A nyelv sokat elárul a szervezetünk állapotáról. Ha megváltozik a színe és a felülete, az akár nyelvgyulladást is jelezhet. Arról, hogy mi a teendő ilyen esetben, dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa nyilatkozott.
Tünetei és megjelenése miatt nyelvfertőzésnek, sima nyelvnek vagy égő nyelv szindrómának nevezik.
A nyelvgyulladás, vagy glossitis tünetei lehetnek:
A panaszok egyénenként eltérőek lehetnek, a betegség típusától függően.
Kolosy téri rendelő - 1036 Budapest, Lajos utca 66. Buda Square Irodaház 'B' lépcsőház, V. emelet
A hirtelen kialakuló glossitis kiváltó oka lehet allergiás reakció, például egy adott élelmiszerre, gyógyszerre vagy speciális irritáló anyagra adott allergia okozhat ilyen típusú reakciót.
A szájsérülések, például a fogszabályzó okozta apró vágások vagy a forró étel miatti égési sérülések is a nyelv begyulladását és megduzzadását okozhatják.
Bizonyos betegségek glossitist okozhatnak, különösen azok, amelyekben táplálkozási hiányosságok fordulnak elő, mint például a cöliákia, vagy a vérszegénység, B12 vitaminhiány.
Az immunrendszert támadó betegségek, mint például a Sjögren-kór is olyan elváltozásokat okozhatnak a szájban, amelyek glossitishez vezetnek.
A nyelvgyulladás oka lehet bakteriális, vírusos és gombás eredetű fertőzés is.
A glossitis kialakulásában szerepet játszhat az öröklött hajlam, de összefügg az életmóddal is, például dohányosok körében gyakoribb.
A nyelvgyulladás diagnózisát a kórelőzmények, tünetek és fizikális vizsgálat alapján állítja fel a kezelőorvos. Egyéntől függően nyálmintavételre és vérvizsgálatra is szükség lehet.
A kezelés a kiváltó októl függ. Szóba jöhet antibiotikumok, gomba-, vagy vírusellenes szerek alkalmazása, de az orvos étrendkiegészítőket, étrendi változtatásokat is javasolhat, ha hiányállapot is szerepet játszik a betegség kialakulásában. A szájfertőtlenítővel történő öblögetés is segíti a felépülést. Nyelvgyulladás esetén a beteg általában teljes gyógyulásra számíthat, bár ez időbe telik, és megfelelő kezelést igényel.
Ne hanyagoljuk el, ha a nyelv területén elváltozásokat veszünk észre, vagy szokatlan tünet jelentkezik a felületén. A kezeletlen nyelvgyulladás tünetei súlyosbodhatnak, az elhanyagolt betegség következtében extrém esetben akár tályog is kialakulhat.
A szájüregben kialakuló tünet akár rosszindulatú elváltozást is jelezhet, ezért, ha ezen a területen elváltozást látunk, forduljunk mielőbb orvoshoz!
További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>
Rendelés típusa:
Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk
Rendelési információ:
További vélemények"Rendkivül kedves, empatikus, mindamellett maximális profizmussal kezelte a problémámat."
Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.
Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.
Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.