BPPV - jóindulatú helyzeti szédülés

BPPV - jóindulatú helyzeti szédülés

Szerző: Fül-orr-gége Központ | Módosítva: 2023.11.20 15:06

A BPPV (benignus paroxizmális pozicionális vertigo) egy belsőfül-rendellenességből kialakuló betegség, amely testhelyzeti szédülés okoz. A szédülés általában hirtelen lép fel, reggel, vagy éjszaka jelentkezik először. A panaszok nem tartanak sokáig, 40-50 másodperces rohamok formájában jelentkeznek. Habár a jelenség ijesztő lehet, általában nincs mögötte komoly, szervi elváltozás, vagy daganat.  

 

Tünetek:

  • Hányingerrel, hányással járó szédülés

Szédülés formái: időszakos, hirtelen fellépő, reggeli és éjszakai szédülés.

A szédüléses panaszok leggyakoribb oka a BPPV. A kiváltó okok pontosan nem ismertek, a belső fülben, a félkörös ívjáratokban lerakódott kristályok felelősek érte. A lerakódott kristályok az egyensúlyozó szervet ingerlik, így a fej helyzetének változtatásával rohamszerűen beindul a szédülés. Ezek a kristályok apró kalcium-karbonát részecskék, melyek leválnak eredeti helyükről, és elmozdulnak a fej bizonyos mozdulatainak hatására. Statisztikák alapján a BPPV fejet, vagy nyakat ért trauma után gyakoribb, de fertőzéssel is összefüggésbe hozható.

A panaszok a fej mozgásával köthetőek össze. A beteg szédülést tapasztalhat reggel ébredésnél, amikor felül az ágyban, illetve éjszaka forgolódás közben. A szédülés lehet enyhébb, vagy erősebb, amit hányinger is kísér. A panaszok jelentkezhetnek felfelé, vagy lefelé tekintéskor, például ha felnézünk az órára, vagy ha lehajolunk cipőt kötni.

Online Bejelentkezés

Dr. Fülöp Györgyi

Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16

Diagnózis:

BPPV gyanújának esetén a diagnózis a kórtörténeten, a fizikális vizsgálaton, valamint a hallás-és egyensúlyérzékelés teszteken alapszik. A kivizsgálás fül-orr-gégész, és neurológus szakorvos együttműködésével lehetséges. Más, idegrendszert érintő betegségeket kizárása érdekében alapos neurológiai vizsgálat szükséges.

A diagnózis felállítása az ún. Dix-Hallpike teszt segítségével is történhet. A teszt során a beteget ülő helyzetből hanyattfekvésbe kell helyezni, majd fejét süllyeszteni, 45 fokkal oldalra fordítani és ismét felültetni.

Kezelés

Ma már egy egyszerűen végezhető mozgássorozat segítségével panaszmentessé válhat a beteg. Az Epley-manőver segít, hogy az apróbb kristályok eltűnjenek a belsőfül érzékeny területeiről.  Ez a speciális mozgatás kb. 15 percet vesz igénybe. A manővert csak szakember végezheti, ugyanis kiválthat neurológiai tüneteket! A kezelésre érdemes üres gyomorral és egy kísérővel érkezni, arra az esetre, ha a páciens hazafelé még nem lenne teljesen jól.

Szédüléses panaszok esetén keresse fel Fül-orr-gége Központunkat, és kérjen időpontot vizsgálatra. A BPPV gyanú beigazolódása után, gyógytornász szakember segítségével a panaszok teljesen megszüntethetők.

Téma szakértője

Hírek

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Nem csak a koronavírus okozhat szaglásvesztést – ezek lehetnek a leggyakoribb okok

Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.

További részletek
Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Orrspray-függőség: több hónapnyi használat után is van kiút

Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.

További részletek
Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

Eldugult, lüktet és fáj: használjon-e füldugót a gyermek az iskolai úszásoktatáson?

A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.

További részletek

Munkatársaink

Dr. Holpert Valéria
Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter
Dr. Augusztinovicz Monika
Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Csóka János
Dr. Csóka János fül-orr-gégész, fej-nyak sebész
Dr. Fülöp Györgyi
Dr. Fülöp Györgyi fül-orr-gégész, audiológus
Dr. Balogh Katalin
Dr. Balogh Katalin fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus
Dr. Moric Krisztina
Dr. Moric Krisztina fül-orr-gégész, klinikai immunológus és allergológus

SPECIALIZÁLT KÖZPONTOK