A hallásvizsgálat elvégzése minden csecsemő számára ajánlott, még 4 hetes kora előtt. Vannak azonban bizonyos állapotok, melyek kapcsán fokozott a halláscsökkenés rizikója.
A hallásromlás korai felfedezése a beszédfejlődés szempontjából nagyon lényeges. Az a gyermek, amely hosszú ideig nem hallja a környezetéből érkező hangokat, jelentős lemaradásba kerül ép hallású társaihoz képest. Ha azonban idejében felismerjük, hogy a hallásával probléma van, és kezeljük, akkor nem kerül emiatt hátrányba, a kortársaihoz képest.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
A halláskárosodás oka gyerekeknél lehet genetikai vagy szerzett. Amennyiben tehát a családban előfordul halláscsökkenés, a gyermek a rizikócsoportba tartozik. A szerzett rizikófaktorok közé tartoznak a méhen belüli fertőzések - pl. herpesz, rubeola, toxoplazmózis -, a fül- vagy koponyadeformitások, a koraszülöttek, alacsony – 1500g alatti - születési súly, hallóidegkárosodással járó csecsemőkori fertőzés, halláscsökkenéssel társuló vizsgálati eredmény, pl. Down-szindróma esetén.
A felsorolt esetekben tehát különösen fontos a hallásvizsgálat elvégzése, a magasabb rizikó miatt. A rizikócsoportba tartozó gyerekeknél a kontroll vizsgálatot is gyakrabban szükséges ismételni. „Megfelelt” eredmény esetén is félévenként kontroll javasolt, a gyermek 3 éves koráig.
Csecsemőknél a hallásvizsgálat BERA készülékkel történik, illetve végezhető az OAE vizsgálat is. Mindkettő a szülő jelenlétében zajlik, mely nyugodt körülmények között gyorsan elvégezhető. Ideális eset, amikor nyugodt a csecsemő, esetleg alszik.
A BERA során a baba fülére egy speciális elektródás fejhallgató kerül, mely a hangokra adott agyi reakciót méri. A készülék kimutatja, hogy a hangfeldolgozás megfelelően történik-e. Az OAE elvégzésekor egy hangszórót és mikrofont tartalmazó készüléket helyeznek a baba fülébe. A készülék apró méretű és halk, kattanó hangokat bocsát ki és a belső fülből érkező válaszreakciókat méri.
Egyik vizsgálat sem jár fájdalommal, körülbelül 20 percet vesz igénybe és azonnali eredményt mutat.
Az első hallásvizsgálatot a csecsemő 4 hetes kora előtt szükséges elvégezni minden, tehát nem csak a rizikócsoportba tartozó gyermeknél. Magyarországon 2015 óta létezik a kormány által kiadott klinikai irányelv, mely előírja az újszülöttek számára az objektív hallásvizsgálatot. A halláskárosodásnak nincsenek látható jelei, ezért a vizsgálat nélkül hosszú ideig, akár a gyermek 2 éves koráig is húzódhat a diagnózis. Az eredményes kezelés érdekében azonban a fejlesztést a gyermek féléves kora előtt célszerű megkezdeni.
További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>
Rendelés típusa:
Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk
Rendelési információ:
További vélemények"A recepciós kolléga és a doktornő segítőkészségével is maradéktalanul elégedett voltam. A doktornő igyekezett mindent részletesen elmondani, odafigyelt rám, éreztem, hogy fontos vagyok."
Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.
Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.