Az allergiások hajlamosabbak a repüléskor jelentkező füldugulásra

Az allergiások hajlamosabbak a repüléskor jelentkező füldugulásra

Dr. Augusztinovicz Monika Módosítva: 2023.11.22 10:20

A fel- és leszállás során jelentkező füldugulás, fülfájás természetes jelenség, amely a legtöbbször magától elmúlik. Bizonyos betegségek esetén azonban gyakoribb a kialakulása, ritkán szövődmények is jelentkezhetnek. Ha a füldugulás tartóssá válik, a hallásunk nem tér vissza teljesen, vagy fülcsengés jelentkezik, érdemes orvoshoz fordulni.

A fel- és leszállás során jelen tkező füldugulás, fülfájás természetes jelenség, amely a legtöbbször magától elmúlik. Bizonyos betegségek esetén azonban gyakoribb a kialakulása, ritkán szövődmények is jelentkezhetnek. Ha a füldugulás tartóssá válik, a hallásunk nem tér vissza teljesen, vagy fülcsengés jelentkezik, érdemes orvoshoz fordulni.

Online Bejelentkezés

Dr. Augusztinovicz Monika

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Mitől dugul be a fül?

A repülés során jelentkező füldugulás kiváltó oka a légnyomás változása. Barotraumának nevezzük a nyomás kiegyenlítődésének zavarát – magyarázza dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa. Kialakulásának oka, hogy felszálláskor a repülőgépen a légnyomás csökken, leszállásnál pedig emelkedik. A nyomáskülönbség kiegyenlítéséről a fülkürt gondoskodik. Tartós probléma, vagy erősebb tünetek akkor jelentkeznek, ha ezt a funkcióját valamilyen oknál fogva nem tudja ellátni.

A fülkürt szerepe

Az orrüreg hátsó részét a füllel összekötő járat, a fülkürt, vagy Eustach-kürt biztosítja a nyomás kiegyenlítését a középfülben, illetve a megfelelő szellőzést. A fülkürt minden nyeléskor kiegyenlíti a légnyomást a külső tér és a középfül között. Ha a fülkürt valamilyen okból nem tud megnyílni, akkor a dobhártya két oldalán a nyomás nem tud kiegyenlítődni.

Betegségek esetén gyakoribb

Ez az ok lehet akár egyszerű nátha, aminek következtében a nyálkahártya megduzzad, az orr eldugul, így a fülkürt sem tud megfelelően szellőzni. Okozhatja még orrmelléküreg-gyulladás, középfülgyulladás, de az orrdugulás szénanátha tünete is lehet. Gyerekek hajlamosabbak a repülésnél jelentkező füldugulásra, fülfájásra, mert náluk a fülkürt laposabb szöget zár be, nyálkahártyája könnyebben beduzzad ezért nehezebben nyílik meg, mint felnőtt korban.

A barotrauma tünetei

A füldugulás és fülfájás mellett átmeneti halláscsökkenés is jelentkezhet. Ha a panaszok hosszabb időn átrepülő füldugulás allergia miatt fennállnak, akkor a fülben a nyomásérzés növekedhet - ahhoz hasonló, amit a víz alatt tapasztalunk – a fájdalom erősödhet, a dobüregben savós folyadékgyülem, esetleg bevérzés is kialakulhat, fülcsengés, szédülés és hányinger is jelentkezhet.

Rágózzon, használjon orrcseppet vagy alkalmazza a Valsalva-manővert!

Fel- és leszállásnál a fülkürt megnyitását és ezáltal a nyomás kiegyenlítését segíthetjük például rágógumizással, ásítással, gyakoribb nyelésekkel. Kisebb gyerekeket érdemes kortyolgatva itatni ez idő alatt, így csökkentve a füldugulás esélyét. Azok számára, akik valamilyen betegséggel küzdenek, ami miatt hajlamosak az orrdugulásra mindenképp javaslom az orrcsepp használatát repülés előtt – tanácsolja dr. Augusztinovicz Monika. Emellett hasznos lehet a füldugulás megszüntetésére a Valsalva-manővert alkalmazni. Ehhez nem kell mást tenni, mint befogott orrnyílások és csukott száj mellet próbálni levegőt kifújni. Így a nyomásviszonyok hamar helyreállnak, ezt egy-két nyeléssel fel is gyorsíthatjuk.

Mikor forduljunk orvoshoz?

Ha a füldugulás tartóssá válik, a hallásunk nem tér vissza teljesen, vagy fülcsengés jelentkezik, érdemes orvoshoz fordulni. Ezek a szövődmények ugyan ritkák, ám igen kellemetlenek, ezért nem érdemes halogatni a kezelésüket. A fül-orr-gégészeti vizsgálat során a kezelőorvos a dobhártya helyzetéből, áttetszőségéből következtethet arra, hogy panaszaink hátterében a nyomáskülönbség áll. A kivizsgálás során a dobhártya állapotán túl azt is fel lehet deríteni, hogy van-e valamilyen egyéb eltérés a középfülben, ami szédülést okozhat, de indokolt esetben hallásvizsgálatra is sor kerülhet. A kezelésben az elsődleges a fülkürt átjárhatóságát biztosítani, ehhez orrcseppeket szoktunk javasolni, amit a beteg a későbbiekben is használhat megelőzés céljából is – mondja dr. Augusztinovicz Monika. Létezik repüléshez kifejlesztett füldugó is, ami segít megelőzni a le- és felszállásnál jelentkező panaszokat, ezt is érdemes lehet kipróbálni.

Téma szakértője

  • Dr. Augusztinovicz Monika

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
  • Specialitások:
    • orrmelléküreg (arcüreg, homloküreg) specialista
    • COVID utáni szaglásvesztés, szaglástréning
    • felsőlégúti allergiák
    • általános fül-orr-gégészeti panaszok
    • gyermek fül-orr-gégészeti kezelések
    • fülfájás, füldugulás kezelése

     

    További vélemények Dr. Augusztinovicz Monikáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • Személyes, rendelői vizit
    • Távkonzultáció (telefonon) szerda délután
    • magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available

     

     

Orvos válaszol

Kedves Doktor Úr/Doktornő!

Tegnap voltam fül-orr-gégészeten panaszommal, de sajnos egy újabb jött rá.
A jobb fülem hónapok óta sportoláskor pattog. Amikor "bedugul", a légzésem nagyon hangossá válik, suhog, ilyenkor belégzéskor érzem, hogy behúzódik a dobhártyám, kilégzéskor pedig mintha belülről félkör ívben nyomná ki valami. Az orvos belenézett, akkor éppen nem volt panaszom, így ahhoz nem is nyúlt. A bal fülemmel viszont rosszabbul hallottam, kiderült, hámfelrakódás és némi fülzsír miatt, amit kitisztított az orvos. Ekkor jött a 2. problémám, ami most nagyon nyugtalanít. Közvetlen a bal fülem tisztítása után azt éreztem, hogy a jobb teljesen eltompult. Nyomást éreztem benne, és mintha tompán hallanék vele. Tudom, hogy a "féloldali" fültisztítás után ez természetes a nyomásváltozás miatt, és mert a bal fülemmel hirtelen minden hangosabb lett, de sajnos a jobb fülemben a tompa érzés nem múlt el. Mintha bezsírozták volna a dobhártyám, vagy ott lenne most fülzsírdugó, de az orvos azt mondta, az teljesen tiszta volt. Meg vagyok ijedve most nagyon, mert rettentő kellemetlen, és még ilyen sosem volt, hogy ez nem tudott rendeződni. Próbálom a szokott trükköket alkalmazni, és várom, hogy nyelésre, ásításra vagy befogott orral a levegő kifújására egyszer csak majd kipattan, de semmi nem segít. 3 éve tinnitusom is van, és a bal fülem tisztítása óta a jobb fülem sokkal hangosabban is sípol. 2 hét múlvára kaptam kontroll időpontot, de nem tudom, minél előbb orvoshoz kellene-e mennem ezzel, így nagyon sokat jelent nekem, ha egy picit meg tud nyugtatni addig is.

Köszönettel:

Adrienn

Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi
> Kedves Adrienn!
A hónapok óta visszatérő füldugulásos panaszai hátterét szívesen elmagyarázom egyszer , de személyesen, mert kéne ott , akkor egy tympanometriás vizsgálat is.
A jobb fülén tapasztalt hirtelen halláscsökkenésről írja, hogy “a másik fül kitisztítása után természetes a nyomásváltozás miatt”, de ez azért nem így van! Ha belenéztek és nem volt semmi a hallójáratában, de Ön dugultnak érzi a fülét, akkor is 1. lépésben egy dobüregi nyomásmérés kell és annak függvényében esetleg tisztahang audiometria is.
Nyilván ha azóta sincs javulás, mióta megírta a levelét, akkor jobb lenne ezeket mielőbb ellenőrizni.
Üdvözlettel
Dr Fülöp Györgyi

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Alapos

Az orvosok, recepciósok, asszisztens hölgyek nagyon kedvesek, segítőkészek voltak. Alapos magyarázatokat kaptam a kérdéseimre. Elégedett vagyok.

További vélemények

Hírek

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek
Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek
Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK