Ha valakinek fáj a torka, az első, hogy megnézi, látható-e valamilyen elváltozás, például vörösség, duzzanat, illetve fehér foltok a mandulák területén. Ezek a tünetek azonban több betegséget is jelenthetnek. Arról, hogy milyen esetben fontos mindenképp orvoshoz fordulni miattuk, dr. Csóka János fül-orr-gégész, a Fül-orr-gégéközpont garat-specialista orvosát kérdeztük.
Mandulán látott fehér foltnál szinte mindenki elsőként a tüszűs mandulagyulladásra gondol. Azonban a tüszős mandulagyulladáson kívül számos más megbetegedés tüneteként is jelentkezhet fehér (szürkés) folt a mandulán. Ilyen lehet a szájpenész, a vírusos mndulagyulladás, a mononukleózis, a mandulakő.
A mandulán megjelenő fehér foltok oka lehet Streptococcus által okozott bakteriális fertőzés, mely különösen gyermekkorban gyakori. A torokfájás mellett láz, a nyaki nyirokcsomók duzzanata és fejfájás is jelentkezhet. Kezelése orvosi segítséget igényel, hogy az esetleges szövődményeket – reumás láz, fül és arcüregi fertőzések - megelőzzük.
Ostrom utcai rendelő - 1015 Budapest, Ostrom utca 16. I.emelet
Nem csak csecsemőknél jelentkezhet, bizonyos gyógyszerek – orális szteroidok - mellékhatásaként felnőttkorban is előfordulhat. Legyengült immunrendszerű egyének körében magasabb a kialakulásának a kockázata. A szájpenész egy gombás fertőzés, amely a nyelven és a szájpadláson megjelenő fehér foltok mellett torokfájást, nyelési nehézséget és ízérzésvesztést is okozhat.
A virális eredetű eredetű torokgyulladás bizonyos esetekben a streptococcus által okozott tüszős mandulagyulladás képét is utánozhatja. Az ilyen eredetű gyulladás tünetei lehetnek a duzzadt mandulák, néha lepedékkel, fájdalmas nyelés, láz, fülfájás és orrdugulás, orrfolyás is.
Az Epstein-Barr vírus által okozott fertőző betegség a torok hátsó részén és a mandulákon látható szinte összefolyó fehér foltok mellett lázat, torokfájást, nagy nyaki nyirokcsomókat és erős fáradtságérzetet okozhat. Ez utóbbi akár hónapokkal a többi tünet megszűnését követően is megmaradhat.
Mandula kövek akkor keletkeznek, ha az összegyűlt anyag (kórokozók és egyéb anyagok, elhalt sejtek és nyák) megkeményedik és a mandulák járataiban marad. Ezek olykor szabad szemmel is látható fehér foltokat okoznak a mandulákon. A mandulakő legjellemzőbb tünete a rossz lehelet.
Bosszantó, ha torokfájásra ébredünk, vagy a nap végére egyre inkább megy el a hangunk, kaparó, szúró érzés erősödik a torkunk körül. Ha ez az érzés egyre erősödik vagy egyéb tünetünk is jelentkezik, akkor érdemes szakember tanácsát kérni a kezeléshez. Egy ideig ugyanis hatásos lehet a torokfertőtlenítő tabletta, a pihenés, bőséges folyadékfogyasztás és a langyos sós vizes gargalizálás, ám bizonyos esetekben akár antibiotikumra, vagy a kiváltó októl függően más típusú kezelésre is szükség lehet
További vélemények Dr. Csóka Jánosról >>>
Rendelés típusa:
Sokan a fűtés miatti száraz levegőt okolják az orrszárazságért, holott sok más oka is lehet ennek a kellemetlen, akár kínzó érzésnek. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ allergológusa, fül-orr-gégész azokra az esetekre hívta fel a figyelmet, amelyek orvosi kivizsgálást és szükség esetén kezelést igényelnek.
Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.
Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.