A diszfágia, vagyis nyelési nehézség lehet átmeneti vagy tartós, a kiváltó októl függően. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter elmondta, hogy milyen gyakori okok állhatnak a hátterében.
A nyelés lehet fájdalmas, ilyenkor odinofágiáról beszélünk és lehet nehéz, ez a diszfágia. Az érintettek leginkább úgy írják le a panaszukat, mintha képtelenek lennének lenyelni egy falat ételt, vagy akár egy korty folyadékot. A problémát több tényező is okozhatja, a nyelés ugyanis nagyon bonyolult folyamat, amiben több mint ötven pár izom és idegek összehangolt működésére van szükség.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
A nyelés tehát összetett folyamat, ami annyira természetes, hogy addig nem is veszünk róla tudomást, amíg valamilyen gond nem adódik, ami miatt nem megy tökéletesen. A panasz kivizsgálása során az orvosnak ezeket a szálakat kell felgöngyölítenie és a szükséges vizsgálatok segítségével megállapítani, hogy a mechanizmus melyik ponton sérült.
A diszfágia oka lehet neurogén / beidegzési zavar /, de okozhat nehézséget a nyelésben valamilyen helyi ok is, például struma, gyulladás, sérülés, daganat. A kivizsgálás első lépése ezért mindig a beteg alapos kikérdezése, ennek során közelebb kerülhetünk a diszfágia típusának meghatározásához is – magyarázza dr. Holpert Valéria.
Orofaringeális diszfágia, ami neurogén okok következtében jön létre, az izmok és idegek rendellenes működése miatt alakul ki nehéz nyelés. Ilyen esetben a háttérben valamilyen idegrendszeri elváltozás áll, például Parkinson-kór, vagy szklerózis-multiplex, myastenia gravis, ALS. A nehéz nyelés kapcsán felmerülhetnek helyi okok is, mint például az adott területet érintő daganatos elváltozás,struma,gyulladás , sérülés, ezért a panaszok esetén ezt is vizsgálni kell.
A másik csoport a nyelőcső eredetű diszfágia. Ilyen esetben a nyelőcső területét érintő elváltozás, például gyulladás, szűkület vagy izomgörcs is lehet a nehéz nyelés hátterében.
Túl azon a jól beazonosítható problémán, hogy az evés és ivás gondot okoz, a diszfágia miatt egyéb tünetek is jelentkezhetnek, például:
- rekedtség,
- gyomorsav túltengés, reflux tünetei
- evés közben gyakori köhögés, félrenyelés
- a gyakori félrenyelések miatt megnő az aspirációs tüdőgyulladás és a légúti fertőzések kockázata,
- a kellemetlen tünetek miatt az evéstől való félelem, ennek következtében fogyás is jelentkezhet.
Dr. Holpert Valéria elmondta, hogy nehéz nyelés esetén fontos a mielőbbi kivizsgálás, hogy a háttérben álló okokat mielőbb felismerjék és kezelni tudják és a szövődményeket megelőzhessék. A szakember a beteg alapos kikérdezését követően elvégezteti a szükséges vizsgálatokat és a kiváltó októl függően fog személyre szabott kezelést ajánlani.
További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>
Rendelés típusa:
Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk
Rendelési információ:
További vélemények"A doktornő barátságosan és gyerekközpontúan bánt a kisfiammal. Minden kérdésemre választ kaptam és úgy tűnik a kisfiam betegségére, ami már sajnos évek óta elhúzódik végre megoldást talált már az első alkalomkor a doktornő. Teljesen új, egyszerű kezelést javasolt a kisfiam fülbetegségére a korábbi más orvosok által javasolt antibiotikum kúra helyett. Ezért nagyon hálás vagyok."
Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.
Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.