A fesztiválok, koncertek után akár egy hétig sem szűnő fülzúgás egy figyelmeztető jel arra, hogy a zajos környezet akár a hallásunkat is károsíthatta. Dr. Kiss Sándor fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa hangsúlyozza, hogy ilyenkor ne várjunk, mert korai stádiumban még nagyobb eséllyel lehet javulást elérni.
A fül sohasem pihen. Mindenhol van valamennyi zajterhelés, és ezek idővel összeadódnak. Nyáron egymást érik a zenés programok, ilyenkor fokozottan lényeges, hogy mindenki próbálja kímélni a hallását. Koncerten, kellő távolságban a hangfalaktól is élvezhető a zene.
Mindegy, hogy rövid ideig tartó, nagyon hangos a fülünket érő zaj, vagy nagyon hosszan nem nagyon hangos, nem tudjuk, mitől, mikor lesz tartós az ártalom – figyelmeztet dr. Kiss Sándor fül-orr-gégész, audiológus. Ahogy a zajos munkahelyeken is szabályozzák, hogy milyen időközönként kell szünetet tartani, hogy elkerülhető legyen a tartós, maradandó halláskárosodás, úgy a több napos rendezvényeken is ajánlott szünetet tartani, ne zajban töltsék az időt reggeltől estig.
Ma még kevesen indulnak koncertre zajszűrő füldugóval. Bár az utóbbi években megfigyelhető ennek terjedése a fiatal zenészek, vagy a szórakozni vágyók körében, de sajnos ez általában a már kialakult fülzúgás, vagy zajártalom következtében történik. Jobb lenne megelőzni a halláskárosodást. Ma már könnyen elérhető fülvédő illesztékek vannak, amelyek között a zajérzékeny betegek vagy zenészek is megtalálhatják a nekik megfelelő zajvédő eszközt.
A hallás meglehetősen bonyolult folyamatát leegyszerűsítve azt mondhatjuk, hogy a belső fülben található szőrsejtek és idegrostok megfelelő működése nélkülözhetetlen a létrejöttéhez. Amikor a szőrsejtek érzékelik a nekik megfelelő rezgést, az inger idegi impulzusok formájában elvezetődik az idegrostokon keresztül. Ezek az idegrostok szedődnek össze végül is a hallóideggé, amely az agyba szállítja az információt.
A zajártalmak következményeként tartós hallóideg károsodás alakulhat ki, ha valaki hosszú időn át, rendszeresen, napi több órán keresztül zajos környezetben tartózkodik. Minél nagyobb a zaj, annál hosszabb idejű csendes pihenési időszakokat kell beiktatni a regenerálódás céljából. A már kialakult állapot nem kezelhető, ilyenkor csak a hallókészülék jelenthet megoldást.
Dr. Kiss Sándor ezért azt tanácsolja, aki munkavégzés, szórakozás után rendszeresen fülzúgást, fülcsengést, esetleg átmeneti halláscsökkenést tapasztal, akkor forduljon orvoshoz, mert ezek a tünetek a hallóideg károsodására utalhatnak, és mielőbbi kezelésre, szakszerű zajvédelemre lehet szükség.
Mindig a panaszok részletes kikérdezése után kell kialakítani a kivizsgálási tervet. Ha nem hirtelen jelent meg a fülzúgás, hanem apránként, fokozatosan alakult ki a panasz, akkor nem biztos, hogy egy ok áll a hátterében. Hölgyeknél a menopauzával járó hormonális változások, illetve a nem kellő mennyiségű folyadék bevitel, kialvatlanság is előidézheti ezt a tünetet. A koncertek után, napokon át jelentkező fülzúgás halláskárosodás jele is lehet, ilyen esetben is fontos mielőbb kezelni, hogy a további állapotromlást megelőzzük.
A gégetükrözés szó hallatán néhányan szorongani kezdenek, holott egy fájdalmatlan és sok esetben igen fontos vizsgálatról van szó. Legyen szó krónikus rekedtségről, gombócérzésről vagy a hang bármilyen problémájáról, a gégetükrözés hasznos információkkal szolgálhat az okokról. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa beszélt a vizsgálat indikációiról és lehetőségeiről.
Sokan a fűtés miatti száraz levegőt okolják az orrszárazságért, holott sok más oka is lehet ennek a kellemetlen, akár kínzó érzésnek. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ allergológusa, fül-orr-gégész azokra az esetekre hívta fel a figyelmet, amelyek orvosi kivizsgálást és szükség esetén kezelést igényelnek.
Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.