A cukorbetegségről tudjuk, hogy többek között károsíthatja az idegrendszert, a veséket, az ereket és nehezen gyógyuló sebeket, lábszárfekélyt is okozhat. Kevésbé ismert szövődménye a halláskárosodás, mellyel kapcsolatban dr. Kiss Sándor fül-orr-gégész, audiológust, a Fül-orr-gége Központ orvosát kérdeztük.
A hallás folyamata során először a külső fülben található hallócsontok rezgéseket továbbítanak a középfülbe. A rezgések a légnyomás kiegyenlítéséért felelős fülkürtön keresztül érik el a dobhártyát. A dobüregben található apró csontok (kalapács, üllő és kengyel) rezgései végül elérnek a belső fülben található folyadékhoz, ami mozgásba hozza a hallóhám sejtjeit. Ezek a sejtek a rezgések hatására elektromos impulzusokat küldenek az agy felé. Az idegsejtek az agyban található hallóközpontban dolgozzák fel ezeket az impulzusokat, amelyekből az agy képes értelmezni a hangokat.
Az idegek tehát fontos szerepet játszanak a hallás folyamatában, mivel az elektromos impulzusokat az idegsejtek továbbítják az agyba. Az idegek érzékenysége azonban csökkenhet a cukorbetegség miatt kialakult neuropátia, vagy idegrendszeri károsodás miatt, ami befolyásolhatja a hangok érzékelését.
A vérkeringés szerepe is fontos a hallás folyamatában. A belső fülben található sejtekhez és idegekhez az oxigén- és tápanyagellátást a belső fül kis artériái biztosítják. A cukorbetegség okozta érrendszeri károsodás azonban csökkentheti az artériák átjárhatóságát, ami akadályozhatja az oxigén és tápanyagok eljutását a belső fülbe. Ez pedig károsíthatja a hallóhám sejtjeit és az idegsejteket, ami befolyásolja a hallást.
A cukorbetegség és a halláscsökkenés közötti összefüggésre világított rá az Amerikai Diabetes Egyesület 2008-ban közzétett tanulmánya is, mely szerint a cukorbetegek nagyobb eséllyel tapasztalnak hallásproblémákat, mint azok, akiknek nincs cukorbetegségük. A kutatásban részt vevők 21 százaléka számolt be halláscsökkenésről, míg az egészséges kontrollcsoport tagjainak csak 9 százaléka tapasztalt ilyen problémákat.
Egy 2017-es kínai tanulmány szerint a magas vércukorszint hosszú távon károsíthatja a hallást. A kutatás során a magas vércukorszinttel rendelkező 2-es típusú cukorbetegeknél nagyobb arányban fordult elő halláscsökkenés, mint azoknál, akiknek normális vércukorszintjük volt.
A fentieket támasztotta alá a Journal of Medicine and Life 2022-ben közölt vizsgálata is, ahol szintén a halláskárosodás fokozott rizikójára figyelmeztettek kutatók, diabéteszes betegek körében.
A cukorbetegség kezelése és megfelelő vércukorszint fenntartása hosszú távon segíthet csökkenteni a hallásvesztés kockázatát. Ezért fontos, hogy a cukorbetegek rendszeresen ellenőrizzék vércukorszintjüket, és kövessék az orvosuk által javasolt kezelési tervet. Ha már tapasztalnak hallásproblémákat, érdemes mielőbb szakemberhez fordulni a megfelelő kezelés érdekében.
Dr. Kiss Sándor elmondta, hogy a hallásproblémák különböző tünetekkel járhatnak, amelyek a probléma súlyosságától függően változhatnak. A halláscsökkenés gyakran az alábbi panaszokkal jelentkezik:
Ezek a tünetek lehetnek jelen akkor is, ha valakinél csak enyhe fokú a hallásvesztés. Cukorbetegség esetén tehát fokozottan lényeges, hogy ha bármilyen hallással kapcsolatos probléma jelentkezik, szakemberhez forduljunk, hogy megfelelő diagnózist és kezelést kapjunk.
Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.
Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.