Középfülgyulladás általában felső légúti fertőzések, megfázások után alakul ki. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy a betegség tünetei elmúlhatnak néhány nap alatt, ám sok esetben visszatérő vagy elhúzódó panaszokat okoz. Az, hogy a középfülgyulladás meddig tart, függ a betegség típusától és attól, hogy a kiváltó okot sikerült-e megtalálni és kezelni.
A betegség lehet akut, vagyis gyorsan kialakuló és rövid lefolyású, illetve krónikus, tehát hosszan elhúzódó, nehezen gyógyuló és gyakran kiújuló. Mind az akut, mind pedig a krónikus forma két fő csoportra osztható: hurutos és gennyes középfülgyulladásra. A betegség típusa tehát meghatározza, hogy a középfülgyulladás meddig tart. Az egyes formák között nincs mindig éles határ, gyakran egymásba átalakuló kórképek.
A hurutos akut középfülgyulladás kezdetben általában nem okoz jellegzetes tüneteket, halláscsökkenés, fülpattogás jelentkezhet, felismerésére gyakran már csak a krónikus szakaszban kerül sor.
Az akut gennyes középfülgyulladásra ezzel szemben az erős fülfájdalom hívja fel a figyelmet, amihez láz is társulhat. A tünetek rendszerint néhány nap alatt megszűnnek, amikor a genny a dobhártyán keresztül a hallójárat felé utat tör. Ezt követően néhány napon, egy héten belül megszűnik a fülfolyás is, a beteg meggyógyul, a hallás is rendeződik. Szövődményként a környező üreges csont gyulladása előfordulhat, ezért ismét orvoshoz kell fordulni, ha a tünetek felerősödnek, a beteg állapota romlik.
A krónikus középfülgyulladás is lehet hurutos vagy gennyes. Jellemzője, hogy legalább 6 héten át fennáll. Többnyire jellegzetes tünetek nélkül alakul ki, gyakran csak váladékozás, következményként megjelenő halláscsökkenés hívja fel rá a figyelmet.
Középfülgyulladás esetén a kiváltó okot kell megtalálni és kezelni ahhoz, hogy a terápia eredményes legyen, az akut tünetek megszűnjenek, a betegség ne térjen vissza, hogy elkerüljük a krónikus panaszok megjelenését – magyarázza dr. Augusztinovicz Monika.
A középfülgyulladás okainak feltárása során első lépés a fül-orr-gégészeti vizsgálat, az orrüregek endoszkópos áttekintésével, szükség esetén CT vizsgálattal, dobüregi nyomásméréssel (tympanometria). Sor kerülhet allergiateszt elvégzésére is, illetve hallásvizsgálatra is. Gyermekkori savós középfülgyulladás esetén, ha azt a megnagyobbodott orrmandula okozza, akkor felmerül a tejallergia lehetősége is. Középfülgyulladás esetén tehát, különösen visszatérő panaszok kapcsán ne elégedjünk meg a tüneti terápiával – hangsúlyozza dr. Augusztinovicz Monika. Teljeskörű, alapos kivizsgálással a kiváltó okot kell megkeresni és kezelni ahhoz, hogy a panaszaink megszűnjenek.
További vélemények Dr. Augusztinovicz Monikáról >>>
Rendelés típusa:
További vélemények"Abszolút elégedett voltam: -gyors hatékony online bejelentkezés -rövid telefonos megerősítés, illetve sms értesítés az időponttal kapcsolatban -kedves recepciósok -kellemes váró -nagyon alapos és kedves doktornő."
Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.
Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.