Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.
–Az orrmelléküregek az orrüregből nyíló, nyálkahártyával bélelt, légtartalmú üregek. Az orrnyereg két oldalán, a szemek alatt és a homlok, orr feletti részén, valamint az orrgarat fölött, a koponya bázisán találhatók, és kivezető nyílással rendelkeznek. Gyulladás akkor jön létre ezekben, amikor az üregeket bélelő nyálkahártya – akár csak az orrban lévő nyálkahártya – megduzzad, a felhalmozódó váladék pedig a kivezető nyílások elzáródása miatt nem tud távozni az orr felé. Felnőttkorban leginkább az arcüreg, a rostasejtek és a homloküreg-gyulladása okozza a problémát, az akut gyulladások pedig igen gyakran az orrnyálkahártya akut gyulladásához (rhinitishez) kapcsolódnak. Ennek hátterében jellemzően vírusos és bakteriális fertőzések, allergiák, a levegőben lévő irritáló anyagok és egyéb környezeti tényezők játszanak szerepet. Hozzá kell azonban tenni, hogy vannak, akiknél alkati sajátosságaiknak köszönhetően alakul ki gyakrabban az elváltozás, például orrsövényferdülés, orrkagyló túltengés vagy orrpolip következtében. Gyermekeknél jellemzően a helytelen orrfújási (vagy a nem megfelelően kivitelezett, porszívós orrszívóval végzett) technika és a megduzzadt orrmandula hajlamosíthat az orrmelléküreg gyulladásra – magyarázza dr. Holpert Valéria, aki hozzáteszi, hogy a felsoroltakon kívül fog eredetű betegségek (gennyes fog) valamint az orrmelléküreg-rendszert ért sérülések és barotrauma is előidézhet melléküreg gyulladást.
Az orrmelléküreg gyulladása igen kellemetlen betegség, ami összetéveszthetetlen panaszokat okoz: lüktet és nyom az arcunk, homlokunk, folyamatos nyomást érzünk a fejünkben, és közérzetünk is rendkívül rossz.
–Az akut gyulladás jellegzetes, erős fájdalommal jár, ami arcüreggyulladásban az arc és szem körüli lokalizálódik, és a felső fogsorba is kisugározhat, továbbá az érintett terület felett nyomásérzékenységről is beszámolnak az érintettek – mondja Holpert doktornő. A homloküreg-gyulladás homloktáji és szemfájdalommal, illetve szintén nyomásérzékenységgel jár, szövődmény esetén akár a felső szemhéj duzzanatát is okozhatja. Előrehajláskor, a fej bólintásakor vagy köhögéskor a felgyülemlett váladék feszíti az üreget, ami felerősíti a beteg fájdalmát. A melléküregek gyulladását a fájdalom mellett bőséges – általában egyoldali – orrváladékozás is kíséri, láz azonban ritkán jelentkezik.
A legfontosabb teendő a nyálkahártya duzzanatának csökkentése és a melléküregek szellőzésének biztosítása. A kezelés sarokkövének számító nyálkahártya-lohasztó orrspray-t gyógyszertárakban is beszerezhetjük.
Az inhalálásnak több válfaja is létezik. A hidegpárásítás esetében fiziológiás sóoldatot vagy salvus vizet porlasztunk az inhalátor segítségével. Az ily módon keletkezett pára belélegzése igen kedvező hatással van a nyálkahártyára, lohasztja annak duzzanatát, ezáltal kinyitja a melléküregeket. A hideg pára belélegzésének másik nagy előnye, hogy segít megőrizni az orrnyálkahártya nedvességtartalmát, fellazítja a besűrűsödött nyákot, és a bentragadt váladék ürülését is felgyorsítja.
A lokális melegítéshez javasolt az infralámpa használata. A melegítés hatására a felgyűlt folyadék könnyebben ürül, megszünteti a kellemetlen feszítő érzést, így nagy megkönnyebbülést okoz a betegnek. A készülék napi 2-3 alkalommal történő 5-10 percnyi alkalmazása javasolt. A lámpázás előtt mindig használjunk nyálkahártya-lohasztó orrspray-t az orrjáratokba.
Szintén egy jól bevált és bizonyított módszer az arc- és homloküreg gyulladás kezelésére. A melléküregek gyulladása során keletkezett nagy mennyiségű nyákban ugyanis rengeteg gyulladásos mediátor található, melynek eltávolításával, kimosásával a lokális gyulladást is mérsékelhetjük. A sós vizes öblítéshez gyógyszertárban vagy drogériákban vásárolhatunk speciális orrmosó készüléket, amibe 0,9%-os (azaz fiziológiás) sóoldatot kell tölteni. Ehhez szintén meg tudjuk vásárolni a kimért, előre elkészített por alakú keveréket, amit felforralt és langyosra hűtött vízben kell elkevernünk.
A megfelelő hidratáltság alapja a bőséges folyadékbevitel (akár meleg tea, melegítő levesek formájában) - ez segít hígítani és üríteni a nyálkát, így felszabadítja az üregeket a fokozódó nyomás alól is.
Akut, vírusos arcüreggyulladásnál nem-szteroid gyulladáscsökkentők, illetve a helyi vagy szisztémás nyálkahártya-ödéma csökkentő készítmények alkalmazása segíthet a tünetek enyhítésében.
–Hacsak nem alakul ki bakteriális fertőzés, az akut tünetek 7-10 napon belül enyhülnek, így magunktól semmiképp ne kezdjünk el otthon antibiotikumot alkalmazni! Ennek csak bakteriális felülfertőződés esetén, kizárólag szakorvosi javaslat alapján van indikációja – hívja fel a figyelmet dr. Holpert Valéria. Amennyiben tüneteink nem mérséklődnek, illetve akár rosszabbodnak is, vagy a melléküreg-gyulladás újra és újra visszatér, akkor szükséges a fül-orr-gégésszel történő konzultáció, illetve a részletes kivizsgálás is.
További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>
Rendelés típusa:
Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk
Rendelési információ:
További véleményekMinden remek volt! A Doktornő nagyon precíz, mindent el magyarázott, és teljesen megnyugtatott a problémámmal kapcsolatban. Bármikor bizalommal vissza mennék hozzá.
Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.
Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.
Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.