A fülcimpán is kialakulhat ciszta

A fülcimpán is kialakulhat ciszta

Dr. Fülöp Györgyi Módosítva: 2023.11.23 13:45

Ciszták és duzzanatok a test bármely pontján, így a fülcimpán is kialakulhatnak. Habár megjelenésük a legtöbb esetben nem jár fájdalommal, nem utal rosszindulatú elváltozásra vagy komolyabb problémára, olykor mégis orvosi ellenőrzés és kezelést igényel. Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológust, a Fül-orr-gégeközpont orvosát a fülcimpán megjelenő cisztákról kérdeztük.

Mi a ciszta?

A ciszta egy levegőt, folyadékot vagy egyéb anyagot tartalmazó kerekded képlet, mely inkább felnőtteken alakul ki. Elsősorban szőrrel nem, vagy alig fedett testrészeken: az arc, a nyak és a törzs területén. Az esetek többségében jóindulatú, ám a cisztaképződés lehet a rosszindulatú elváltozás kezdeti szakasza is, ezért mindenképp javasolt orvosnak megmutatni. Aggasztó tünet lehet a fájdalom, diszkomfort érzés, berepedezés, vagy fertőzés, váladékozás.

Kiket érint?

Ciszta legtöbbször a hámsejtek túlműködése vagy a szőrtüsző fertőzése miatt alakulhat ki. Férfiaknál gyakrabban fordul elő, jellemzően a pubertáskor után jelenik meg, bizonyos genetikai állapot, például Garner-szindróma is növeli a kialakulásának esélyét és sérült, aknés bőrön is nagyobb valószínűséggel jelenik meg.

A fülcimpa ciszta tünetei

- apró, hús-színű duzzanat, ép hámmal fedve

- szilárd, kerekded kinövés

- kellemetlen szagot árasztó, sűrű , gennyes váladék szivárgása

Fertőzésre – és azonnali orvosi kezelés szükségességére- utaló jelek

- a ciszta környékén a bőr kivörösödött és gyulladt

- duzzanat, fájdalom jelentkezik

- a ciszta váladékozni kezd, ill. kifakad

Hogyan kezelhető?

Szükség esetén a ciszta helyi érzéstelenítésben eltávolítható, szövettani vizsgálattal a rosszindulatúság kizárható. A kezelőorvos dönthet úgy, hogy a cisztát megnyitja, hogy a tartalma távozzon, ám ez esetben – a teljes eltávolítással szemben - nagyobb a kiújulás esélye. Fertőzés esetén naponta kötözésre, antibiotikum szedésére lehet szükség, a gyulladt ciszta pedig helyi szteroid terápiával is kezelhető.

Téma szakértője

Orvos válaszol

Kedves Doktor Ur/No!

Azzal a kerdessel fordulok onhoz,h 4 evesen vettek ki mind 2 garat es orr mandulamat most 38 eves vagyok!par honapja nagyon faj a torkom ami a fulembe sugarzik es elmentem full orr gegeszhez nemetorszagban mivel itt lakom aki gegetukrozest csinalt es azt mondta h mind 2 oldalom visszamarsdt mandula maradvanyok vannak ennek gyulladasa okozza a fajdalmat!letezik ilyen?es milyeb kovetkezmenyekkel jarhat ez?

Valaszat elore is koszonom

Szandra

Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi
Kedves Ormos Szandra!

Előfordul. hogy valakinek a mandulák kivétele után visszamarad nyirokszövet és az be is tud gyulladni, de biztosan nem lehet valakinek több hónapon át tartó, fertőzéses eredetű, fájdalommal járó mandulagyulladása!

Ilyen elhúzódó panaszok esetén inkább valamilyen egyéb ok, vagy esetleg irritáció szokott a háttérben lenni, mint pl. a reflux, vagy irritáló vegyszerek a környezetben.

Ha a panaszai nem javulnak, akkor javasolt lenne tovább keresni a háttérben húzódó okot!

Tisztelettel:
dr. Fülöp Györgyi


Kapcsolódó oldalak

Páciensek mondták

Szakértelme páratlan

A doktornő szakértelme es kedvessege páratlan. Ritka az ilyen orvos. 

További vélemények

Kapcsolódó videók

Hírek

Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az arcüreggyulladás otthoni kezelése: ezek a leghatékonyabb módszerek

Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.

További részletek
Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek
Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK