A kávé segít megelőzni a fülcsengést?

A kávé segít megelőzni a fülcsengést?

fulorrgegekozpont.hu Módosítva: 2023.11.21 15:45

Egy friss kutatás szerint, a naponta több kávét is fogyasztó hölgyeknél kisebb eséllyel jelentkezik fülcsengés.

Egy friss kutatás szerint, a naponta több kávét is fogyasztó hölgyeknél kisebb eséllyel jelentkezik fülcsengés.

Az American Tinnitus Association szerint a fülzúgás valamilyen formája közel 50 millió embert érint az Egyesült Államokban. Az érintettek száma hazánkban is magas, közel fél millióan szenvednek a latinul tinnitus néven ismert betegség tüneteitől: olyan csengéshez, zúgáshoz, zümmögéshez, vagy suhogáshoz hasonló hangot hallanak, amely nem külső hangforrásból származik. A betegség elsősorban az idősebb korosztály tagjait érinti, a The American Journal of Medicine folyóiratban megjelent vizsgálat eredménye szerint a megelőzés érdekében jobb, ha mielőbb rendszeres kávéfogyasztókká válunk, ha eddig nem tettük.

Online Bejelentkezés

Dr. Fülöp Györgyi

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

A 65,000 résztvevővel, 1991-ben kezdődött vizsgálatban, 30 és 44 év közötti hölgyek egészségi állapotának változását követték nyomon. A résztvevők átlagosan napi 242.3 mg koffeint fogyasztottak, ez megközelítőleg 2, 5 csésze kávénak felel meg. 18 évvel a vizsgálat kezdetét követően a résztvevők egészségi állapotát ismét felmérték, különös tekintettel a fülzúgásos tünetekre. 5,289 esetben az érintettnél napi rendszerességgel, vagy hetente néhány napon át jelentkeztek a tünetek.

Az adatok összevetése után összefüggést fedeztek fel a kávézási szokások és a fülzúgásos panaszok gyakorisága és erőssége közt. A napi 450-599mg koffeint fogyasztó hölgyeknél a fülcsengés előfordulása 15 százalékkal volt alacsonyabb, mint a kevesebb, mint napi 150 mg-ot fogyasztók esetében. A kapcsolat feltehetőleg a koffein, központi idegrendszert stimuláló tulajdonsága miatt jöhet létre, de korábbi kutatás igazolta azt is, hogy a koffein közvetlenül is hat a belső fülre.

A vizsgálatot végző orvosok azonban a jelenlegi eredmények ellenére sem tanácsolják, hogy bárki is mértéktelen kávézásba kezdjen, a fülcsengés megelőzésének reményében. További vizsgálatokra van szükség a napi ajánlható mennyiség pontos meghatározásához is. A jelenlegi ismereteink szerint megtehetünk a panaszok megelőzésére, az a helyes fülápolás és a mozgás. Ennek érdekében kerülendő a fültisztító pálcika használata, így megelőzhetjük, hogy a rosszul végzett mozdulatokkal a dobhártya felé toljuk a fülzsírt, ami aztán a fül belsejében összegyűlve kellemetlen panaszokat is okozhat. A zajvédő füldugó hasznos segítség a megelőzésben azok számára, akik például munkájukból eredően, rendszeresen zajos környezetben tartózkodnak. A normális keringés és a vérerek egészségének megőrzése a fülzúgás megelőzésében is segíthet, ehhez javasolt a rendszeres sportolás. Fontos az esetleges kiváltó tényezők, mint a magas vérnyomás, magas vérzsír szint, nyakcsigolya problémák korai felismerése és kezelése.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktornő/Úr!
5 héttel ezelőtt egy vírusos megfázás következtében (mindkét garatom erősen beduzzadt, elment a hangom) egyik napról a másikra bedugult a jobb fülem. Körzetiorvos arcüreggyulladást állapított meg, a fülész eleinte fülkürthurutra gyanakodott. De mivel a dugulás azóta sem múlt el, így készült hallásvizsgálat is 3x, mindegyik nagyon jó eredménnyel. A dugulás miatti szorongás hatására előjött egy bizonytalan szédülés is, erre kaptam Nootropil infúziót és ez segít (segített) is, mert a bizonytalanság érzés elég jól csökken napról-napra. De a dugulás sajnos nem múlik. 2 hete Betarevint szedek és naponta többször nyaktornázom. A kezelőorvosom azt mondta, el fog múlni a dugulás, mert a mérések (audiogram, Tympanon, vizsgálatok) nem mutatnak eltérést a jobb fülön. De azt nem tudja megmondani, hogy mikor. Sajnos a bal fülem nem túl jó (korábban otosclerosis műtét volt rajta). Kérdésem: találkozott Ön ilyen betegséggel? Ha igen, mik a kilátások?
Köszönettel:
Zsuzsa

Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi
Kedves Zsuzsa!

Nem ritka az Ön esete! Számos alkalommal látunk füldugulásos panaszok mellett ép audiológiai és tympanometriai eredményt! Sokszor előfordul, hogy az objektív és a szubjektív mérési eredmények már nem mutatják a dobüregek hurutos, dugult állapotát, de a beteg mégis ezt érzi. Ha 2-3 hét alatt nem javul az állapota, akkor javasolt lenne kontroll audiológiai ill. fül-orr-gégészeti vizsgálata.

Üdvözlettel

Fülöp Györgyi

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Figyelmes

A doktornő figyelmességével és azzal , hogy igyekezett megnyugtatni a fülzúgási problémám kezelésével kapcsolatos kérdéseim megválaszolásával. Segítséget nyújtott abban, hogy nyugottaban álljak a prolémám megoldásához. 

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek
Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek
Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK