A hangszalagok, a hangok képzéséért felelős szervek, tehát az éneklés és a kommunikáció alapvető elemét alkotják a mindennapi életünkben. Mint bármely más testrész, a hangszalagok is hajlamosak lehetnek a gyulladásra és sérülésre. A hangszalag gyulladás legjellemzőbb tünete a rekedtség. A következő cikkben a sokak által tapasztalt hangszalag gyulladás témakörét mutatjuk be.
Hangszalag gyulladással kapcsolatos szolgáltatásaink a Fül-Orr-Gége Központban
Mi is az a hangszalag gyulladás?
Hogyan történik a hangok képzése a gégében?
Hogyan változik meg a hangok képzése hangszalag gyulladás esetén?
Milyen tünetekkel jelentkezik a hangszalag gyulladás?
Mik a hangszalag gyulladás gyakori okai?
Mit jelent a hangszalag bénulás?
Mi történik a hangszalag gyulladás kivizsgálása során?
Hogyan zajlik a hangszalag gyulladás kezelése?
Mit tehetünk a hangszalag gyulladás megelőzése érdekében?
A hangszalag gyulladás a hangok képzéséért felelős szalagok gyulladását jelentik. A hangszalagok a gégében helyezkednek el és a hangok kialakításáért és továbbításáért felelősek. A hangszalagok két rugalmas rétegből állnak, amelyek vibrálva hozzák létre a hangokat. Ha a hangszalagok gyulladnak, elveszíthetik rugalmasságukat és megszűnhetnek megfelelően rezegni. A hangszalag gyulladás súlyossága különböző lehet, az enyhe fájdalomtól a súlyos hangkiesést okozó sérülésig terjedhet. A gégegyulladást gyakran hangaszalag gyulladás is kíséri. A hangszalag gyulladás legjellemzőbb tünete a tartós rekedtség, de ha beszéd közben gyakran kifogyunk a levegőből, az szintén intő jel lehet.
A hangképzés egyik legfontosabb szerve a gégében elhelyezkedő páros hangszalag. A gégét számos porc alkotja, melyeket szalagok, inak és izmok kötnek össze. A mindössze pár centiméter hosszú hangszalagok a gége közepén helyezkednek el. A két hangszalag valójában két nyálkahártya-redő, amely izmot és porcot borít. A hangszalagok légzéskor kinyílnak, majd összezáródnak, hogy együtt rezegve hangot hozzanak létre. Az emberi hangok a gégén átáramló levegő hatására képződnek, a kiáramló levegő megrezegteti a hangszalagokat, amelyek mozgását a belső gégeizmok irányítják. A hangot a lágy szájpadlást, a nyelvet és az ajkakat irányító izmok formálják. Az ekkor keletkezett alaphang aztán a garat, a száj-és az orrüregben nyeri el az emberre jellemző végső formáját. Normális esetben a hangszalagok simán nyílnak és záródnak, mozgásukkal és rezgésükkel hangokat képeznek. Ha ez a folyamat valahol sérül, nem tudunk tisztán csengő hangot képezni, így tehát az első tünet rendszerint a hang megváltozása, a rekedtség.
Hangszalag gyulladás esetén a hangszálak begyulladnak, ami megváltozott hangképzéshez vezet. A gyulladás miatt a hangszalagok megduzzadnak, ami torzítja a rajtuk áthaladó levegő által keltett hangokat. Ennek eredményeképpen a hang rekedtnek hangzik. A hangszalag gyulladás egyes eseteiben a hang szinte észrevehetetlenné válhat.
A hangszalag gyulladás tünetei a gyulladás súlyosságától függően változnak. A hangszalag gyulladás legjellemzőbb tünete a tartós rekedtség, de ha beszéd közben gyakran kifogyunk a levegőből, az szintén intő jel lehet. A hangszalag gyulladás általános tünetei közé tartoznak:
A hangszalag gyulladásnak számos oka lehet, ideértve:
A hangszalag bénulás tünetei hasonlítanak a hangszalag gyulladás tüneteire. A hangszalag bénulás azonban egy súlyosabb, akár visszafordíthatatlan állapot. Hasonlósága és fontossága miatt röviden összefoglaljuk, hogy mi az a hangszalag bénulás.
A hangszalagok bénulása lehet egy-, vagy kétoldali. Mindkét hangszalag egyidejű bénulása viszonylag ritkán fordul elő, azonban ha bekövetkezik súlyos, életveszélyes állapotot idéz elő. Az egyoldali bénulás jóval gyakoribb eset, mely jellemzően a nyaki területet érintő műtétek után tapasztalható. A hangszál-bénulás daganatos betegség első figyelmeztető tünetei is lehet, gyakran pajzsmirigy-daganat idézi elő. Ízületi gyulladásos betegeknél is előfordulhat, ha a betegség tünetei a gége kisízületei területén is jelentkeznek, a hangszalagmozgás korlátozódik vagy akar meg is szűnhet. Előfordul még az idiopátiás eredet, vagyis bizonyos esetekben a vizsgálatok során nem derül fény a kiváltó okokra.
A rekedtség mellett a hangszál bénultsága a hangképzésében egyéb zavarokat is okozhat: a beteg egy levegővétellel rövidebb ideig képes csak beszélni, hamarabb elfárad beszéd közben, nehezére esik a hangos beszéd. Egyoldali bénulás esetén fizikai terhelésre légszomj is jelentkezhet, gyakoriak lehetnek a félrenyelések, köhécselés.
A hangszalag bénulás esetén a tisztán csengő hang visszanyerésének az egyedüli módszere a foniátriai és logopédia kezelés. A gyógyulás egyéntől függően hosszabb időt is igénybe vehet, nélkülözhetetlen azonban a panaszok súlyosbodásának, vagy a stagnálás megelőzésére. Megfelelő kezelés mellett megelőzhetjük az érintett terület további leépülését, a bénult hangszál újra működésbe hozható, az egészséges hangszál működése alakítható. Óvja hangszalagjait hangterápiával! - Fül-Orr-Gége KözpontKapcsolódó cikkek, melyek érdekelhetik Önt:
A mutálás zavara miatt a gyermek elszigetelődhet - Gyermekgyógyászati Központ
Rossz szokások és betegségek miatt is romolhat a hangunk - Fül-Orr-Gége Központ
Torokgyulladás - Gyermekgyógyászati Központ
A hangszalag gyulladás kivizsgálása fül-orr-gégész szakorvos által történik. Az orvos megkérdezi Önt a hangproblémáiról, és megvizsgálja. A vizsgálat előtt esetleg zsibbasztó gyógyszert is adhat Önnek annak érdekében, hogy könnyebben hozzáférjen a hangszalagokhoz. A hangszalagok a gégében találhatóak, így a vizsgálatukhoz bizonyos eszközökre lehet szükség:
A hangszalag gyulladás kezelése a hangszalag gyulladást kiváltó októl és a tünetektől függ. Az enyhe esetek gyakran otthoni kezeléssel javulnak. A következőket lehet tenni a hangszalag gyulladás enyhítése érdekében otthon:
A hangszalag gyulladás súlyosabb eseteiben orvosi kezelésre lehet szükség. Számos gyógyszer alkalmazható a hangszalag gyulladás kezelésére. Az orvos antibiotikumokat, szteroidokat vagy más gyógyszereket is felírhat. Az énekeseknek vagy más hangszakembereknek gyakran terápiára is szükségük van, hogy helyesen használják a hangszalagjaikat. A logopédiai szakemberek megtanítják, hogyan használja jobban a hangját, hogyan tisztítsa a torkát és mennyi folyadékot igyon.
A hangszalag gyulladás megelőzése érdekében néhány óvintézkedést mi magunk is megtehetünk. Ezek a következőek:
Rekedtség, hangképzési nehézségek, hangszalagbénulás kezelésében szakértőnk áll az Ön rendelkezésére: További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>> Rendelés típusa: Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk Rendelési információ:Téma szakértője
Dr. Holpert Valéria
Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.
Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.
Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.