Egy korábbi kutatás szerint a világ lakosságának 5 százalékánál kimutatható a környezeti zajok által okozott halláscsökkenés. A munkahely mellett az esetek jelentős része, a szabadidős tevékenységek közben elszenvedett zajártalomból ered. A megelőzés érdekében nem árt, ha füldugóval készül a szilveszter estére.
Jól ismert tény, miszerint ha hosszú ideig magas hangerőn hallgatjuk a kedvenc zeneszámainkat, akkor idővel a hallásunk romlani fog. A tartós, 85 decibel feletti hangerő valóban káros, mert könnyen sérülést okozhat a hallás folyamatában – magyarázza dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, a Fül-Orr-Gége központ orvosa. Jelentős kockázatot jelentenek ezért a zajos munkahelyek, ahol az érintettek az életük jelentős részét töltik: egy motorbicikli hangereje elérheti például a 85-90 decibelt, az ütvefúró 110, egy puska elsülése 120 decibel robajjal is járhat.
A hallás csökkenése azonban nem feltétlenül egy hosszú folyamat eredménye, a rövid ideig tartó, nagy erejű zajok is károsíthatják a hallást. Az akusztikus trauma a fület ért, visszafordíthatatlan károsodás. Akkor következik be, ha a fület 125 decibel feletti, pillanatnyi hanghatás éri. Ha ez a fül regenerációs ideje alatt megismétlődik, tartós halláskárosodás következik be – mondja dr. Augusztinovicz Monika. A Loyola University Health System korábbi közleménye szerint a tűzijátékok hangereje akár a 150 decibelt is elérheti, így érdemes ügyelni a megelőzésre. Egyszerű és olcsó megoldás, ha beszerzünk egy füldugót, mielőtt a zsúfolt, zajos utcákra, szórakozó helyekre indulunk. A tűzijátékok mellett az évbúcsúztató koncertek, bulik sem tesznek jót a fülnek.
Egy átmulatott éjszaka után mindenki tapasztalta már, hogy a zajos szórakozóhelyet elhagyva, szinte azonnal zúg, cseng a füle. Egy koncerten átlagosan 110 decibellel terheljük a fület, melynek hatása már 15 perc alatt érezhető. A fülcsengés ezután – a károsodás mértékétől függően – akár órákig, napokig is tarthat, vagy állandósulhat. A megoldást a megelőzésre ebben az esetben is a füldugó, illetve a zajos környezetben eltöltött ide csökkentése jelenti.
További vélemények Dr. Augusztinovicz Monikáról >>>
Rendelés típusa:
További véleményekNagyon tetszett a bánásmód, az alapos lelkiismeretes vizsgálat. jó szívvel tudom ajánlani a doktornőt ismerőseimnek hozzátatozóimnak.
Egy tál frissen sült süteménynek, társunk bőrének vagy egy új könyvnek az illata – az élet apró örömei, amelyekről nem szívesen mondanánk le. A szaglás elvesztése nem csak ezektől az élményektől foszt meg, de egészségünket és a biztonságunkat veszélyeztető állapotot is okozhat. Dr. Augusztinovicz Monika, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, allergológus és klinikai immunológus szakemberével sorra vettük a szaglásvesztés hátterében álló leggyakoribb okokat.
Kezdetben megkönnyebbülést okoz, tartós használat esetén azonban függővé is válhatunk a gyógyszertárakban vény nélkül beszerezhető úgynevezett lohasztó orrspray-ktől. Egyre többeket érintő problémáról van szó, de kellő elszántsággal és orvosi segítséggel végleg megszabadulhatunk ezektől a készítményektől – nyugtat meg mindenkit dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakembere.
A szeptemberi tanévkezdéssel sok gyermek tér vissza az óvodai és iskolai úszásoktatáshoz is. Mi a teendő, ha a gyermek füle érzékeny az uszoda hideg, klóros vizére, és a szülőknek gyakran kell emiatt fül-orr-gégészhez fordulniuk? Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa szerint egy megfelelően illeszkedő, egyedileg készített és rendszeresen tisztított füldugó egyszerű és hatékony eszköz lehet a hallójárat gyulladás megelőzésére, különösen azoknál, akik korábban többször küszködtek ezzel a problémával.