Ha a csecsemőnél még nem került sor hallásvizsgálatra, vagy a korábban elvégzett vizsgálat eredménye alapján ismétlés szükséges, akkor javasolt a csecsemő hallásvizsgálat elvégzése. Gazdag Gábor audiológiai szakasszisztens, a Fül-orr-gége Központ szakembere elmondta, hogy pontosan mi történik ilyen esetben.
A fül az egyik érzékszervünk, a hallás segítségével fontos információkat szerzünk a külvilágból. Csecsemő- és kisgyermekkorban az ép hallás szükséges a beszédfejlődéséhez, ezért nagyon fontos idejében felismerni, ha valamilyen probléma áll fenn és azt mielőbb kezelni.
A hallásvizsgálat kapcsán legtöbbünk szeme előtt egy süketszobában, fejhallgatóval a fején ülő nagyobb gyermek vagy felnőtt képe jelenik meg, aki feltett kézzel jelzi, hogy melyik fülében hallotta a hangot. Ilyen hallásvizsgálaton valószínűleg többen is részt vettünk már különböző okokból. Csecsemőknél természetesen nem így zajlik, de különböző műszerekkel, teljesen fájdalommentesen elvégezhető, a hallás már pár napos, hetes vagy hónapos korban is vizsgálható, a megfelelő eszközökkel.
Csecsemő hallásvizsgálat során nem a csecsemő, hanem a gép jelez, hogy a hallás bonyolult folyamata megfelelően végbemegy-e a gyermeknél. Két objektív, műszeres hallásvizsgálat létezik, amelyekkel csecsemőknél és még nem együttműködő kisgyermekeknél tudjuk vizsgálni a hallást.
OAE teszt – Otoakusztikus emissziós teszt, mikor a vizsgálat során egy hangszórót és mikrofont tartalmazó készüléket helyeznek a baba fülébe. A készülék apró méretű és halk, kattanó hangokat bocsát ki. A belső fülből érkező válaszreakciókat méri. A hallás állapotát méri, illetve halláscsökkenés esetén annak jellegét is megmutatja.
BERA - újszülött és csecsemő hallásvizsgálat a hallórendszer belső, idegi struktúráinak működését térképezi fel. A hallás épségét vagy csökkenését tudja mérni. A vizsgálat során a baba fülére egy speciális elektródás fejhallgató kerül, mely a hangokra adott agyi reakciót méri. A vizsgálat kimutatja, hogy a hangfeldolgozás megfelelően történik-e.
Gazdag Gábortól megtudtuk, ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a fülbe jutó és visszaverődő hanghullámokat lehet a készülékkel mérni, így kapunk objektív eredményt arról, hogy a hallás folyamata rendben lezajlik a gyermeknél. Azt is pontosan mérni tudjuk, ha például egy adott frekvencia érték mellett halláscsökkenés jelentkezik.
A vizsgálatokkal nemcsak a halláscsökkenés tényét tudjuk igazolni, de a műszerekkel azt is fel tudjuk fedni, hogy hol, a fülnek mely részén áll fenn probléma. Az OAE teszt a belső fület vizsgálja, a BERA a belső fültől a hallóideget, az agykérget.
Az első szűrést a BERA készülékkel javasolt elvégezni, a csecsemő 0-4 hónapos kora között. A mielőbbi felismerés ugyanis nagyon lényeges, a korai hallás rehabilitáció nagymértékben segíti a halláscsökkent gyermekek nyelvi, szókincsbeli fejlesztését.
Sokan a fűtés miatti száraz levegőt okolják az orrszárazságért, holott sok más oka is lehet ennek a kellemetlen, akár kínzó érzésnek. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ allergológusa, fül-orr-gégész azokra az esetekre hívta fel a figyelmet, amelyek orvosi kivizsgálást és szükség esetén kezelést igényelnek.
Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.
Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.