Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Dr. Holpert Valéria Módosítva: 2025.02.26 15:05

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

Online Bejelentkezés

Dr. Holpert Valéria

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Mi okozza az úszófület?

Az úszásoktatás nemcsak a gyermek vízbiztonságát növeli, hanem számos fizikai és mentális előnnyel is jár és egyúttal nagyszerű szabadidős tevékenység is. Az uszodák vize azonban többféle egészségügyi kockázatot is rejt: ezek közül a hallójárat gyulladás egy kifejezetten kellemetlen, intenzív fájdalommal és lüktetéssel járó betegség. A gyermek füle ilyenkor rendkívül érzékeny, a lobos hám miatt a hallójárat beszűkül, gyakran törmelékkel vagy gennyes váladékkal van tele.

De mi váltja ki a tüneteket?

-A külső hallójárat elsősorban baktériumok okozta gyulladását (otitis externa) a külső hallójárat védőrétegének sérülése vagy fertőzése idézi elő. Az uszodavíz ugyanis a klóros fertőtlenítés ellenére sem csíramentes, tartalmazhat baktériumokat, gombákat és más szennyező anyagokat is, valamint a bőrfelszínünk sem steril. Amikor a gyermek sok időt tölt a vízben, a hallójárat érzékeny bőre felázik vagy megsérül, a fellazított hámréteg pedig szabad utat biztosít a kórokozóknak – ismerteti dr. Holpert Valéria.

Füldugó - hogy a fül szárazon maradjon

A külső hallójárat gyulladását a fül szárazon tartásával (szárazra törlésével, hajszárítóval történő óvatosEldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson? - Fül-orr-gégeközpont kiszárításával), valamint Boramid csepp fülbe cseppentésével előzhetjük meg. A füldugónak köszönhetően azoknak sem kell lemondaniuk az óvodai-iskolai úszásról, akiknek korábban többször is volt már fülproblémájuk, gyakran szenvednek hallójárat- vagy fülgyulladástól, illetve elhúzódó savós középfülgyulladás miatt szellőző tubust (grommet) helyeztek be az egyik vagy mindkét dobhártyájukba. Ez esetben azonban fokozott elővigyázatosságot igényel a tubussal való úszás. Holpert Valéria arra is felhívja a szülők figyelmét, hogy szigorúan tilos a fürdőzés és úszás, ha gyermeknek aktív fülgyulladása van.

Mire figyeljünk a füldugó kiválasztásakor?

  • A füldugónak jól kell illeszkednie a gyermek fülébe, hogy hatékonyan zárja ki a vizet, és ne okozzon kényelmetlenséget viselőjének. Érdemes egyéni füldugót használni, amelyet a fül lenyomata alapján készítenek el.
  • Válasszunk rugalmas, puha, bőrbarát, antiallergén anyagból készült füldugót!
  • Célszerű olyan típust választani, amely mellett a gyermek továbbra is tisztán hallja környezetét és az oktatótól kapott utasításokat.
  • A füldugókat rendszeresen tisztítani kell, hogy megakadályozzuk a baktériumok elszaporodását, ami szintén fülproblémákhoz vezethet.

-Ha az óvintézkedések ellenére mégis begyullad és fáj a gyermek füle, továbbra is tartsuk szárazon a hallójáratát, és az életkornak megfelelő fájdalomcsillapító készítményt is kapjon tüneteire. Ha a panaszok fokozódnak, vagy a fül váladékozni kezd, akkor a hatékony kezelés megkezdése érdekében mielőbb fül-orr-gégész szakorvoshoz kell fordulni! – tanácsolja dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ szakembere.

Téma szakértője

  • Dr. Holpert Valéria

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, foniáter, hangképzési specialista
  • Specialitások:
    • globus szindróma kivizsgálása - gombócérzés a torokban
    • torok gyulladásos megbetegedéseinek kezelése, nehezített nyelés 
    • hangképzési zavarok kezelése
    • rekedtség, hangszalag bénulás
    • középfül specialista
    • középfül, arcüreggyulladás 

     

    További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • gyermek és felnőtt fül-orr-gégészeti magánrendelés
    • Gyermekellátás 3 éves kortól

    Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk

     

    Rendelési információ:

    • Széll Kálmán tér: H, Sze
    • Kolosy tér: Cs

Orvos válaszol

Jó reggelt nekem körülbelül 5 napja olyan mintha gombóc lenne a torkomban nem tudom hogy miért kérem jelezzen vissza

Kedves Kérdező!

Vizsgálat nélkül sajnos nem tudunk pontos választ adni. Gombócérzés kialakulása több betegségtől is lehet, pl.: reflux, légúti megbetegedés, stb...

A pontos diagnózis meghatározásához javasolt szakorvost felkeresnie.

Üdvözlettel,
Krár Bettina
asszisztens

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Minden remek volt

Minden remek volt! A Doktornő nagyon precíz, mindent el magyarázott, és teljesen megnyugtatott a problémámmal kapcsolatban. Bármikor bizalommal vissza mennék hozzá.

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Sokan a fűtés miatti száraz levegőt okolják az orrszárazságért, holott sok más oka is lehet ennek a kellemetlen, akár kínzó érzésnek. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ allergológusa, fül-orr-gégész azokra az esetekre hívta fel a figyelmet, amelyek orvosi kivizsgálást és szükség esetén kezelést igényelnek.

További részletek
Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.

További részletek
Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, hangképzési specialista
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész, horkolás specialista
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, szédülés specialista
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK