Egyre többet piszkáljuk a fülünket, mintha lenne benne valami, vagy csak a folyamatos viszketést akarjuk így megszüntetni. A fülviszketés okairól dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológust, a Fül-orr-gégeközpont orvosát kérdeztük.
A különböző fülfertőzések egyik tünete is lehet a fülviszketés. Attól függően, hogy a fertőzés a fül melyik részét érinti, jelentkezhet fülviszketés a külsőfül területén, a fülcimpán vagy a fül belsejében is. Télen rendszerint a különböző náthás, légúti betegségek okoznak középfülgyulladást, nyáron pedig elsősorban a fürdőzés kapcsán jelentkezhet hallójárat-gyulladás, vagy másnéven úszófül.
A fülviszketés okai gyakran a helytelen fülápolásban keresendők. Ha túlzásba visszük a fültisztítást, akár napi rendszerességgel is eltávolítjuk a fülzsírt, a fül érzékeny bőre kiszáradhat, amit viszketés jelezhet. Akinek eleve száraz a bőre, még inkább hajlamos lehet a fülviszketésre, hiszen a fül bőre is kiszáradhat.
Fülviszketés okai lehetnek különböző krónikus bőrbetegségek is, mint az ekcéma vagy a pikkelysömör. A fokozott bőrszárazsággal és bőrviszketéssel járó betegség tünetei testszerte, így a fülben is jelentkezhetnek. A panaszok kezeléséhez kérjük bőrgyógyász segítségét.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
Egyesek hajlamosak a fülzsírdugó kialakulására. Nyáron gyakoribb, de ha valakinél több fülzsír termelődik, vagy idősebb korban is sűrűbben előfordulhat. Helytelen fültisztítás is okozhatja, amikor a fültisztító pálcikával a fülzsírt beljebb toljuk, az idővel összegyűlik és fülzsírdugót formálva zárja el a hallójáratot. Halláscsökkenést is okozhat, de fürdőzés vagy hajmosás után felázva, a tartós nedvesség miatt akár fülgyulladáshoz is vezethet.
A fülviszketés okai közt meg kell említenünk a hallókészülékek viselése kapcsán előforduló panaszokat. A készülékek műanyag bevonata irritálhatja az érzékenyebb bőrű személyek fülét, illetve akár allergiás reakció is jelentkezhet, melynek az egyik tünete a fülviszketés lehet. Ilyen esetben a problémát jelezni kell a hallókészülék illesztését végző szakembernek.
A szénanátha tüneteként jelentkező orr, szem vagy a garat viszketését gyakran kíséri a hallójárta viszketése.
A bizsu fülbevalók is okozhatnak kellemetlen tüneteket, ha valaki allergiás a fémekre. A fülviszketés okai ilyen esetben az ékszerek készítésénél felhasznált fémek, leggyakrabban a nikkel. Az ékszerek viselésekor fülviszketés mellett égő érzés, bőrpír is jelentkezhet. Allergiavizsgálattal meg lehet határozni, hogy pontosan melyik fém okozza a tüneteket és azt a továbbiakban kerülni kell.
További vélemények Dr. Augusztinovicz Monikáról >>>
Rendelés típusa:
További vélemények„Góckutatás miat mentem a Doktórnőhöz. Nagyon elégedett voltam az előzmények részletes feltérképezésével, a lehetséges okok és a szükséges vizsgálatok részletes átbeszélésével, alapos és körültekintő volt a Doktórnő. Türlemesen, részletesen minden elmagyarászott, bármit kérdezhettem, megkaptam a választ. Csak ajánlani tudom.„
Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.
Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.