A fülének is árt, ha nem iszik eleget!

A fülének is árt, ha nem iszik eleget!

Dr. Kiss Sándor Módosítva: 2023.07.28 17:39

Az ép halláshoz szükséges a megfelelő keringés, ehhez pedig a rendszeres folyadékfogyasztás. Ha a nyári melegben nem iszunk eleget, akár a hallásunkat is veszélyeztetjük? A kérdést dr. Kiss Sándor fül-orr-gégész, audiológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa válaszolta meg.

A túl kevés folyadékfogyasztás és a hallás

A test megfelelő hidratálása fontos szerepet játszik az általános egészség és a szervek megfelelő működése szempontjából. A folyadékhiány károsíthatja a vérkeringést és a vérellátást, ami befolyásolhatja a belső fül működését is. A belső fül az egyik kulcsfontosságú része a hallási rendszernek, és megfelelő vérellátása elengedhetetlen az ép hallás fenntartásához. A folyadékhiány hatással lehet a fül területét ellátó vérerekre is. Ha ezek összehúzódnak vagy beszűkülnek, az is negatívan befolyásolhatja a vérkeringést, ami ezáltal a hallásunkra is hatással lehet.

Ez az első figyelmeztető jel

Ha a túl kevés folyadékfogyasztás miatt romlik a vérkeringés a fül területén, annak az első jele gyakran a fülzúgás. A vérellátási zavar kapcsán jelentkező fülzúgás ismert ellenszerei a keringésjavítók. A kellő folyadékbevitel a gyógyszeres és egyéb kezelések hatásosságához is nélkülözhetetlen, de akár önmagában is megszünteti a fülzúgást, ha nincs egyéb kiváltó ok a háttérben – magyarázza dr. Kiss Sándor.

  • Viszonylag rövid ideje fennálló panaszokat okozhat zajártalom (koncert, petárda, zajos munka), de a hirtelen nagyfokú hallóideg károsodás is okozhat, szinte elviselhetetlen fülzúgást.
  • Előidézheti a fülben fülzsírdugó kialakulása, melynek eltávolítása után megszűnik a fülzúgás is.
  • Fülkürthurut, vagy középfülgyulladás is okozhat fülzúgást, ez esetben az alapbetegség kezelésével lehet a fülzúgást is orvosolni.
  • A hosszabb ideje fennálló fülzúgás hátterében vérellátási zavar lehet, de emellett fel kell deríteni, hogy a háttérben áll-e szív- és érrendszeri, anyagcsere-, esetleg endokrinológiai, neurológiai betegség.
  • Fülzúgást okozhat a nyaki csigolyák elváltozásai, fogászati rendellenességek, stressz, élvezeti szerek is, de jelentkezhet valamilyen gyógyszer mellékhatásaként is.

Halláskárosodásra utaló tünetek

Ha halláscsökkenés jeleit észleli, végeztessen hallásvizsgálatot!A fülzúgás mellett egyéb panaszok is jelezhetik, ha gond van a hallásunkkal. Ha például zajos környezetben, társaságban egyre többször kell kérnünk, hogy ismételjék meg az elhangzottakat, mert nem értettük, vagy egyre hangosabban hallgatjuk a televíziót, bizonyos hangokat, hangmagasságokat nehezebben hallunk, telefonálás közben nehezen értjük a másik felet.

Ezt tegye, ha hallásproblémái vannak!

Fontos tehát megfelelő mennyiségű folyadékot fogyasztani a szervezet megfelelő hidratáltságának fenntartása érdekében, ami hozzájárulhat az általános egészség és a hallás védelméhez. A hallásromlás azonban számos más tényezőtől is függ, például az életkortól, genetikai tényezőktől, zajártalmaktól vagy egyéb betegségektől. Ha hallási problémái vannak, mindenképpen javasolt szakemberhez, audiológushoz fordulni, aki pontosabb diagnózist tud felállítani és megfelelő kezelést javasol.

Téma szakértői

Dr. Csóka János

Dr. Csóka János

fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi

Dr. Fülöp Györgyi

fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Holpert Valéria

Dr. Holpert Valéria

fül-orr-gégész, foniáter

Orvos válaszol

Tisztlet Dr. Fülöp Györgyi!

2024 tavaszán történt velem egy kettős vírusos megfázásos, középfülgyulladás az egyik fülemben, amely hurutos lett, mivel csak 4 adag antibiotikum szedés után múlt el a gyulladás a fülemben. szakorvozhoz rendszeresen járok panaszommal. A megbetegedés 5. napjától volt fülfolyásom, ami az 50. nap múlt el. Onnantól a dobhártya is befoltozódott, és jelenleg már egészen gyógyultnak látszik. Első napokban erős szédülés és hányinger, hányás volt. Az 50. nap óta a szédülés enyhült bizonytalanságérzésre, egyensúlyzavarra. Egyik oldalra erősen húzok az egyensúlyvizsgálatoknál. Hallásvesztés is van már az első naptól fogva a beteg fülemnél. Fülzúgás, visszhang, tinnitis is van. Mikor mi. A fülemet dugultnak érzem, de semmilyen trükkel nem tudok kinyitni... (ásítás, rágózás, torna, fejtorna, stb..) Valsalva tornánál a beteg fülembe mintha kevesebb levegő menne be és nem tisztul ki azonnal. Az egészséges fülemből befúvás után ki megy a levegő, kitisztul.
Csak külsővizsgálatok voltak eddig, semmilyen endoszkópos, semmilyen képalkotó vizsgálat nem volt még.
Elmentem audológia hallásvizsgálatra is. Ott mindent megvizsgáltak a tesztekkel.
"A" Tympano volt. A sérült fülnél lapos a "csúcsgörbe jel"
Gyanakszom esetlegesen fülkűrt gyulladás miatti beszűkülésre is( ha az orrüregemben nincs ott semmi akadály).
Mivel 26 napi Augmentil-duo-t szedtem be a gyulladás kezelésére, és sok ideig gyulladt volt a dobüregben és a környékén minden(gondolom) és kezdettől fogva legalább két hónapig érzékeny volt a fültő mögötti csecsnyúlvány bőre, csontja is, sőt rámehetett a halló és egyensúlyozó idegekre is a gyulladás, vagy a váladék, ezért lehetséges, hogy ilyen lassú a gyógyulás folyamata?
Találkozott már ilyen esettel?
Egy belső fül és koponya MRI - kontrasztros vizsgálata előrébb vinne a hiba megtalálásában? Miért nem került eddig sor komolyabb vizsgálatokra az állami egészségügyben nálam?

Ennyi történés után nehéz megítélni, hogy mikor miért és hogyan vizsgáltak és csináltak. Sajnos sokszor semmi hasznost nem tesz hozzá egy MR, vagy CT egy ilyen esetben! Koponya MR-re meg nem is értem miért lenne szükség. Önnek a gyulladás a középfül területén zajlott. A lényeg az, hogy már nem váladékozik a füle, beforrt a lyuk! Nyilván az érintett oldalon nem olyan jó a fülkürtje működése, ezért is tudott kialakulni épp ezen az oldalon ez a hosszas gyulladás.

Üdvözlettel: Dr. Fülöp Györgyi

Kapcsolódó oldalak

Hírek

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek
Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek
Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK