A légkondicionáló berendezések könnyebben elviselhetővé teszik a forró nyári időszakokat, ám nem árt tisztában lenni ezeknek a praktikus eszközöknek az egészségre gyakorolt hatásaival. Miért okozhat fülfájást a klímahasználat? –tettük fel a kérdést dr. Holpert Valériának, a Fül-orr-Gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakemberének.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
-A nyári időszakban is gyakran jelentkeznek szakrendelésünkön a páciensek náthás, köhögős panaszokkal és a fület érintő megbetegedésekkel – mondja dr. Holpert Valéria, aki szerint a kellemetlen tünetek kialakulásához nem csak a mind jobban elterjedő allergiás megbetegedések, de a klimatizált környezet is nagymértékben hozzájárul. Otthonainkban, munkahelyünkön, autóinkban és a bevásárló központokban naponta akár többszöri is nagy hőmérséklet különbségnek tesszük ki szervezetünket, ami számtalan egészségügyi problémát (mozgásszervi panaszokat, kötőhártya-gyulladást, fej-és fogfájást) okozhat. A hideg, száraz levegő mindezeken túl azonban az orr, a fül és a torok nyálkahártyájának kiszáradáshoz is vezethet. Ez azért probléma, mert a kiszáradt nyálkahártya nem képes megnedvesíteni, temperálni a belélegzett levegőt, és kiszűrni a megbetegedéseket okozó kórokozókat, amelyek az orron keresztül a fül legmélyebb részeibe is eljuthatnak.
-Tapasztalataim szerint sokan hajlamosak jóval alacsonyabb hőfokot beállítani a külső hőmérséklethez képest, a hirtelen hőmérsékletváltozás pedig könnyen meghűléshez vezethet. Amikor a kinti forró környezet után hirtelen egy hideg, száraz helyiségben találjuk magunkat, szinte azonnal elered az orrunk. Hasonlóképp, mint amikor télen kilépünk fűtött otthonunkból a hidegbe. Ilyenkor a hirtelen hőmérséklet- és páratartalom-változás erőteljes nyálkatermelésre készteti az orrnyálkahártyán található mirigyeket, a váladék túlzott felhalmozódása pedig az orrgaratból induló fülkürt működési zavarát eredményezheti – magyarázza Holpert doktornő. Mivel a kiegyenlítetlen légnyomás miatt a dobhártya behúzódik, ezért tapasztalhatnak fülfájást, füldugulást az érintettek. A tartósan fennálló orrdugulás, fülfájás vagy a fülben észlelt nyomásérzet fülkürthurutot is jelezhet, amit érdemes komolyan venni és fül-orr-gégészhez fordulni vele, hiszen akár középfülgyulladás is kialakulhat belőle.
A nagy nyári meleg időszaka kihívást jelenthet a klímaberendezések miatt a fül, az orr és a torok egészsége szempontjából, de néhány óvintézkedéssel elejét veheti a fülét érintő megbetegedéseknek:
További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>
Rendelés típusa:
Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk
Rendelési információ:
További vélemények"A doktornő szimpatikus volt. Ami legjobban tetszett, hogy azonnal hazavihettem az alvásvizsgálathoz szükséges készüléket."
Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.
Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.