Az akut gégegyulladás kezdeti jelei a rekedtség és köhögési inger, melyhez gégetájéki fájdalom társul. A rekedtség igen változó mértékű lehet, akár a teljes beszédképtelenségig is terjedhet.
A gégegyulladás ritkán önálló betegség. Általában a felső légutak gyulladásának része. Okozhatják vírusok és baktériumok. Ritkábban allergiás eredetű, vagy valamilyen belégzett kémiai illetve hő ártalom okozza.
Gyulladás-fájdalomcsillapítóból, antibiotikumból áll. Fontos a csendkúra, amely a beszéd, suttogás teljes mellőzését jelenti néhány napon keresztül.
Krónikus gégegyulladás tünetei az enyhe fokú rekedtség, hangváltozás, száraz köhécselés, gombócérzés, kaparó érzés, enyhe fájdalom.
Okozhatja dohányzás, belégzett károsító anyagok, sok beszéddel járó foglalkozások, refluxbetegség. Krónikus gégegyulladás kezelése a kiváltó ok megszüntetése. Tartós elváltozás estén (pl. Reinke ödéma, hangszálpolip) műtéti beavatkozás szükséges
A gégegyulladás speciális esete az 1-5 éves gyermekeknél előforduló pszeudokrupp.
Tünete az egyszerű meghűléshez társuló, kínzó, kutyaugatásszerű köhögés.
Pszeudokrupp esetén a hangszalagok alatti laza nyálkahártya hirtelen duzzad be. A duzzanat jelentős légzési akadályt is eredményezhet, ami fulladásérzést, oxigénellátási zavart okozhat.
Gyakran kórházi kezelés szükséges. Oxigénbelélegeztetés, gyulladás- és duzzanatcsökkentők, szteroidok adása.
A pszeudokruppra hajlamos gyermekeknél nagyon fontos a megelőzés. A meghűlések kivédése, a környezeti ártalmak (pl dohányfüst) távol tartása, a tünetek kezdetekor azonnali kezelés.
Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.
Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.