A gégegyulladás, orvosi nevén laryngitis, egy gyakori légúti betegség, amely a gége gyulladását okozza. A gége a hangszalagok és a légzőrendszer egyik kulcsfontosságú része, a hangok képzésében és a levegő szűrésben játszik szerepet. A gégegyulladás túlzott használat, irritáció vagy fertőzés miatt jöhet létre. Az akut gégegyulladás kezdeti jelei a rekedtség és köhögési inger, melyhez gégetájéki fájdalom társul. A rekedtség igen változó mértékű lehet és akár a teljes beszédképtelenségig is terjedhet.
Gégegyulladással kapcsolatos szolgáltatásaink a Fül-Orr-Gége Központban
Mit jelent a gégegyulladás?
Mik a gégegyulladás tünetei?
Hogyan alakul ki az akut gégegyulladás?
Mi állhat a krónikus gégegyulladás hátterében?
Kinél nagy a gégegyulladás kialakulási kockázata?
Mikor kell orvoshoz fordulni gégegyulladás kapcsán?
Mi történik a gégegyulladás kivizsgálása során?
Hogyan kezelhető a gégegyulladás?
Mit tehetünk a gégegyulladás megelőzése érdekében?
A gégegyulladás a gége nyálkahártyájának gyulladása. A gége a torokban található, és a hangszalagoknak ad otthont, amelyek rezgése a hangok kialakításáért felel. A gégegyulladás akkor jelentkezik, amikor a gége és a benne található hangszalagok begyulladnak. Az állapot akkor alakulhat ki, ha a hangszagokat túlzottan használja az illető például a sok éneklés, kiabálás, beszéd miatt, vagy ha a gége irritálódik vagy megfertőződik. Amikor a hangszálak normálisan működnek, zökkenőmentesen nyílnak és záródnak, és rezgés útján hangokat adnak ki. Ha azonban a hangszálak megduzzadnak, a rajtuk áthaladó hangok is torzulnak. Ennek eredményeképpen a hang gyengének vagy rekedtnek tűnik. A gégegyulladás lehet akut vagy krónikus. Az akut gégegyulladás hirtelen jelentkezik és általában rövid időn belül gyógyul, míg a krónikus gégegyulladás hosszabb ideig fennáll és időről időre visszatér.
Széll Kálmán tér - 1015 Budapest, Ostrom utca 16
A gégegyulladás tünetei változóak lehetnek, és attól függenek, hogy az állapot akut vagy krónikus. Az akut gégegyulladás gyakran vírusos vagy bakteriális fertőzés következménye, míg a krónikus gégegyulladás hosszú távú irritáció vagy allergiák miatt alakulhat ki. A legtöbb esetben a gégegyulladás tünetei néhány hétnél rövidebb ideig tartanak, és valami kisebb betegség, például vírus okozza. Ritkábban a gégegyulladás tüneteit valami komolyabb vagy tartósabb betegség okozza. A gégegyulladás általános tünetei közé tartoznak:
A gégegyulladás több okból is kialakulhat. A gégegyulladás okai attól függően változhatnak, hogy a gégegyulladás akut vagy krónikus. Az akut gégegyulladás okai:
A krónikus gégegyulladás jelentése hosszú ideig fennálló, vagy gyakran visszatérő gégegyulladás. Míg az akut gégegyulladás hátterében általában fertőzés áll, a krónikus gégegyulladás számos ok miatt kialakulhat. A krónikus gégegyulladás lehetséges okai:
A gégegyulladás minden korosztályt érinthet. A gégegyulladás kialakulására hajlamosabb lehet az, aki:
A gégegyulladás legtöbb esete pár nap alatt gyógyul és ezt otthon is elősegíthetjük a hang pihentetésével és sok folyadék fogyasztásával. Amennyiben a gégegyulladás tünetei két hétnél tovább tartanak, keressen fel egy orvost. Forduljon azonnal orvoshoz, ha az epiglottitis tüneteit tapasztalja, ez ugyanis egy életveszélyes állapot lehet. A következő tünetekkel forduljon azonnal orvoshoz gégegyulladás kapcsán:
Legtöbbször a gégegyulladás tüneteiből, például a rekedtségből, torokfájásból vagy száraz köhögésből meg lehet állapítani, hogy az illetőnél fennáll-e a gégegyulladás betegsége. Ha a tünetek egy-két héten belül enyhülnek, valószínűleg nem kell orvosi ellátást kérni. Szükség esetén azonban a fül-orr-gégész szakorvos a következő kiegészítő vizsgálatok alapján tudja megállapítani, hogy gégegyulladása van-e:
Az akut gégegyulladás általában magától is gyógyul egy-két hét alatt. A gégegyulladásból való felépülés legjobb módja, ha pihenteti a hangját és sok folyadékot iszik. A krónikus gégegyulladás esetén az okok és a súlyosság függvényében változhat a kezelés. Egyes esetekben orvosa gyógyszereket írhat fel a gyógyulási folyamat felgyorsítására. A szükséges gyógyszerek típusa a gégegyulladás tüneteitől függ. A gégegyulladás kezelésére javasolt gyógyszerek:
Számos dolgot otthon, mi magunk is megtehetünk a gégegyulladás tüneteinek enyhítésére, amíg a szervezet gyógyul. Néhány ajánlás a gégegyulladás tüneteinek enyhítése érdekében:
Rekedt hang, köhögés, gombócérzés- a megnagyobbodott pajzsmirigy tünetei is lehetnek - EndokrinKözpont
Elhúzódó köhögés - Allergiaközpont
Gombócérzés a torokban: ez az 5 leggyakoribb oka - Fül-Orr-Gége Központ
Torokgyulladás - Gyermekgyógyászati Központ
A gégegyulladás megelőzésére néhány alapvető óvintézkedést is megtehetünk, amik segítségével csökkenthető a gégegyulladás kialakulásának a kockázata:
További vélemények Dr. Holpert Valériáról >>>
Rendelés típusa:
Gyermek-fül-orr-gégészetben kiemelt szakorvosunk
Rendelési információ:
Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.
Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.