A fül-orr-gégészeti rendelésre érkező betegek egyik legjellemzőbb tünete a gombócérzés – hivatalos nevén a Globus pharyngeus. A betegség nem újkeletű, már 2500 éve is ismerték, elsőként Hippokratész írta le. A gombócérzés sokféleképpen jelentkezhet, időszakosan, vagy állandó jelleggel.
A beteg egy duzzanatot, fájdalommal nem járó csomót érez a torkában, ami szorító, feszítő érzést okoz. Az érintettek beszéd közben gyakran köszörülik a torkukat, és nehezebben veszik a levegőt. Sokszor a zárt ruházat (nyakkendő, ing, garbó) viselése is problémát jelent a számukra.
Fül-orr-gégészeti kivizsgálás során a kezelőorvos megvizsgálja a gége, a garat, a hangszalagok, a mandulák és a nyaki nyirokcsomók állapotát.
Az egyik leggyakoribb kiváltó ok a túlzott gyomorsav termelődés. A tüneteket okozhatja továbbá mandulagyulladás, arcüreggyulladás, és hátsó garatfali csorgás is. Ritkább esetben előfordulhat rosszindulatú daganat, de ilyenkor egyéb tünetek is fennállnak. ( Nehéz nyelés, félrenyelés, fogyás, véres köpet, rekedtség.)
Amennyiben fáradékonyság, testsúly csökkenés vagy gyarapodás, hajhullás és bőrszárazság kíséri a tünetet, érdemes endokrinológus segítségét kérni, hiszen a pajzsmirigybetegség tüneteként is jelentkezhet gombócérzés a torokban.
Amikor a nyelőcső záróizma nem működik megfelelően, a gyomorsav visszajut a nyelőcsőbe és gyulladást okoz. Ezt a köznyelvben refluxnak nevezzük, amely egy meglehetősen gyakori betegség. A refluxot gyakran kíséri gombócérzés, gyomorégés, nyelészavar és köhögés.
Stresszes mindennapok
Amennyiben a kivizsgálás nem mutat szervi elváltozást, érdemes a pszichológiai tényezőket is figyelembe venni. A pánik, a szorongás gyakori kiváltó ok a gombócérzés hátterében, ennek kezelésében pszichológus segítségét kérhetjük.
Amennyiben a tünetek folyamatosak, vagy folyton vissza-visszatérnek, érdemes fül-orr-gégész orvos segítségét kérni.
További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>> Rendelés típusa: Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk Rendelési információ:Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
Téma szakértője
Dr. Holpert Valéria
Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.
Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.