akár elkerülhető a műtét is.”

A középfülben felgyülemlett savó eltávolítása

A kiváltó okok felderítése mellett mielőbbi tüneti kezelésre is feltétlenül szükség van, mert igen ritkán, de a középfülben lévő folyadék eltávolítása nélkül akár maradandó halláskárosodás is létrejöhet. A nemzetközi szakirodalom a savós fülgyulladás esetében a három hónapos tüneti kezelést és a várakozást javasolja, amennyiben ez nem vezet ered- ményre, akkor egy ventilációs tubus beültetésére van szükség, ami a teljes gyógyulásig biztosítja a középfül megfelelő szellőzését.

„A megfelelő terápiára azért is szükség van, mert a jó hallás nemcsak az óvodai és iskolai mindennapokat könnyíti meg a gyermek számára, de nélkülözhetetlen a megfelelő beszédhez is. A beszéd során a hallószervünk visszajelzéseit is figyeljük és ez alapján módosítjuk pl. a hang erejét. A rossz hallás tehát a beszédfunkcióra is hatással van, akár hangképzési zavar létrejöttében is szerepet játszhat.

Téma szakértője

  • Dr. Holpert Valéria

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, foniáter
  • Specialitások:
    • globus szindróma kivizsgálása - gombócérzés a torokban
    • torok gyulladásos megbetegedéseinek kezelése, nehezített nyelés 
    • hangképzési zavarok kezelése
    • rekedtség, hangszalag bénulás
    • középfül specialista
    • középfül, arcüreggyulladás 

     

    További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • gyermek és felnőtt fül-orr-gégészeti magánrendelés
    • Gyermekellátás 3 éves kortól

    Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk

     

    Rendelési információ:

    • Széll Kálmán tér: H, Sze
    • Kolosy tér: Cs

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő/Doktor Úr!

10 napja (múlt hét csütörtökön) kezdődött heveny megfázásom 2 napig tartó torokfájással majd a hétvégén náthával és a hét elejétől köhögéssel. Sajnos a múlt hétvégén repülőgéppel kellett utaznom, mialatt a lelohasztó orrspray ellenére eldugult a jobb fülem, ami pár óra után javult. A háziorvos szerint hétfőn mindkét dobhártya előboltosult, a jobb oldali enyhén piros is volt. Lázam nem volt, és fájdalmam sem, észrevehetően a hallásom sem csökkent, csak nyelésnél érzem ill. hallom, hogy még van benne folyadék. Szerdán a háziorvosnál már nem volt annyira piros a jobb oldal de még mindkettő előboltosult, ezért írt fel antibiotikumot (amoxicillin 3 x 1000 mg). Ezen kívül már a hét eleje óta szedek ACC600-at, lelohasztó orrsprayt (Nasic) ill. inhalálok. A megfázás tünetei közben enyhültek, a nyomásérzés is, de még mindig érzem jobb oldalt, hogy nem tisztult fel teljesen, bizonyos testhelyzetekben hallom, hogy van benne folyadék. Az lenne a kérdésem, hogy ha továbbra sem múlik el teljesen, meddig érdemes várni fül-orr-gégész szakorvos felkeresésével (a füldugulás eddig összesen 1 hete tart)? Válaszát előre is köszönöm.

Üdvözlettel,
Eszter

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész
Tisztelt Eszter!


A panaszok 2 esetleg 3 hétig is eltarthatnak extrém esetben. Antibiotikumra nem lenne szükség, rendszeres orrtisztítást és melegítést ajánlok!.. ha fokozatosan nem szűnnek a panaszai keressen fel fül-orr-gégészt!


Üdvözlettel,

Dr. Holpert Valéria


Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Jó tanácsok

"Kedves, kellemes személy, minden kérdésre szívesen válaszolt, minden lehetséges vizsgálatot elvégzett, jó tanácsokat adott."

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.

További részletek
Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek
Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK