Az elhúzódó és nehezen kezelhető, a felnőtt lakosság 15 százalékát érintő krónikus orrmelléküreg-gyulladás kialakulásában szerepet játszhat a mára népbetegséggé lett gyomorégés, a reflux is. Az orrdugulás kezeléséhez ilyen esetben a kiváltó okot, a gyomorsav nyelőcső felé visszaáramlását kell megszüntetni.
Krónikus rhinosinusitis (CRS), vagy közismertebb nevén idült orrmelléküreg-gyulladásról akkor beszélünk, ha az orr és az arcüreg nyálkahártyája 12 hétnél hosszabb ideig tartós gyulladásban van. Ennek legjellemzőbb tünete az orrdugulás, emellett fejfájás, orrfolyás, szagláscsökkenés is kialakulhat, de jelentkezhet köhögésre ingerlő hátsó garatfali csorgás, és gyakori következménye a kiújuló orrpolip is. Az orrdugulást a nyálkahártya duzzanata okozza – magyarázza dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-or-gégeközpont orvosa. A gyulladás miatt a nyálkahártya beduzzad, így a beteg orron keresztül nem kap rendesen levegőt.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
Az orrdugulás ellen a legegyszerűbb és leggyorsabb megoldás a patikában, vény nélkül kapható orrcsepp, orrspray beszerzése. Mivel azonban ezzel csak a tünetet „kezelik”, és nem a kiváltó okot, az orrdugulás nem szűnik, a beteg észre sem veszi és már jóval a betegtájékoztatóban előírt időn túl is használja a készítményeket, és ez így mehet akár hetekig, sőt hónapokig is – számol be tapasztalatairól a Fül-orr-gégeközpont orvosa. Mire eljutnak hozzám, már kialakult az orrcsepp-függőség, a nyálkahártya sok esetben károsodott, az orrdugulásuk azonban továbbra is megmaradt.
A fül-orr-gégészetben külön szakterület a rhinológia, mely az orr és melléküregeinek vizsgálatát és betegségeinek kezelését jelenti. Az e területen zajló szakmai újdonságok, felfedezések a Rhinology folyóiratban jelennek meg, itt tették közzé norvég kutatók vizsgálatukat, melyben a reflux betegség és a CRS közti kapcsolatra hívják fel a figyelmet. „Eredményeik egybevágnak azzal, amit az elmúlt években magam is egyre többször tapasztalok a betegeim körében: a krónikus orrnyálkahártya gyulladás hátterében sok esetben akár tünetszegény, rejtett refluxbetegség is állhat. Ez azt jelenti, hogy a beteg gyomorfájással, mellkasi égő érzéssel járó tipikus tünetei nem is jelentkeznek, csak a krónikus fül-orr-gégészeti panaszai hívják fel a figyelmet a betegségére.”
A norvég kutatók által végzett vizsgálatban 46 CRS-es személy eredményeit vetették össze a kontroll csoport 45, életkor és nemek tekintetében hasonló, ám CRS-ben nem érintett tagjával. A 24órás pH mérés, mely a reflux diagnózisához is használt vizsgálati módszer, egyértelmű különbségeket mutatott a két csoport tagjai közt. A CRS csoport tagjai közt jóval magasabb arányban fordult elő reflux, mint a másik, egészséges csoport tagjainál. A kutatók szerint a reflux ok-okozati összefüggést mutat a CRS tüneteivel, krónikus rhinosinusitis esetén tehát javasolt a reflux kivizsgálása is a betegnél.
A tartós orrdugulás, kiújuló orrpolip és krónikus orrmelléküreg-gyulladás esetén tehát gondolni kell erre a lehetőségre is. Dr. Augusztinovicz Monika elmondta, hogy ilyen esetben a betegnél fül-orr-gégész és gasztroenterológus orvossal közösen lehet eredményt elérni. „Nagyon fontos, hogy a kiváltó okot is kezeljük. A károsodott funkciójú, gyulladt orrnyálkahártya mellett a kiváltó okot, a reflux betegséget is kezelni kell, ahhoz, hogy a beteg panaszai megszűnjenek.”
További vélemények Dr. Augusztinovicz Monikáról >>>
Rendelés típusa:
További véleményekElőszőr jártam Önöknél, de nagyon pozitív élményben volt részem, mind a személyzet, de különösen a doktornő hozzáállása és szakértelme, kedvessége, alapossága. Dr. Augusztinovicz Mónika doktornő nagyon pozitv benyomást tett rám, akihez a jövőben is visszamegyek majd.
Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.
Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.