Arcüreggyulladásra antibiotikum?

Arcüreggyulladásra antibiotikum?

Dr. Augusztinovicz Monika Módosítva: 2024.01.22 14:30

Az arcüreggyulladással járó rossz közérzettől és fájdalomtól szeretnénk mielőbb megszabadulni, de valójában erre csak az esetek kis százalékában jelenti az antibiotikum a megoldást. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy mikor van rá szükség.

Többsége vírusos eredetű

Arcüreggyulladás esetén az arcüregeket borító nyálkahártya megduzzad, emiatt a termelődő váladék nem tud szabadon távozni. A pangó váladék ideális körülményeket teremt a kórokozók elszaporodásához.

Online Bejelentkezés

Dr. Augusztinovicz Monika

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Az akut arcüreggyulladás az esetek többségében vírusos eredetű, így az antibiotikum hatástalan ellene – magyarázza dr. Augusztinovicz Monika. A krónikus arcüreggyulladás (hetek óta fennálló vagy kiújuló panaszok) hátterében pedig légúti allergia vagy fül-orr-gégészeti elváltozás, például orrsövényferdülés is állhat, orrpolipok megjelenése is kísérheti. Ilyen esetben sem az antibiotikum jelenti a megoldást, hanem az alapbetegséget kell kezelni.

Az antibiotikumtól sem gyógyul gyorsabban

Érdekes eredmények születtek egy, a témával kapcsolatban végzett kutatásban. 3057 vizsgált személy közül mindössze 5-11% esetében gyorsította fel a gyógyulást az antibiotikum szedése, a résztvevők többségénél átlagosan egy-két hét alatt anélkül is elmúlt az arcüreggyulladás.

Arcüreggyulladásra antibiotikum: ha szükség van rá, akkor előírás szerint szedjük!arcüreggyulladás kezelése antibiotikummal

Nem kell tehát minden esetben antibiotikum az arcüreggyulladás kezeléséhez. Ha azonban az orvos felírja a gyógyszert, akkor azt a megadott dózisban és ideig szedjük, mert ellenkező esetben a fertőzés kiújulhat.

Előfordulhat például, hogy a vírusos eredetű arcüreggyulladást nem kezeljük megfelelően. Arcüreggyulladás esetén nagyon lényeges, hogy az orrdugulást megszüntessük, hogy az orrváladék szabadon távozni tudjon. Ha ezt elmulasztjuk, akkor sajnos számolnunk kell a bakteriális felülfertőződés esélyével, amikor már antibiotikumra lesz szükség – magyarázza dr. Augusztinovicz Monika.

Ezt megelőzendő, ha arcüreggyulladás tünetei jelentkeznek, használjunk vény nélkül kapható orrspray-t az orrdugulás csökkentésére. Ezeket általában 7-10 napig lehet alkalmazni, tájékozódjunk a betegtájékoztatóból. Hosszabb időn át ne használjuk, mert az orrnyálkahártya károsodhat! Szükség szerint szedhetünk mellé fájdalomcsillapító- gyulladáscsökkentő készítményt. Pihenjünk, fogyasszunk bőséges folyadékot. További házi praktikákat talál a kapcsolódó anyagok között!

Fontos! Ha a tünetek két hét alatt sem javulnak, forduljon fül-orr-gégészhez!

Téma szakértője

  • Dr. Augusztinovicz Monika

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
  • Specialitások:
    • orrmelléküreg (arcüreg, homloküreg) specialista
    • COVID utáni szaglásvesztés, szaglástréning
    • felsőlégúti allergiák
    • általános fül-orr-gégészeti panaszok
    • gyermek fül-orr-gégészeti kezelések
    • fülfájás, füldugulás kezelése

     

    További vélemények Dr. Augusztinovicz Monikáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • Személyes, rendelői vizit
    • Távkonzultáció (telefonon) szerda délután
    • magyar, angol és német nyelvű ellátás / consultation in English and German available

     

     

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Góckutatás

„Góckutatás miat mentem a Doktórnőhöz. Nagyon elégedett voltam az előzmények részletes feltérképezésével, a lehetséges okok és a szükséges vizsgálatok részletes átbeszélésével, alapos és körültekintő volt a Doktórnő. Türlemesen, részletesen minden elmagyarászott, bármit kérdezhettem, megkaptam a választ. Csak ajánlani tudom.„

További vélemények

Hírek

Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Sokan a fűtés miatti száraz levegőt okolják az orrszárazságért, holott sok más oka is lehet ennek a kellemetlen, akár kínzó érzésnek. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ allergológusa, fül-orr-gégész azokra az esetekre hívta fel a figyelmet, amelyek orvosi kivizsgálást és szükség esetén kezelést igényelnek.

További részletek
Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.

További részletek
Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, hangképzési specialista
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész, horkolás specialista
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, szédülés specialista
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK