Arcüreggyulladás kezelése – a fül-orr-gégész tanácsai

Arcüreggyulladás kezelése – a fül-orr-gégész tanácsai

Dr. Holpert Valéria Módosítva: 2022.10.15 19:21

Az arcüreggyulladás kezelése hosszabb és rövidebb időt is igénybe vehet, attól függően, hogy akut vagy krónikus probléma áll fenn. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa elmondta, milyen megoldások léteznek.

Mi az arcüreggyulladás?

Az arckoponyát alkotó csontokban négy orrmelléküreg található: a homloküreg, a rostasejtek, az ékcsonti üreg (iköböl) és az arcüreg. Az arcüreg az arccsont része, ez a legnagyobb orrmelléküreg. Az orr mellett, szemek alatti részen helyezkedik el. Leggyakrabban ez a terület okoz problémát, itt jelentkezik gyulladás.

Az arcüreggyulladás tünetei

Az arcüreggyulladás tünetei gyerekeknél és felnőtteknél is hasonlóak lehetnek. Jellemző a nyomó, lüktető fájdalom, mely fekvésnél vagy mozgásra fokozódhat, a szemek alatti terület nyomásra érzékeny. Orrdugulás, szaglásvesztés, kezdetben vízszerű, majd elszíneződött, sűrű orrváladék is jelentkezhet. Gyermekeknél a vezető tünet általában az elhúzódó köhögés, az arcfájdalom nem jellemző. Általános gyengeség, rossz közérzet előfordul.

Az arcüreggyulladás lehet akut és recurráló. A recurráló, hosszan fennálló formára jellemzők a visszatérő panaszok, a tünetek kiújulása. Ilyen esetben az erős fájdalom sem mindig jelentkezik, gyakran csak az éjszakai köhögés, a tartós orrdugulás vagy a hátsó garatfali csorgás kivizsgálása során derül fény az arcüreggyulladásra.

Az arcüreggyulladás kezelése

Arcüreggyulladás kezelése során fontos az orrdugulás megszüntetése, az orrspray.A fül-orr-gégészeti kivizsgálás során az orvos kikérdezi a beteget a tüneteiről, így a kórisme és a fizikális vizsgálat alapján már nagy valószínűséggel meg tudja állapítani az arcüreggyulladás diagnózisát. Ha felmerül a háttérben egyéb kiváltó okok – például orrpolip vagy orrsövényferdülés – lehetősége, vagy krónikus panaszokról van szó, akkor képalkotó vizsgálatra – CBCT - is sor kerülhet. Az eredményektől függően állítja össze az arcüreggyulladás kezelése során alkalmazott terápiát.

 

  • Az arcüreggyulladás kezelése során az első és legfontosabb lépés az orrjáratok szellőzését biztosítani, az orrdugulás megszüntetése, hogy a lerakódott váladék távozni tudjon. Ehhez nyálkahártyalohasztó orrcsepp, orrspray használatára van szükség. Ezeket az orvos által javasolt, vagy a betegtájékoztatóban leírt ideig szükséges és szabad használni, tovább nem. A gyulladás csökkentésére az orvos szteroid tartalmú orrspray használatát is javasolhatja. 
  • Ha az orrdugulás megszűnt, az arcüregek átmosásához, otthoni sós vizes orrmosó használata javasolt. Ez segít az orrváladékot eltávolítani. Használata hosszútávon is érdemes, az arcüreggyulladásra hajlamos személyeknél segíthet megelőzni a panaszok kiújulását.
  • Bakteriális eredetű fertőzés esetén antibiotikum kúrára lehet szükség. Ez a szokásos egy hétnél tovább is tarthat, akár 10-14 nap, vagy még hosszabb ideig. Az arcüreggyulladás kezelése során, a gyógyszert fontos, hogy az előírás szerint szedjük, ne hagyjuk abba korábban akkor sem, ha a panaszaink már megszűntek, mert azok így akár ki is újulhatnak!
  • Az arcüreggyulladás kezelése rendszerint az eddig felsorolt gyógymódok hatására megvalósul, ám ha a panaszok ennek ellenére is fennállnak, akkor FESS műtétre kerülhet sor. Az arcüregöblítés napjainkban már nem tartozik a modern terápiás eljárások közé, csak egy-két kivételes esetben kerül rá sor.

 

Az arcüreggyulladás kezelése tehát hosszabb időt is igényelhet. Ám a feleslegesen szedett gyógyszerek helyett, fontos, hogy idejében fény derüljön a kiváltó okra. Ha panaszai vannak, visszatérő arcüreggyulladástól szenved, forduljon mielőbb fül-orr-gégészhez, mert ilyen esetben a probléma gyökerét kell megtalálni és orvosolni.

Téma szakértője

  • Dr. Holpert Valéria

  • Szakterületek:
    • fül-orr-gégész, foniáter, hangképzési specialista
  • Specialitások:
    • globus szindróma kivizsgálása - gombócérzés a torokban
    • torok gyulladásos megbetegedéseinek kezelése, nehezített nyelés 
    • hangképzési zavarok kezelése
    • rekedtség, hangszalag bénulás
    • középfül specialista
    • középfül, arcüreggyulladás 

     

    További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>

     

    Rendelés típusa:

    • személyes (rendelői) vizit és telefonos távkonzultáció
    • kizárólag magyar nyelvű ellátás
    • gyermek és felnőtt fül-orr-gégészeti magánrendelés
    • Gyermekellátás 3 éves kortól

    Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk

     

    Rendelési információ:

    • Széll Kálmán tér: H, Sze
    • Kolosy tér: Cs

Orvos válaszol

Jó reggelt nekem körülbelül 5 napja olyan mintha gombóc lenne a torkomban nem tudom hogy miért kérem jelezzen vissza

Kedves Kérdező!

Vizsgálat nélkül sajnos nem tudunk pontos választ adni. Gombócérzés kialakulása több betegségtől is lehet, pl.: reflux, légúti megbetegedés, stb...

A pontos diagnózis meghatározásához javasolt szakorvost felkeresnie.

Üdvözlettel,
Krár Bettina
asszisztens

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Figyelmes

"Igen, figyelmes, kedves volt, kérdéseimre megnyugtató válaszokat adott."

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Sokan a fűtés miatti száraz levegőt okolják az orrszárazságért, holott sok más oka is lehet ennek a kellemetlen, akár kínzó érzésnek. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ allergológusa, fül-orr-gégész azokra az esetekre hívta fel a figyelmet, amelyek orvosi kivizsgálást és szükség esetén kezelést igényelnek.

További részletek
Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.

További részletek
Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, hangképzési specialista
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész, horkolás specialista
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, szédülés specialista
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK