Ha fáj a torkunk és fehér foltokat látunk a mandulákon, akkor általában tüszős mandulagyulladásra gondolunk, mert ez a betegség jellegzetes tünete. A fehér foltoknak azonban ennél több kiváltó oka is lehet, ezeket foglalta össze dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa.
Streptococcus által okozott fertőzés gyakran jár fehér foltok megjelenésével a mandulán. A bakteriális fertőzés különösen gyermekkorban gyakori, a torokfájás mellett láz, a nyaki nyirokcsomók duzzanata és fejfájás is jelentkezhet. Ilyen esetben mindenképp orvoshoz kell fordulni. A tüszős mandulagyulladás kezeléséhez antibiotikum szedésére szükség lehet, hogy az esetleges szövődményeket – reumás láz, fül és arcüregi fertőzések - megelőzzük.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
A vírusos eredetű mandullagyulladás tünetei nagyon hasonlítanak a Streptococcus által okozott bakteriális eredetű tüszős mandulagyulladás tüneteire. A vírusos eredetű gyulladás tünetei lehetnek a duzzadt mandulák, néha lepedékkel, fájdalmas nyelés, láz, fülfájás és orrdugulás, orrfolyás is.
A mononukleózist vagy Epstein-Barr fertőzést úgy is hordozhatjuk, hogy mi nem érezzük betegnek magunkat, de így tudtuk nélkül is továbbadhatjuk a fertőzést. A csókbetegség néven is ismert kórkép a torok hátsó részén és a mandulákon látható szinte összefolyó fehér foltok mellett lázat, torokfájást, nagy nyaki nyirokcsomókat és erős fáradtságérzetet okozhat.
Súlyosabb esetben influenzaszerű tünetek jelentkezhetnek – nagyfokú gyengeség, elesettség érzés, fejfájás, láz, duzzadt nyirokmirigyek – melyek akár hetekig is fennállhatnak. A legtöbb, amit ilyenkor a gyógyulásért tehetünk, az a sok pihenés és kiegyensúlyozott táplálkozás. Az átvészelt betegség után emellett a fáradékonyság még hónapokon át is eltarthat.
Az orális szteroidok miatt felnőtteknél is jelentkezhet szájpenész. Ezt nem maga a szteroid hatóanyag, hanem az inhalátorok nem megfelelő használata okozza. Az inhalatív szteroid gyulladáscsökkentő hatású. Ezt az asztmás beteg belélegzéssel, gyógyszeradagoló készülékből juttat a légutakba, a szteroid a nyálkahártyáról szívódik fel és közvetlenül a légutakban hat.
Ha azonban nem jól használja a készüléket, akkor a hatóanyag jelentős része nem tud lejutni a tüdőbe, hanem a szájban és a garatban kicsapódik. Itt megváltoztatja a szájnyálkahártya normál baktériumflóráját, ami kedvez a gombák elszaporodásának, megjelenik a szájpenész. A gombás fertőzés a nyelven és a szájpadláson megjelenő fehér foltok mellett torokfájást, nyelési nehézséget és ízérzésvesztést is okozhat.
Fehér foltokat a mandulán mandulakő is okozhat. A mandulák felülete egyenetlen, belseje mély járatokkal tagolt. Itt a kórokozók és egyéb anyagok, elhalt sejtek és nyák összegyűlik, majd apró fehér foltok formájában megjelenik a mandulákban. Mandula kövek akkor keletkeznek, ha az összegyűlt anyag megkeményedik, vagy elmeszesedik. Jelenlétükre a fehér foltok mellett esetleges diszkomfort érzés a torokban és a rossz lehelet is figyelmeztethet. Sós vizes gargarizálás segíthet megszabadulni tőlük. Ha ez nem válik be, akkor helyi érzéstelenítésben végzett, kisebb sebészeti beavatkozás során lehet megszabadulni a mandulakövektől
További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>
Rendelés típusa:
Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk
Rendelési információ:
További vélemények"Nagyon köszönöm orvosuk professzionális hozzáállását, türelmét, figyelmét, körültekintését, gondosságát."
Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.
Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.