BPPV: a rendszeres tornával kezelhető szédülés

BPPV: a rendszeres tornával kezelhető szédülés

Dr. Fülöp Györgyi Módosítva: 2023.11.20 14:00

A jóindulatú helyzeti szédülés (BPPV) heves, rövid ideig tartó szédüléses roham, mely hányingerrel, hányással is járó, erős tüneteket képes kiváltani, ám néhány gyakorlat ismétlésével, akár 3-4 hét alatt kezelhető.

Fül-orr-gége Központ szolgáltatásai a szédülés kezelésére:

 

A fej helyzetváltoztatására jelentkezik

A jóindulatú helyzeti szédülés (BPPV) - az elnevezés ellenére – igen kellemetlen pillanatokat tud okozni az érintetteknek. Jellemző, hogy a fej-, vagy testhelyzet változtatás hatására fellépő szédüléshez általában elég egy ágyban való átfordulás, vagy felülés is – mondja dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa. A rohamok hirtelen jelentkeznek, általában rövid ideig, néhány másodpercig tartanak.

Online Bejelentkezés

Dr. Fülöp Györgyi

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Mi okozza a forgó szédülést?

Az egyensúlyszervünk a belső fülben található. A félkörös ívjáratokban apró Kálcium-Karbonát részecskék helyezkednek el. Dr. Fülöp Györgyi elmondta, hogy a BPPV-t az okozza, ha ez a kristály leválik a helyéről és elmozdul. A fej bizonyos irányú mozdulataira a kristályok elúsznak a belső fül folyadékterében és a vándorlás idejére szédülés lép fel. A három pár félkörös ívjárat bármelyikében kialakulhat ez az eltérés, de az anatómiai viszonyok miatt a hátsó ívjáratokban a leggyakoribb.

A BPPV vizsgálata

A szédülés jellege, fennállásának ideje és a kiváltódás pontos körülményeinek, kísérő tüneteknek a kikérdezése alapján az orvos már nagy valószínűséggel meg tudja állapítani, hogy a betegnél a gyakrabban előforduló szédülések közül melyik típus jöhet szóba. BPPV gyanúja esetén a szokásos tesztek részét képezi az ún. Dix-Hallpike teszt. Ennek során a beteget ülő helyzetből hanyatt kell fektetni, fejét az ágy szintje alá süllyeszteni, 45 fokkal oldalra fordítani, majd ismét felültetni. Utána a másik oldalt is tesztelni kell. Ezzel a manőverrel hátsó ívjáratot érintő BPPV-s betegeknél a provokációra tipikus szédüléses rohamot lehet előidézni, mely maximum 2 perc alatt le is csillapodik. A szédülést gyakran kíséri hányinger, leizzadás is. Ez egy fontos differenciál diagnosztikai módszer, de természetesen egyértelmű panaszok esetén is a diagnózis felállításához illik végighaladni a szokásos szédüléses tesztek során.

Hogyan szabadulhat tőle?

A BPPV kezelésére kidolgozott mozgássorok célja, hogy a leszakadt mészkristályok a továbbiakban márbvvt mozgás ne tudjanak úszkálni az ívjáratokban és szédülést provokálni. A hátsó ívjárat érintettsége esetén egy repozíciós tornasorral – Epley manőverrel- igyekszünk őket az ampullában elhelyezni, egy olyan helyen, ahol már nem tudnak szédüléses rohamokat provokálni. Ezáltal a szédülés nagy valószínüséggel megszűnik. A manőver kellemetlen mellékhatása lehet, hogy erős szédülést és vegetatív tüneteket képes kiváltani, ám ez maximum fél óra alatt meg szokott szűnni. Jobb, ha a páciens üres gyomorral érkezik a rendelőbe és kísérője is van, ha esetleg hazafelé még nem lenne teljesen jól.

Szédülés rehabilitáció/ torna

Előfordul, hogy a rövid szédüléses panaszok mellett megjelenik egy járásbizonytalanság, vagy a rémisztő tünetek miatt vérnyomás kiugrások, pánikrohamok. Ezek elkerülésére jobb mielőbb orvoshoz fordulni, mert a tüneteket gyorsan uralni lehet a megfelelő diagnózis és repozíciós manőver elvégzésével – magyarázza dr. Fülöp Györgyi. Ha elhúzódóbb egyensúly panaszok alakulnak ki, akkor a tünetek alapján kialakított egyensúlyt javító tornagyakorlatok végzése, esetleg pszichológus bevonása is szükségessé válhat.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Cím!

Egy hónapja torokfájással és köhögéssel orvoshoz fordultam, aki azt mondta szopogassak strepsilst és szedjek fájdalomcsillaptót. A mandulám is bedagadt, ami mindig bedagad, ha mér egy kicsit is meghülök. Végül már nagyon fájt a torkom ésnem a mandulám i és váladékot is köhögtem ezért az ügyeleten antibiozikumot ítak fel, mondták, hogy pontisan egy éve ugyanezt adták hasonlópanaszokra.
Most két hete ismét elkezdtett fájni a torkom és köhögtem, teát ittam, strepsilt szopogattam, de a mandulám már nagyon fájt és valószínűleg még pluszban meg is fáztam. Elmentem a kpvetkezőhé hét péntekén fülészhez, mert ezt tanácsolta az orvos, a sűrűmandula fájdalmak miatt. Ott azt mondták, hogy heges a mandulám és heveny mandulagyulladásom van, amire nem jó az antibiotikum. Azt mondta szedjem két hétig, de már másnapra nem lesznek panaszaim és jó ideig nem lesznek ilyen problémáim. Ma hétfővan és az almúlt két napban nagyon fájt a mandulám, tegnap este a fülem is fájt kicsit. Ma egész nap nagyon köhögtem és estére nagyon megfájdult a torkom. Már magában is fáj, mindeb nyelés borzasztóés veszélni is rossz.
A fülész Revicet-et ít fel. Utána néztem, hogy ez egy allergia gyógyszer, pedig tudtommal nem vagyok allergiás semmire sem. Nem rég megnéztem a mellékhatásit és gyakori ként írta a torokgyulladást és néthát, valamint fáradékonyságot. Ezel és a széjszérazság igazak is rám. Esténként és nap közben is néha nagyon széraz az egész torkom és kapar, vagy pedig nyál bőég van, ami szontén nagyon kellemetlen.
A kérdésem az lenne, hogy szedjem-e be az össze Revicet-et, vagy menjek-e el ismét fülészhez, vagy más orvoshoz. Nem tudom, hogy a mellékhatás-e a torokgyulladás iletve a yaki érzékenység és érintésre valófák fájdalom vagy pedig a betegség előe haladása okozza-e.
Remélem tud segíten!
Üdvözlettel,
H. Anett

Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi
Kedves H. Anett!

Mivel panaszai nem múltak el, javaslom, hogy ismét menjen fül-orr-gégészetre! Elhúzódó és visszatérő tünetei miatt át kéne gondolni, hogy milyen irritáló tényező érheti a nyálkahártyáit, mint pl. vegyszerek, vagy gyomorsav. Lehet, hogy a mandulagyulladás inkább következmény az Ön esetében.

Üdvözlettel,

Dr. Fülöp Györgyi

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Elváráson felüli

"A doktornő nagyon profi! Elváráson felüli."

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek
Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek
Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK