A kávé segít megelőzni a fülcsengést?

A kávé segít megelőzni a fülcsengést?

fulorrgegekozpont.hu Módosítva: 2023.11.21 15:45

Egy friss kutatás szerint, a naponta több kávét is fogyasztó hölgyeknél kisebb eséllyel jelentkezik fülcsengés.

Egy friss kutatás szerint, a naponta több kávét is fogyasztó hölgyeknél kisebb eséllyel jelentkezik fülcsengés.

Az American Tinnitus Association szerint a fülzúgás valamilyen formája közel 50 millió embert érint az Egyesült Államokban. Az érintettek száma hazánkban is magas, közel fél millióan szenvednek a latinul tinnitus néven ismert betegség tüneteitől: olyan csengéshez, zúgáshoz, zümmögéshez, vagy suhogáshoz hasonló hangot hallanak, amely nem külső hangforrásból származik. A betegség elsősorban az idősebb korosztály tagjait érinti, a The American Journal of Medicine folyóiratban megjelent vizsgálat eredménye szerint a megelőzés érdekében jobb, ha mielőbb rendszeres kávéfogyasztókká válunk, ha eddig nem tettük.

Online Bejelentkezés

Dr. Fülöp Györgyi

Ostrom utcai rendelő - 1015 Budapest, Ostrom utca 16. I.emelet

A 65,000 résztvevővel, 1991-ben kezdődött vizsgálatban, 30 és 44 év közötti hölgyek egészségi állapotának változását követték nyomon. A résztvevők átlagosan napi 242.3 mg koffeint fogyasztottak, ez megközelítőleg 2, 5 csésze kávénak felel meg. 18 évvel a vizsgálat kezdetét követően a résztvevők egészségi állapotát ismét felmérték, különös tekintettel a fülzúgásos tünetekre. 5,289 esetben az érintettnél napi rendszerességgel, vagy hetente néhány napon át jelentkeztek a tünetek.

Az adatok összevetése után összefüggést fedeztek fel a kávézási szokások és a fülzúgásos panaszok gyakorisága és erőssége közt. A napi 450-599mg koffeint fogyasztó hölgyeknél a fülcsengés előfordulása 15 százalékkal volt alacsonyabb, mint a kevesebb, mint napi 150 mg-ot fogyasztók esetében. A kapcsolat feltehetőleg a koffein, központi idegrendszert stimuláló tulajdonsága miatt jöhet létre, de korábbi kutatás igazolta azt is, hogy a koffein közvetlenül is hat a belső fülre.

A vizsgálatot végző orvosok azonban a jelenlegi eredmények ellenére sem tanácsolják, hogy bárki is mértéktelen kávézásba kezdjen, a fülcsengés megelőzésének reményében. További vizsgálatokra van szükség a napi ajánlható mennyiség pontos meghatározásához is. A jelenlegi ismereteink szerint megtehetünk a panaszok megelőzésére, az a helyes fülápolás és a mozgás. Ennek érdekében kerülendő a fültisztító pálcika használata, így megelőzhetjük, hogy a rosszul végzett mozdulatokkal a dobhártya felé toljuk a fülzsírt, ami aztán a fül belsejében összegyűlve kellemetlen panaszokat is okozhat. A zajvédő füldugó hasznos segítség a megelőzésben azok számára, akik például munkájukból eredően, rendszeresen zajos környezetben tartózkodnak. A normális keringés és a vérerek egészségének megőrzése a fülzúgás megelőzésében is segíthet, ehhez javasolt a rendszeres sportolás. Fontos az esetleges kiváltó tényezők, mint a magas vérnyomás, magas vérzsír szint, nyakcsigolya problémák korai felismerése és kezelése.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Tisztelt Doktor Nő/Úr !

A 17 éves lányomnak február óta nagyon hullik a haja,, felkerestük a bőrgyógyászatot , ahol elküldtek minket vérvételre, torokváladék mintára, fogászatra ,és végül fül orr gégészetre. az első vérképen a Anti-Streptolyzin titer értéke :190.5 volt . a torokváladék és a fogászat negatív. A Fül Orr Gégész Doktornéni " GARAT :tonsillából nyomásra min.pus ürül." 2 hónapra rá újabb vérvétel itt már az AST 160, volt ,és újra gégészet, viszont a torokváladék az már negatív "Staphylococcus" A Doktor néni azt mondta h a torokváladékkal nem? kell foglalkozni, és a mandulájával kapcsolatban pedig azt ,h sajnos Ő nem tudja eldönteni hogy ki kell -e venni avagy sem. írt fel Sumetrolimot, de ezt is már úgymond "nem tudok mit csinálni" címmel.. , mivel idézem" az egyetemen nem tanulták h. a mandulát mikor szükséges kivenni, mert ha semmi baja akkor nagyon jó ha meg van, viszont ha nem akkor ki kell venni. "
A lányom haja 50 % ban már kihullott, /ami nem a legideálisabb egy 17 éves lánynak/ és az antibió hatására sem történt semmi. Ilyenkor én mit tudok tenni? Hova forduljak? jövőhéten újra vérvételre megyünk, a bőrgyógyász kérésére.
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel :Melinda

Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi
Kedves Melinda!

A gyógyításban nem minden fekete-fehér! Nagyon ritka a teljesen egészséges mandula, és ha csak egy kevés probléma van vele, akkor pedig nem kell kivenni!

Amikor hajhullás miatt érkezik hozzám valaki vizsgálatra és azt látom, hogy nyomásra egyértelműen ürül a genny a manduláiból, akkor azt javaslom, hogy vegyük ki a garatmanduláit, de mindig hozzáteszem, hogy bár a mandulái gócként szerepelnek, de egyáltalán nem biztos, hogy a hajhullása is ettől van!

Szóval ez valóban nem mindig egyszerű döntés, örüljön, hogy a doktornő ezt így felvállalta.

Érdemes olyankor végezni a mandulák nyomkodását, amikor legalább 4-6 hete nem volt már beteg a páciens.

Az AST értéke az utóbbi években már nem kéne, hogy oka legyen egy mandulaműtétnek, pláne nem olyankor, amikor a 200-as értéket el sem éri!

Mandulák gócos volta miatt szerintem nem jellemző, hogy a haj feje kihullik, ezért más irányban is érdemes vizsgálódni.

Üdvözlettel,

Dr. Fülöp Györgyi

Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Felülmúlhatatlan

"Sajnos rengeteg orvosnál jártam már... Györgyi messze felülmúlja mindet csakúgy emberileg és "doktorilag" is. A hozzáállása, a tájékoztatás mértéke olyan amilyent az ember "kíván" egy orvosi látogatás esetén. Sajnos, nagyon egyedül van ezekkel a tulajdonságaival..."

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Nem csak a fűtés miatt érezheti száraznak az orrát

Sokan a fűtés miatti száraz levegőt okolják az orrszárazságért, holott sok más oka is lehet ennek a kellemetlen, akár kínzó érzésnek. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ allergológusa, fül-orr-gégész azokra az esetekre hívta fel a figyelmet, amelyek orvosi kivizsgálást és szükség esetén kezelést igényelnek.

További részletek
Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.

További részletek
Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, hangképzési specialista
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész, horkolás specialista
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus, szédülés specialista
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK