A fertőzés kórokozói általában baktériumok. A baktériumok egy része normális körülmények között is kimutatható a szájüregben, azonban a szaporodásukat az egészséges immunrendszer féken tudja tartani. Különböző változásokra (pl. meghűlés, kiszáradás, leromlott általános állapot, stb.) az immunrendszer működése károsodik és ennek hatására a baktériumok elszaporodnak és betegséget okoznak.
Számos baktérium kiválthatja, fenntarthatja, melyek a mandula mély árkaiban az elhalt és leváló hámsejtek kínálta táptalajon élnek és fejlődnek, ezzel fenntartva a tartós, idült gyulladást. A baktériumok által termelt kémia anyagok pedig a vér útján eljuthatnak a test minden részébe, így okozhatnak az egész szervezetre kiterjedő, sokszor távoli helyeken megjelenő betegségeket, mint pl. ízületi gyulladásokat, vesegyulladást.
Sokan a fűtés miatti száraz levegőt okolják az orrszárazságért, holott sok más oka is lehet ennek a kellemetlen, akár kínzó érzésnek. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ allergológusa, fül-orr-gégész azokra az esetekre hívta fel a figyelmet, amelyek orvosi kivizsgálást és szükség esetén kezelést igényelnek.
Az őszi és téli hónapokban szép számmal érkeznek a fül-orr-gégészeti szakrendelésekre az orrmelléküreg-gyulladás miatt a páciensek. Az esetek többségében valamilyen felső légúti fertőzés, nátha előzi meg a betegség kialakulását, melynek enyhébb tüneteit otthon is kezelhetjük. Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa osztotta meg velünk a legfontosabb tanácsokat.
Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.