Az arcüreg ciszta legtöbbször tünetmentes, felismerésére gyakran fogászati röntgen során derül fény. Ilyenkor a fogorvos elküldi a beteget fül-orr-gégészeti kivizsgálásra. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, miért van erre szükség és mi történik az orvosnál.
Az arcüregben kialakuló ciszta az esetek egy részében az üreget bélelő nyálkahártya kis nyálmirigyeinek elzáródásából, más esetekben a felső fogak gyökerének gyulladása miatt alakul ki.
A felső fogak részben az arcüreg alatt helyezkednek el. Egyes fogak gyökerei elérhetnek az arcüreg alsó faláig, illetve betüremkedhetnek az üreg nyálkahártyája alá is. Ilyen anatómiai helyzet esetén a fog eredetű gyulladás a gyökércsúcstól az arcüreg felé terjedhet. Ezt a hólyagszerű, savós, szalmasárga folyadékkal kitöltött, hártyás falú nyálkahártya képződményt hívjuk cisztának.
Az elváltozást gyakran fogorvos veszi észre, mert általában látszik a fogászati panoráma felvételen. Rendszerint további kivizsgálásra fül-orr-gégészhez irányítja a beteget. Erre az orrmelléküregek állapotának vizsgálata mellett azért van szükség, hogy az egyéb lehetséges kiváltó okokat ki tudjuk zárni.
Dr. Augusztinovicz Monika elmondta, hogy az arcüreg ciszta többnyire véletlenül derül ki, mert a betegnél rendszerint nem okoz problémát. Panasz csak akkor jelentkezik, ha akadályozza az arcüreg szellőzését vagy kitölti az egész üreget. Ilyen esetekben az érintett terület érzékenysége, esetleg fejfájás, a ciszta elhelyezkedésétől és méretétől függően nyomó, feszítő, esetleg a szembe sugárzó fájdalom jelentkezhetnek.
Arcüreg ciszta esetén indokolt az orrüreg endoszkópos vizsgálata. A ciszta pontos helyzetének megállapítására és az esetleges gyulladás kizárására orrmelléküreg CT készítése is szükséges. A kivizsgálás során az arcüreg cisztát el kell különíteni például az orrmelléküregek gyulladásos elváltozásaitól vagy az arcüreg daganataitól.
Az arcüreg ciszta időnként spontán megnyílhat, ilyenkor az orron keresztül vízszerű, narancssárgás színezetű folyadék ürül. Amennyiben fogászati eredetű, elsőként a kiváltó gyulladást kell megszüntetni. Fül-orr-gégészeti beavatkozásra akkor van szükség, ha panaszt okoz. A helyi érzéstelenítésben elvégezhető endoszkópos beavatkozás ( FESS műtét) fontos lépése az arcüreg természetes szájadékának kiszélesítése, majd a nyíláson át a ciszta részleges vagy teljes eltávolítása.
További vélemények Dr. Augusztinovicz Monikáról >>>
Rendelés típusa:
További vélemények"Tetszett,hogy az előre foglalt időpontban behívtak,várakozás nélkül. A doktornő nagyon alaposan vizsgált,maximálisan elégedett vagyok vele."
Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.
Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.