Barotrauma: hogyan kezelhető?

Barotrauma: hogyan kezelhető?

Dr. Augusztinovicz Monika Módosítva: 2023.12.11 15:47

A barotrauma a külső légtérrel közlekedő üreges szervekben alakulhat ki, ilyenek a középfül vagy az orrmelléküregek. A külső légnyomás megváltozása nem tud kiegyenlítődni az üregekben, ez okozza a panaszokat. A kellemetlen, fájdalommal, akár halláscsökkenéssel is járó jelenség okairól és kezeléséről dr. Augusztinovicz Monika allergológust, fül-orr-gégészt, a Fül-orr-gégeközpont orvosát kérdeztük.

Mi a barotrauma?

A barotrauma kiváltó oka a fülkürt működészavara, amely miatt a középfülben lévő nyomás nem tudja követni a megváltozott külső nyomást. Általában a külső nyomás hirtelen növekedése pl. búvárkodás, repülőgép leszállása, magas hegyről hirtelen ereszkedés válthatja ki. Amint a nyomást sikerül kiegyenlíteni, a tünetek is megszűnnek

Online Bejelentkezés

Dr. Augusztinovicz Monika

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

A barotrauma okai

A dobüreget az orrgarattal a fülkürt, másnéven Eustach-kürt köti össze. Ezen keresztül tud szellőzni, így lesz a nyomás a dobhártya mindkét oldalán kiegyenlített. A fülkürt működése zavart szenvedhet egy egyszerű nátha, vagy allergiás szénanátha miatt is, de a tartós panasz hátterében egyéb, akár műtétet is igénylő fül-orr-gégészeti problémák is állhatnak.

A barotrauma tünetei

Általában a középfülben alakul ki, de a belső fülben is okozhat tüneteket. Kezdetben a fülben kialakuló kellemetlen nyomásérzéssel jár, ám ha az állapot tartósan fennáll, egyre erősödő panaszok jelentkeznek. Halláscsökkenés, szédülés, a fülben teltségérzet, fájdalom is előfordulhat.

A nem kellően és időben kiegyenlített nyomáskülönbség következtében szövődmények isfülfájás jelentkezhetnek. Ezt az állapotot fokozott fájdalom, a dobüreg bevérzése, a dobhártya szakadása folyadék szivárgás vagy vérzés a fülből és közepes vagy súlyos hallásvesztés, szédülés is jelezheti.

Amennyiben a kiegyenlítés nem sikerül, a tünetek továbbra is fennállnak, mindenképpen orvoshoz kell fordulni.

A barotrauma kezelése

Az előzmények részletes tisztázása után fül-orr-gégészeti vizsgálat történik. A dobhártyán látható elváltozások már egyértelmű jelek. A dobüregi nyomás, a középfülben levő folyadék tympanometriával vizsgálható. Ezek alapján lehet meghatározni a személyre szabott, megfelelő kezelési tervet.

A barotrauma megelőzése

  • Hurutos vagy allergiás tünetek mellett kerüljük a hirtelen nyomásváltozást- repülést, búvárkodást.
  • Ásítással, vagy ha valamilyen italt kortyolgatunk, esetleg rágózunk, megelőzhetjük a kellemetlen tüneteket.
  • Ha repüléskor érezzük, hogy bedugul a fülünk, akkor füldugulás ellen alkalmazzuk a Valsalva-manővert. Az orr befogásával, összezárt szájjal óvatosan fújjuk ki a levegőt – mint orrfújásnál. Így kiegyenlíthető a nyomás és megszüntethető a füldugulás.
  • Ha nátha, szénanátha tüneteivel küzdünk és így kell repülőre ülnünk, egyeztessünk kezelőorvosunkkal, hogy a megfelelő kezeléssel csökkentsük a barotrauma kockázatát. Orrnyálkahártyát lelohasztó orrcsepp használata hasznos lehet.
  • Léteznek e célra kifejlesztett füldugók is, amelyek lassan egyenlítik ki a felemelkedéskor vagy leereszkedéskor a dobhártyára gyakorolt nyomást.

Téma szakértője

  • Dr. Augusztinovicz Monika

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
  • Specialitások:
    • orrmelléküreg (arcüreg, homloküreg) specialista
    • COVID utáni szaglásvesztés, szaglástréning
    • felsőlégúti allergiák
    • általános fül-orr-gégészeti panaszok
    • gyermek fül-orr-gégészeti kezelések
    • fülfájás, füldugulás kezelése

     

    További vélemények Dr. Augusztinovicz Monikáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • Személyes, rendelői vizit
    • Távkonzultáció (telefonon) szerda délután
    • magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available

     

     

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Minden tökéletes

"Minden tökéletes! Nagyon örülök, hogy Önöknél voltam, kifogástalan szervezés, profi vizsgálat, baráti hangnem."

További vélemények

Hírek

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek
Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek
Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK