A horkolás és orrdugulás oka leggyakrabban a felső légutak (orrüreg, orrgarat) szűkülete. A leggyakoribb okok között szerepelnek az erősen ellazult, tónustalan garatképletek, megnyúlt nyelvcsap, megnagyobbodott garat vagy orrmandula, hátracsúszó nyelvgyök, vaskos-laza-megnagyobbodott lágyszájpad, orrsövényferdülés, orrpolip. A szűkület miatt a levegő áramlása megváltozik, ezzel hanghatást hoz létre.
A légútak átmeneti vagy krónikus beszűkültsége: allergiás nátha, megfázás miatti orrdugulás, légúti allergia. Ezek kezelése nem igényel sebészeti beavatkozást.
Szervi elváltozások a horkolás mögött
Nincs olyan ember, akinek a közvetlen környezetében ne lenne valaki, aki horkol. Ez szinte életünk „normális” részét képezi. Pedig nem normális. Sőt! A legújabb kutatások szerint a horkolás hátterében meghúzódó eltérések nagy számban komoly, sokszor életveszélyes betegségekhez vezetnek. Magasvérnyomáshoz, agyvérzéshez, szívinfarktushoz, hogy csak a legismertebbeket említsük.
A felnőtt emberek 50%-a horkol, 30 % rendszeresen. Idősebb korban ez még gyakoribb, meghaladja a 60%-ot.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
A horkolás egészségi kockázatai
A horkolásban a legnagyobb probléma, hogy igen gyakran jár jelentős légzéskimaradással. Ez az alvási apnoe. Ezt a légzéskimaradást az alvó ember nem szokta észrevenni. Mindössze annyi tünetet érzékelhet belőle, hogy reggel álmosan, fejfájással ébred, nappal fáradtabb, kimerültebb. Párhuzamosan az éjjeli oxigénhiány megterheli a szívet, magasvérnyomáshoz vezethet. Az alvászavar okozhat továbbá koncentrálási nehezítettséget, autóvezetésnél problémát, impotenciát.
Horkolás kivizsgálásnál a fül-orr-gégész mellett igen nagy szerep jut a belgyógyásznak, kardiológusnak, neurológusnak, alvási specialistának.
Fül-orr-gégészeti szempontból az orr és garat- algarat működését, felépítését kell tüzetesen megvizsgálni. Horkolást okozhat a megnagyobbodott garatmandula, laza lágy szájpad, megnyúlt nyelvcsap (uvula), tömegesebb nyelv-nyelvgyök, állkapocsdeformitás, jelentős túlsúly. Ezen kívül lehet a háttérben allergiás nyálkahártya-duzzanat, orrsövényferdülés esetleg daganat. Egészséges anatómia mellett felmerül a garat beidegzési zavara, hormonális eltérések, cukorbetegség is.
Gyermekek esetében alvási légzéskimaradás és horkolás hátterében leggyakrabban megnagyobbodott orr- valamint garatmandula áll.
A horkolás kezelését a kiváltó tényezőnek megfelelően kell megválasztani. Allergiás nyálkahártya-duzzanat estén gyógyszeres kezelés is segíthet. Az esetek többségében egy egyszerű ambuláns beavatkozással megszűntethető a horkolás. Az orrkagylók kisebbítésével, szájpad- ill nyelvgyök kisebbítéssel. Az ambuláns, tehát járóbeteg-ellátásban végezhető műtétek gyors megoldást nyújthatnak a horkolás ellen.
A Fül-ogg-gége Központban a horkolásgátló műtétek közül a rádiofrekvenciás orrkagyló kisebbítés és a rádioferkvenciás lágyszájpad műtét is helyben végezhető, előzetes időpontfoglalással. A horkolás elleni ambuláns műtétekről itt olvashat:
A horkolásgátló lágyszájpad műtétet megelőzően szükséges, helyben elvégezhető alváskivizsgálás is.
A horkolás neurológiai kivizsgálásában alvásszakértőnk áll az Ön rendelkezésére:
Társintézményünk: www.joalvaskozpont.hu az alvásproblémák specializált központja.
Jelentkezzen be online horkolás kivizsgálására
Kapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
További vélemények Dr. Csóka Jánosról >>> Rendelés típusa: Téma szakértője
Dr. Csóka János
Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.
Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.