A fülkürt hurut egy gyakori kórkép, különösen a gyermekek között. Ez egy hosszan tartó fülbetegség, amelynek nincsenek súlyos tünetei, azonban komolyan kell venni, mert számos szövődményhez, akár halláscsökkenéshez is vezethet kezeletlen esetben. A fülkürt hurut leginkább ősszel, télen és tavasszal jelentkezik. Kialakulásában számos tényező szerepet játszik, leggyakrabban azonban megfázás, nátha és allergia következtében fordul elő. A következő cikkben részletesen kifejtjük a fülkürt hurut kialakulását, tüneteit, vizsgálatát és kezelését.
Fülkürt huruttal kapcsolatos szolgáltatásaink
Hol található a fülkürt és mi a feladata?
Hogyan alakul ki a fülkürt hurut?
Milyen kórokozók állnak a fülkürt hurut hátterében?
Hogyan nyilvánul meg az akut fülkürt hurut?
Hogyan nyilvánul meg a krónikus fülkürt hurut?
Hogyan nyilvánul meg a fülkürt hurut a gyermekeknél?
Hogyan vizsgálják ki a fülkürt hurutot?
Hogyan kezelhető a fülkürt hurut?
Milyen szövődményei lehetnek a fülkürt hurutnak?
Hogyan előzhető meg a fülkürt hurut?
Foglaljon időpontot orvosainkhoz!
A fülkürt vagy más néven Eustachiai cső a középfül és az orrgarat (az orr hátsó és a torok felső része) között helyezkedik el. A fülkürt feladata, hogy kiegyenlítse a külső és a belső nyomást a dobhártya két oldalán (például repülővel felszállás, búvárkodás során), védve ezáltal a dobhártyát. Védi a középfület a fertőzésektől, és segít a középfül váladékának kiürítésében is. Normális állapotban a fülkürt zárt. Az étel lenyelésekor a lágy szájpadlásban található izmok működése miatt a fülkürt megnyílik, és elősegíti minden egyes nyeléssel a levegő bejutását a középfülbe. Így folyamatosan szellőzik ez a régió, és tud távozni az esetleges váladék is.
Fülkürt hurutot okozhat minden olyan betegség, ami az orr- és az orrgarat nyálkahártya duzzanatával és váladékképződésével jár. Ezek ugyanis átterjedhetnek a fülkürtre, valamint eltömíthetik a fülkürtöt. A fülkürt nemcsak elvezeti a levegőt és a váladékot, hanem a közvetítésével a garat és az orr területéről kórokozók juthatnak át a középfülbe, onnan pedig a dobhártyára, és akár dobhártyagyulladást is okozhatnak. Ha az orrgarati részen és a fülkürtben gyulladás van, az az ott található nyálkahártya duzzanatával jár. Emiatt beszűkülhet, vagy akár el is záródhat így a fülkürt nyílása. Ha pedig a dobüreg nem tud megfelelőképpen szellőzni, a légnyomás nem sem tud kiegyenlítődni a dobhártya két oldalán, a légköri nyomás meghaladhatja a dobhártyán belüli, és a dobüregben található nyomást. Emiatt a dobhártya behúzódik, és a hallócsontok mozgása is korlátozódhat, romlik a hanghullámok közvetítése és a hallás.
Ezek következtében kialakul a fülkürt hurut.
A következő állapotok vezethetnek fülkürt huruthoz:
A fülkürt hurutot általában staphylococcusok vagy streptococcusok okozzák. Gyermekeknél a betegséget gyakran provokálják a pneumococcusok és a vírusos jellegű betegségek.
Az akut fülkürt hurut általában a szervezet vírusfertőzésének következtében alakul ki, például egy megfázás során, amely az orrgaratban játszódik le. Amikor akut formában fordul elő a fülkürt hurut, a beteg panaszai enyhébbek, állapota stabil. Az akut fülkürt huruttal járó testhőmérséklet általában nem haladja meg a 38 ºC-ot. Intenzív fájdalom nem érezhető. A beteg panaszai lehetnek:
Az akut fülkürt hurut vizsgálatakor feltárható a duzzanat a fülben, a fala, a nyálkahártya irritált. A dobhártya zárva van, azonban behúzódott a dobüreg felé a nyomáskülönbség miatt, az erek tágultak rajta, esetleg vér is szivároghat az ereken keresztül.
Míg az akut fülkürt hurutban a tünetek átmenetiek és egy idő után megszűnnek, a krónikus fülkürt hurutban sokáig fennállnak és nehezebb is kezelni a fülkürt hurutot ilyenkor. A krónikus fülkürt hurutra jellemző a nyálkahártya sorvadása a dobhártya területén. A dobhártya visszahúzódik, elhomályosodik és deformálódik, kialakulhat nekrózis, elhalás is rajta a krónikus fülkürt hurut következtében. A fülkürt átmérője szűkül, jelentősen csökken a hallás, néhány területen pírt láthatunk. A krónikus fülkürt hurut gyakran társul krónikus középfülgyulladással.
A gyermekek hallójáratának anatómiája nagyon különbözik a felnőttek szerkezetétől. Ezért a gyermekek hajlamosabb a fülbetegségekre, így a fülkürt hurut is gyakrabban fordul elő gyermekek között. A fülkürthurut tünetei azonban megegyeznek a felnőttekkel, melyek a következőek lehetnek:
A fülkürt hurut kivizsgálása és kezelése a fül-orr-gégészeti ambulancián történik. A diagnózis a klinikai tünetekre és az otoszkópiára épül. Ennek során az orvos betekint a fülbe és feltárhatja a dobhártya érintettségének mértéke is. Látható továbbá a hallócsontok deformitása, pédául ha a malleus nyél megrövidült és kidudorodik a hallójárat irányában egy kis csont.
A halláscsökkenés mérésére alkalmasak a tiszta hang audiometriás vizsgálatok. Ezekkel felmérhető, hogy okozott-e halláscsökkenést a fülkürthurut, és ha igen milyen mértékben. Krónikus fülkürt hurut és középfülgyulladás szövődménye lehet a halláskárosodás, amennyiben az sok ideig fennállt és kezeletlen volt.
A fülkürt hurut kezelése alapos kivizsgálás után kezdődik, mert meg kell határozni a gyulladásos folyamat okát, hogy a leghatékonyabban kezelhető legyen a fülkürt hurut. A fülkürt hurut kezelése a betegség fent felsorolt okaitól függ. Az orrgarat betegségei esetén a terápia célja annak megszüntetése. A fülkürt hurut azonnali kezelést igényel, mivel az akut forma gyorsan krónikussá válhat, és maradandó halláskárosodáshoz vezethet, ami pedig jelentősen csökkentené a beteg életminőségét. A fülkür thurut kezelésére a gyógyszerek az elsődleges választás, komplikált esetben azonban a dobhártya bemetszésére is szükség lehet.
Dobhártyagyulladás is okozhat hallásromlást - Fül-orr-gége Központ
Fülcsepp használat – ne kövesse el ezeket a hibákat! - Fül-orr-gége Központ
Mikor segít a savós középfülgyulladáson az orrmandula műtét? - Gyermekgyógyászati Központ
Középfülgyulladás - Gyermekgyógyászati Központ
A fülkürt hurut időben történő és megfelelő orvosi kezeléssel általában teljesen megszűnik, és nem okoz szövődményeket. De sajnos sokszor azt látjuk, hogy a fülkürt hurut tüneteinek tapasztalása ellenére is csak későn mennek orvoshoz a betegek, mely ilyenkor, kezeletlenül és régóta fennálló fülkürt hurut esetében szövődményekhez vezethet.
A fülkürt hurut szövődményei a következők lehetnek:
Annak érdekében, hogy megelőzzük a fülkürt hurutot, amelynek kezelése meglehetősen nehéz, meg kell állítani a betegséget még korai fázisban. A legjobb természetesen elkerülni a betegséget, az immunrendszer folyamatosan erősítésével, testmozgással, egészséges életmóddal, a káros szokások (például dohányzás) felhagyásával. Megfázás tüneteit tapasztalva kezdjük meg mihamarabb a kezelést. Fontos eltávolítani a váladékot az orrunkból, rendszeres orrfújással és sóoldatos spray-ek alkalmazásával, ezzel elkerülhető, hogy a váladék felhalmozódjon és fülkürt hurutot okozzon. Amennyiben mégis megtörténik, és kialakul a fülkürt hurut, annak is a mielőbbi kezelése szükséges.Téma szakértői
Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.
Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.
Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.