Nagyon kellemetlen, ha a legváratlanabb pillanatban elered az orrunk vére, még rosszabb, ha ez gyakran megismétlődik. Ősszel és télen a nátha, vagy a kezeléshez használt orrcseppek, orrsprayk mellékhatása miatt ez sűrűbben is megismétlődhet. Az orrvérzés egyéb kiváltó okairól és kezeléséről dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, a Fül-orr-gége Központ orvosa ad felvilágosítást.
Az orr belsejét borító nyálkahártya gazdag érhálózata nagyon érzékeny, elég egy tartós nátha és a gyakori orrfújások, tüsszögés miatt máris megnövekedhet az orrvérzések száma. Emellett télen a lakások fűtési szezonban gyakran száraz levegője is irritálja a nyálkahártyát, ami így még sérülékenyebbé válhat. Ha allergiásak vagyunk, de nem kezeltetjük megfelelően, akkor krónikus orrnyálkahártya-gyulladás jöhet létre, ami az erek kóros tágulatához vezet, ez is gyakori orrvérzéseket okozhat. Ezen kívül még a fel nem ismert orrpolip, véralvadási zavarok, vérnyomás problémák és az érfal egyéb betegségei is állhatnak a visszatérő panaszok hátterében.
Nagyon sokan rosszul kezelik az orrvérzéses eseteket. A tarkó vizes borogatása mellett gyakori tévedés, hogy a fejet hátrahajtják, azt remélve, hogy így könnyebben eláll majd a vérzés. Valójában így a vér csak a garat felé tud távozni, ami egyeseknél akár hányingert, öklendezést is okozhat, ezért ezt ne tegyük. Az orrvérzés szakszerű ellátásához dr. Augusztinovicz Monika szerint elég két dolgot megjegyezni: 1. A fejet tartsuk enyhén előrehajtott állapotban. 2. Szorítsuk össze 1-2 percre mindkét orrcimpát. Ha a vérzés az orrüreg elülső részéről ered, az így létrehozott nyomással okozott érszűkület segíthet megállítani a vérzést.
Az elektrokauterizáció az orvoslás több területén is használható eljárás, mely a szövetek vágását, ill. vérzéscsillapítást is lehetővé teszi. Az eljárás lényege, hogy magas frekvenciájú áram szövetbe juttatásával hegesítik az ereket, így tartósan megszüntethető a korábban rendszeres orrvérzés. Hasonló eredményt hoz egy újabb, kíméletes módszer, a radiofrekvenciás kezelés is. A rövid beavatkozást követően az orrnyálkahártyán kialakuló kis seb nagyjából egy hét alatt gyógyul be, ez idő alatt hámosító kenőcsöket, vagy orrolajat érdemes használni és az erős orrfújást, az orr piszkálást kerülni kell.
Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.
Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.